Boom digitálních měn pokračuje. Příležitost pro Vaše investice, nebo nebezpečná bublina?

15:20 | wa pe | Diskuze

Ať už je to Bitcoin, Ethereum či jiné méně známé digitální měny, mnoho z nich posiluje od počátku roku o stovky a tisíce procent. Proč tomu tak je a může být takto rapidní růst udržitelný? 

Foto: BTC Keychain

Patrně nejlépe si přiblížíme rozsah poslední rally na digitálních měnách na příkladu jejich tržní kapitalizace. Ještě první dubna se všechny kryptoměny dohromady pyšnily tržní kapitalizací 25 miliard USD, přibližně o dva měsíce později do nich investoři společně uložili 100 miliard USD. Výrazně rostly především dvě patrně nejznámější kryptoměny dneška, Bitcoin a Ethereum. Zatímco stávající držitelé těchto měn si mohou mnout ruce a případně vybírat zisky, noví investoři si musí pokládat otázku, nakolik je nyní rozumné za současné valuace nově investovat. 

Do debaty vstupují velmi kritické hlasy, například obchodníka s kryptoměnami Jacoba Eliosoffa, který upozorňuje, na opakující se charakter vzniku bublin na obchodování s digitálními měnami. Špatnou zprávou svědčící o vzniku bubliny je podle něj někdejší růst cen i takových měn, které postrádají jakoukoli vnitřní hodnotu, jako například Dogecoin. K technickým potížím ekosystému digitálních měn se poté soustavně věnuje profesor na Georgia Institute of Technology a herní vývojář Ian Bogos. Podle něj představuje výrazné nebezpečí situace, kdy těžaři měny seskupení do jedné z takzvaných mining pools ovládnou více jak 50 % kapacity systému, což vede k ohrožení nezávislosti celé digitální měny a jejímu faktickému zániku. Aktuálně stále vysoká volatilita obchodování s digitálními měnami byla dobře patrná po nedávných výrocích slavného investora Marka Cubana. Poté, co co na twitteru prohlásil, že Bitcoin je bublinou a jednoduše není žádnou měnou, výrazně poklesla jeho hodnota, což jenom podtrhlo nestabilní charakter kryptoměny. 

Není příliš složité předpovědět, že současná rally na digitálních měnách bude vystřídána korekcí, otázkou však zůstává, jakého bude rozsahu a trvání. I přes nevyhnutelnost oslabení digitálních měn se však odborníci shodují v názoru, že jsou to právě ony, na kterých bude postavena budoucnost finančního systému. Pozitivním signálem je již jen zvyšující se různorodost digitálních měn. Celý ekosystém tak již nestojí víceméně pouze na bitcoinu, tak jako tomu bylo ještě na počátku roku. Aktuálně se podíl Bitcoinu snížil na pouze 50 %, na čemž má největší zásluhu již zmiňované Ethereum.  Díky tomu můžeme aktuální rally považovat spíše za širší probouzení se zájmu o digitální měny jako celek, nejen pouze za bublinu spjatou čistě s Bitcoinem.  

Ještě slibnější budoucnost než samotné digitální měny bude mít podle mnohých odborníků jejich klíčová technologie blockchain. K této kryptografické sdílené účetní knize se nedávno pozitivně vyjádřil také prezident FEDu v Minneapolisu, Neel Kashkari. Podle něj má blockchain větší potenciál než samotný Bitcoin. Ačkoli tedy existuje dostatek důvodů proč poslední rally na digitálních měnách důvěřovat, teprve čas ukáže, zda nás čeká další kolo rapidního růstu, stagnace či ostrý pokles hodnoty digitálních měn. 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Do kryptoměn dosud investovala tři procenta Čechů

Ilustrativní obrázek

Masivní pokles hodnoty kryptoměn je u konce tvrdí analytik Fundstrat

Ilustrativní obrázek

USA zakazuje venezuelskou státní kryptoměnu

Ilustrativní obrázek

Bitcoin by mohl spadnout pod úroveň 6000 USD

Ilustrativní obrázek

Finanční správa: Výnosy z těžby a prodeje bitcoinů zdaňte

Ilustrativní obrázek

Trump zakazuje v USA obchodování s venezuelskými kryptoměnamiČti více
Ilustrativní obrázek

Calzedonia vykázala v minulém roce růst tržeb o 8,7 %

Ilustrativní obrázek

Koruna dnes mírně oslabila na páru s eurem, posílila však vůči dolaru

Ilustrativní obrázek

YouTube už neumožní sdílet videa související s prodejem a výrobou zbraní

Ilustrativní obrázek

Koupě podílu v Rosněfi ze strany čínské CEFC je kvůli vyšetřování šéfa společnosti pozastavena

Ilustrativní obrázek

Evropský parlament žádá po šéfu Facebook vysvětlení v aféře zneužití osobních dat uživatelů

Ilustrativní obrázek

Společnosti GoPro a Jabil uzavřely dohodu o technologii v zařízeních třetích stran

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.