Boj o bezpečí

08:00 | Swissquote Ltd | Diskuze

Před britským rozhodnutím opustit Evropskou unii se finanční trhy chovaly podle očekávání - investoři opustili riskantní aktiva k těm bezpečným. To není nic nového ani revolučního. Na FX trhu se to projevilo výrazným úprkem ke švýcarskému franku a japonskému jenu, zatímco libra, jednotná měna a všechny komoditní měny zažily prudký pokles ceny. 

Foto: Martin Abegglen

Historicky je poměr mezi CHF/USD a JPY/USD typicky mezi 0.4 a 0.6 (dvoutýdenní a měsíční korelace). Od hlasování o brexitu se ale poměr mezi dvěma bezpečnými měnami dramaticky změnil. Poměr je nyní vlastně záporný, v průměru kolem - 0,40, což znamená, že švýcarskému franku se podařilo do určité míry setřást status bezpečné měny.

Otázkou je, proč se dynamika změnila tak dramaticky. No, v jádru odpovědi leží obě centrální banky. BoJ se nepodařilo udržet tradery v dostatečné vzdálenosti v obavách z vyvolání strachu mezi spekulanty. Na druhou stranu SNB, která si drží stále vysokou důvěryhodnost, úspěšně odrazila vlny investorů hledajících úkryt ve švýcarském franku a traderů spekulujících na to, že nedokáže udržet své pozice. Bezprostředně po hlasování o brexitu dala SNB jasně najevo, že intervenovala na FX trhu a bude v tom pokračovat, aby ochránila frank před dalším posilováním. O několik dnů později se frank odrazil zpátky na úroveň před brexitem. Japonský jen naopak dál masivně posiluje proti všem měnám.

Minulý týden ztratil CHF proti USD 0,60%, zatímco JPY o 2,25% stoupl, což jasně ukazuje, že korelace je nyní záporná. Celkově se zdá, že bez ohledu na to, co BoJ dělá pro devalvaci jenu, to trh zřejmě neakceptuje. Připomíná to leden letošního roku, kdy BoJ snížila úrokové sazby do záporné oblasti, a jen během tří dnů poskočil o 4%. Naneštěstí pro BoJ se zdá, že SNB se podařilo zachovat důvěryhodnost, zatímco japonská centrální banka zůstane sama proti přílivu investorů, kteří se snaží ochránit svůj kapitál.

Swissquote

 

 

 

Zdroj:www.swissquote.cz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.