BoJ akciové trhy rozhýbala, co Fed? Japonský Nikkei 225 si připsal +1,91 %

08:20 | fa ra | Diskuze

(Aktualizace 10:02) Asijské trhy během nočního obchodování rozpumpovalo zasedání japonské centrální banky.

Foto: Martin Abegglen

Ta ponechala úrokové sazby beze změny, nicméně uvedla, že měnová báze, pro níž byl doposud stanoven cíl ročního růstu o 80 bil. JPY, může v krátkodobém období kolísat v souvislosti s vývojem výnosové křivky. Na rozhodnutí BoJ zareagovala tamní měna oslabením vůči dolaru, což podpořilo akciové trhy. Index Topix tak roste o 1,8 %.

BOJ přišla s novým nástrojem, kterému říká „yield curve control“ (v překladu správce výnosové křivky). V praxi to bude znamenat, že Bank of Japan bude nakupovat 10leté dluhopisy japonské vlády s cílem stlačit výnosy dolů i u dluhopisů s delší splatností. BoJ bude usilovat, aby se výnosy 10letých dluhopisů držely na současných úrovních, tedy kolem nuly. Krátký konec výnosové křivky již kontroluje určováním depozitní sazby, kterou ponechala na -0,1 %, ovšem s poznámkou, že ji může snížit, pokud to shledá nutným.

V rámci svých nákupů dluhopisů, jejichž objem ponechala beze změny, upustila od podmínky pro průměrnou splatnost kupovaných papírů (7-12 let). Bank of Japan se také rozhodla, že dovolí indexu spotřebitelských cen CPI přesáhnout 2 %, aby za hospodářský cyklus inflace tuto výši dosáhla v průměru.

Ve stínu dnes byla makrodata. Obchodní bilance za srpen byla nižší oproti očekávání kvůli výraznějšímu než očekávanému propadu exportu (meziročně o 9,6 % při očekávání poklesu o 4,7 %), import kles o 17,3 % při očekávání 16,6% poklesu. Objednávky obráběcích strojů podle finálních čísel meziročně klesly o 8,4 %, v červených číslech tak byly 13. měsíc v řadě.

Dařilo se i ostatním asijským trhům, jejich zisky ale nepřevyšují jedno procento.

Podstatnou událostí bude dnes zasedání americké centrální banky, jehož závěry se dozvíme večer. Po datech, která byla zveřejněna během minulého týdne, Fed zřejmě nakonec ponechá úrokové sazby beze změny. Pokud by Fed překvapil a přiškrtil kohouty, vzhledem k nízké pravděpodobnosti takového kroku by akciové trhy bezprostředně zalila výprodejní vlna.

S určitým odstupem je ale si potřeba uvědomit, že důvodem tohoto rozhodnutí je stav reálné ekonomiky, který dovoluje vyšší sazby, a to by mělo převážit nad zvýšením sazeb a poskytnout akciím prostor pro další růst.

 

Přehled vývoje indexů

Japonský Nikkei 225 +1,91 % na 16807,62 b.
Hongkongský Hang Seng +0,81 % na 23722,14 b.
Čínský Shanghai Composite +0,08 % na 3025,4816 b.
Jihokorejský Kospi +0,51 % na 2035,99 b.
Australský S&P/ASX 200 +0,68 % na 5339,6 b.

Zdroj:Komerční banka, Fio Banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.