Blue Origin: Naše vize jsou miliardy lidí žijících a pracujících ve vesmíru

09.10.2017 13:57 | wa pe | Diskuze

Společnost Blue Origin a její zakladatel, Jeff Bezos mají velkolepé plány, které si v ničem nezadají s projekty NASA či SpaceX. Prvním krokem na cestě k jejich realizaci jsou rakety New Shephard a New Glenn.

Ať už je to SpaceX Elona Muska, Boeing či právě Blue Origin Jeffa Bezose, zdá se, že pomyslnou štafetu v dobývání vesmíru převezmou v 21. století z rukou státních agentur soukromé společnosti. V minulém týdnu představil plány Blue Origin pro bezprostřední budoucnost A.C. Charania, manažer společnosti pro pokročilé programy.   

Předtím, než se Blue Origin odhodlá k velkorysejším projektům, hodlá získávat další prostředky prostřednictvím komerčních suborbitálních a orbitálních letů, které bude nabízet v jejích raketách New Glenn a New Shephard. Suborbitální raketa New Shephard pojmenovaná po prvním Američanovi ve vesmíru je schopna vynést do výše 100 kilometrů kapsli až se šesti pasažéry. První z těchto „vyhlídkových“ letů by se měly uskutečnit již v příštím roce.

 Další oblasti, ve které se New Shephard uplatní je vědecký výzkum v podmínkách stavu beztíže. V současnosti mají vědci na tomto poli jen omezené možnosti k realizaci svých experimentů. Přístup k mezinárodní vesmírné stanici je limitovaný a další alternativy jsou mnohdy příliš drahé či jinak nevyhovující. „Existuje velký zájem vědecké komunity o experimenty ve stavu beztíže, které by byly přístupné a nenákladné,“ uvedl Charania. New Shephard takovou možnost nabízí. Speciální kapsle se během letu nachází několik minut ve stavu beztíže. Stejně jako v případě raket SpaceX i ty z produkce Blue Origin jsou projektovány na více použití. Zatímco pomocné rakety přistávají na povrch vertikálně, kapsle s posádkou jsou vybaveny padákem.   

Tentokrát již orbitální raketou je New Glenn, která se stále nachází pouze na kreslících prknech, nicméně její první start je naplánován už na rok 2020. Tato raketa je určena nejenom pro transport nákladu na nízkou oběžnou dráhu Země. „S New Glenn otevíráme zbytek sluneční soustavy,“ prohlásil Charania.

zdroj: Blue Origin

Dalším projektem ambiciózní společnosti je Blue Moon, jehož cílem jsou dodávky na povrch Měsíce prostřednictvím speciálního nepilotovaného přistávacího modulu. Spolehlivý způsob zásobování je jednou z důležitých předpokladů stálých základen na měsíci a případně na Marsu, jak si je představuje například Elon Musk. Předpokládá se, že maximální náklad Blue Moon bude dosahovat 4 500 kg. 

Všechny tyto projekty jsou jen prvními krůčky na cestě k dlouhodobé vizi Blue Origin. Už v roce 1982 měl tehdy osmnáctiletý Bezos prohlásit, že jeho cílem jsou hotely a kolonie ve vesmíru pro miliony lidí. Myšlenkou je zachovat planetu Zemi, ze které by se tak nakonec stal park.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Bombardier má problémy s vládou USA

Nejzajímavější akcie pro dnešní den, Netflix, Harley-Davidson, Microsoft, Boeing a další...

Ilustrační foto

Toyota otestuje v Los Angeles svůj vodíkový nákladní vůz

hardware

Intel testuje supravodivý čip pro kvantové počítače

Elon Musk v neděli odpovídal na otázky veřejnosti ohledně nových projektů SpaceX

Boom čínského leteckého průmyslu ohrožuje falšování dokumentace a nízká kvalita výrobkůČti více

Co by znamenalo pro obchodování s USD zvolení Johna Taylora do čela FEDu?

Cena ropy dnes sestoupila z třítýdenních maxim

Americký dolar posiluje již pátým dnem v řadě

Koruna již vůči euru posílila na úroveň před začátkem intervencí ČNB

Jak obchodovat EUR/USD před zasedáním ECB v příštím týdnu? Radí forex analytici Credit Agricole

Ilustrační foto

Ropné společnosti koncentrují svou pozornost nyní na zemní plyn

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.