Blockchainbude do 10 let běžnou součástí bankovnictví, mimo jiné i sníží náklady

16:25 | Redakce W4T | Diskuze

Technologiiblockchain, využívanoupřevážně pro transakce digitálních měn,postupně zavádějí i tradiční bankovní instituce. Rychlý platební systém, který blockchain umožňuje, by se však měl výrazněji rozšířit vnadcházejícím desetiletí.

Ilustrativní obrázek
Foto: Namecoin

Podle poradenské společnosti BDO umožní tato technologie spolu sdalšími digitálními inovacemi udržet a zvyšovat náskok bank před konkurencí.Transformace bankovního sektoru tak sice nabídne efektivnější správu finančních produktů a nižší servisní náklady, zároveň si ale vyžádá rozsáhlé legislativní a regulatorní změny.

Zájem o nové technologie narůstá, stejně jako jejich vliv na tradiční formu poskytování finančních služeb. Ústřední roli vnové éře digitálního bankovnictví budou hrát decentralizované technologie, jako je právě blockchain. Ta slouží jako „účetní kniha“, která vreálném čase, a tedy téměř okamžitě zaznamenává finanční transakce. Technologie blockchain rovněž dokážeanalyzovat velké objemy datumožňující lépe porozumět zákazníkům i samotnému trhu. „Inovativní digitální technologie změní v příštích 10 letech strukturu celého odvětví. Právě blockchain dokáže například významně urychlit tradiční zprostředkovatelskou funkci bankovních institucí,“ uvádí Petr Kymlička, partnerporadenské společnosti BDO.

Technologie posílí konkurenceschopnost

Změna klasické podoby finančních služeb díky nové úrovni digitalizace by pro bankovní instituce neměla představovat hrozbu, nýbrž příležitost pro udržení nebo dokonce zvýšení jejich vlastní konkurenceschopnosti oproti institucím, které buď sdigitalizací zaváhají, anebo budou nový trend ignorovat. „Digitální transformace a nastupující automatizace procesů, které byly dříve vykonávány manuálně, umožní díky algoritmům a výpočetní kapacitě nabízet nejen rychlejší servis, ale i levnější produkty. Klienti bank budou potenciálně moci těžit právě znižších cen avyšších výnosů,“ vysvětluje SridharCadambi, člen představenstva Expobank CZ, který se specializuje na digitální finanční technologie.Dalším přínosem inovací pro zákazníky bude i možnost lépe se rozhodovat díky většímu přehledu o možnostech, které oblast finančních služeb nabízí.

Digitalizaci zpomalí příprava legislativy

Zavádění nových technologií do praxe ssebou zároveň přináší i výraznou regulatorní nejistotu. Masovější rozšíření inovací proto neproběhne bleskovým tempem. Zdržet by jej totiž měla příprava legislativního rámce, který nastaví pravidla pro spolupráci nebankovních technologií sfinančními institucemi za účelem vývoje nových platforem.

Například startupy zoblasti FinTech, tedy finančních technologií, se kterými banky stále častěji spolupracují, budou podle předpokladů čím dál více usilovato získání bankovních licencí. Příležitostí pro vstup těchto firem na finanční trh je například i směrnice Evropské unie oplatebních službách, známá pod zkratkou PSD2 (PaymentServicesDirective), díky které se do oboru mohou zapojit i firmy zjiných odvětví.„Přímo vČeské republice je ale hlavní překážkou pro zavádění nových finančních technologií především konzervativní postoj regulátora bankovního trhu, tedy České národní banky, ale také legislativy i přímo klientů bank,“ dodává SridharCadambi.

Zdroj:Auditorská a poradenská síť BDO
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Dominik Stroukal: Bitcoin si prožil zásadní rok

Ilustrativní obrázek

Kryptoměny – tři základní rizika

Ilustrativní obrázek

Ve Francii budou nově akceptovat BTC ve 25 000 obchodech

Ilustrativní obrázek

Facebook Libra přitahuje konkurenci: Další společnosti vstupují do hry

Ilustrativní obrázek

Kryptozima je u konce, bitcoin je do roku 2020 na nových maximech

Ilustrativní obrázek

Banky a krypto by měly spolupracovat říká SimplecoinČti více
Ilustrativní obrázek

Visa podporuje prodloužení projektu Česko platí kartou, na který nově dosáhnou i veřejné instituce

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.