Blíží se parita eurodolaru. Odhad vývoje komplikují nízké ceny komodit

00:21 | wa pe | Diskuze

V krátké době se dá očekávat mírné posílení dolaru (USD) s dolarovým indexem (DXY) blížícím se hodnotě 100 bodů před zasedáním Federálního výboru pro volný trh (FOMC) a poněkud nižší hodnoty pro měnový pár EUR/USD.

V rámci odhadů dlouhodobého vývoje se vracíme zpátky ke struktuře tzv. „dětského modelu“. Dosavadní, dnes již nefunkční, analýzy užívané více jak deset let byly založeny na krátkodobých rozdílech úrokových sazeb, volatilitě a spreadu periferních výnosů. Jednoduchá úroková míra se odvozovala ze spreadu mezi výnosy obligací a dlouhodobých dluhopisů.

Poslední vývoj však řádně koreluje s pohybem jednoleté úrokové míry u dvouletých forwardů. Sazby eura a US 2yX1y nejsou vůbec v korelaci a ECB může zapříčinit další výchylku. Měnový pár EUR/USD se dostane na paritu v této jednoduché korelaci s 1% rozšířením pravděpodobně přičiněním z americké strany. Jednoleté úrokové sazby dvouletých forwardů ve Spojených státech na 2,5 % jsou pravděpodobné v případě růstu platů o 3 % a v současné době nevidíme ani zpomalení americké ekonomiky, ani dramatickou reakci světových trhů. Je třeba znovu zdůraznit, že toto se nestane v nejbližší době, ale pravděpodobně mnohem později.

Toto vše podporuje výhled měnového páru EUR/USD na zakončení v roce 2016 na o něco nižších úrovních s možnými výkyvy v prvním čtvrtletí předtím, než znovu poklesne. Je zde však mnoho rizikových faktorů, které by mohly vstoupit do hry, především pokud budou eskalovat současné nízké ceny na trhu komodit.

Konečně, míra nezaměstnanosti ve Spojeném království pokračuje v poklesu, ale roční růst mezd v září zpomalil na 1,9 %. To umožňuje Výboru pro měnovou politiku (MPC) otálet se zvýšením úrokových sazeb, bude-li však váhat příliš dlouho, může nakonec promeškat tu správnou chvíli k činu. Roční růst míry zaměstnanosti je na 1,3 % oproti 2,3 % před rokem. Toto vylepšuje statistiky produktivity, posiluje však dojem, že výše hrubého domácího produktu dosáhla svého vrcholu.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.