Bleskovka: Inflaci táhnou dolů dovolené

10:32 | B Z | Diskuze

V září činila inflace -0,6 % meziměsíčně a 2,7 % meziročně. Celkově šlo o největší meziměsíční pokles cenové hladiny od roku 2006. Data jsou pod naší krátkodobou prognózou i očekáváním trhu, když jsme čekali hodnotu o dvě desetinky vyšší (2,9 %).

Ilustrativní obrázek
Foto: artbaggage

Ceny táhly dolů především dovolené. Jejich ceny se vždycky v září sníží, což představuje významný sezónní vliv. Tentokrát ale došlo k daleko výraznějšímu poklesu, který je relativně překvapivý, protože domácí poptávka zůstává stejná. To může souviset s pádem britské cestovky Thomas Cook, kdy ceny hotelů ve světě mohly začít významně klesat, což by pak ovlivnilo last minute ceny.

 

Inflace ale zůstává vysoko nad cílem

Celkově zůstal růst spotřebitelských cen vysoký. Inflaci ovlivňuje zvyšování mezd, které firmy částečně přenášejí do svých cen. Mimo to hraje významnou roli silná domácí poptávka českých spotřebitelů a také růst cen potravin. Inflace zůstane na vyšších hodnotách, tj. poblíž horní hranice tolerančního pásma kolem inflačního cíle (3 %), i během dalších měsíců letošního roku. Protiinflačně sice působí vývoj v zahraničí; jeho vliv skrze dovozní ceny není ale v současné chvíli dostatečně silný na to, aby výrazněji kompenzoval domácí proinflační faktory. V příštím roce lze očekávat zpomalení cenového růstu, a to především díky mírnému uvolnění situace na trhu práce, což způsobí nižší tempo růstu mezd, a tedy i snížení jádrové inflace. I tak ale setrvá celková inflace nad 2% inflačním cílem. Na cíl by se měla podívat na přelomu let 2020 a 2021, kdy bude ve směru slabší inflace působit i posilující koruna. Z hlediska ČNB se nic podstatného nemění. Domácí ekonomika vytváří i nadále proinflační tlaky, což by bylo dostatečným zdůvodněním pro zvýšení sazeb. Avšak kvůli rizikům, která se vznáší nad světovou ekonomikou, zůstanou úrokové sazby pravděpodobně nezměněny. ČNB tak bude preferovat opatrnější přístup a bude vyčkávat na vývoj globální ekonomiky. Z výše uvedeného se tedy stabilita sazeb po delší dobu zdá být nejpravděpodobnějším scénářem, který lze ze strany ČNB očekávat.

Zdroj:Nicole Gawlasová, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Článek BHS o dění na trzích

Ilustrativní obrázek

Komentář společnosti Randstad k zářijové míře nezaměstnanosti

Ilustrativní obrázek

Indexy spotřebitelských cen - inflace - září 2019

Ilustrativní obrázek

WEF: Singapur překonal USA a je nejkonkurenceschopnějším státem světa roku 2019

Ilustrativní obrázek

Hong: Predikce recese v USA, Německu, Francii a dalších zemích

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 10.10.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX klesá

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy v reakci na páteční vývoj jednání mezi USA a Čínou na startu týdne rostly

Ilustrativní obrázek

Index Dow Jones uzavírá páteční seanci růstem o 1,2%

Ilustrativní obrázek

Cena ropy roste po útoku na íránský tanker

Ilustrativní obrázek

Německý DAX roste

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy v návaznosti na pozitivní zprávy o vyjednávání mezi USA a Čínou rostly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.