Bleskovka: Inflaci táhnou dolů dovolené

10:32 | B Z | Diskuze

V září činila inflace -0,6 % meziměsíčně a 2,7 % meziročně. Celkově šlo o největší meziměsíční pokles cenové hladiny od roku 2006. Data jsou pod naší krátkodobou prognózou i očekáváním trhu, když jsme čekali hodnotu o dvě desetinky vyšší (2,9 %).

Ilustrativní obrázek
Foto: artbaggage

Ceny táhly dolů především dovolené. Jejich ceny se vždycky v září sníží, což představuje významný sezónní vliv. Tentokrát ale došlo k daleko výraznějšímu poklesu, který je relativně překvapivý, protože domácí poptávka zůstává stejná. To může souviset s pádem britské cestovky Thomas Cook, kdy ceny hotelů ve světě mohly začít významně klesat, což by pak ovlivnilo last minute ceny.

 

Inflace ale zůstává vysoko nad cílem

Celkově zůstal růst spotřebitelských cen vysoký. Inflaci ovlivňuje zvyšování mezd, které firmy částečně přenášejí do svých cen. Mimo to hraje významnou roli silná domácí poptávka českých spotřebitelů a také růst cen potravin. Inflace zůstane na vyšších hodnotách, tj. poblíž horní hranice tolerančního pásma kolem inflačního cíle (3 %), i během dalších měsíců letošního roku. Protiinflačně sice působí vývoj v zahraničí; jeho vliv skrze dovozní ceny není ale v současné chvíli dostatečně silný na to, aby výrazněji kompenzoval domácí proinflační faktory. V příštím roce lze očekávat zpomalení cenového růstu, a to především díky mírnému uvolnění situace na trhu práce, což způsobí nižší tempo růstu mezd, a tedy i snížení jádrové inflace. I tak ale setrvá celková inflace nad 2% inflačním cílem. Na cíl by se měla podívat na přelomu let 2020 a 2021, kdy bude ve směru slabší inflace působit i posilující koruna. Z hlediska ČNB se nic podstatného nemění. Domácí ekonomika vytváří i nadále proinflační tlaky, což by bylo dostatečným zdůvodněním pro zvýšení sazeb. Avšak kvůli rizikům, která se vznáší nad světovou ekonomikou, zůstanou úrokové sazby pravděpodobně nezměněny. ČNB tak bude preferovat opatrnější přístup a bude vyčkávat na vývoj globální ekonomiky. Z výše uvedeného se tedy stabilita sazeb po delší dobu zdá být nejpravděpodobnějším scénářem, který lze ze strany ČNB očekávat.

Zdroj:Nicole Gawlasová, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Evropa v datech: Evropskou ekonomiku táhne průmysl, nejvíce lidí ale pracuje v koronavirem silně zasažených službách

Ilustrativní obrázek

Jiný pohled na liberační balíček

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k celkovým nákladům na obnovu ekonomiky

Ilustrativní obrázek

Ekonomické dopady koronaviru na české firmy

Ilustrativní obrázek

Moneta, Komerční banka: Stabilizační kroky ČNB i výzva ke zdržení se výplaty dividendy

Ilustrativní obrázek

Koronavirus ovlivňuje chod firem. Jaký má dopad na byznys?Čti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vysokému zájmu o zlato

Ilustrativní obrázek

Německo na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie pokračovaly v růstu, Čína představila silné PMI

Ilustrativní obrázek

Americké akcie v závěru odevzdaly podstatnou část zisků

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Dolar vítězí, viru navzdory

Ilustrativní obrázek

Německo v čele s automobilkami roste, index DAX posiluje o 1,8 %

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.