Bleskovka: Inflace dále zrychlila, HDP mírně nižší

12:41 | E V | Diskuze

Inflace dále zrychlila

Ilustrativní obrázek
Foto: Gerd Altmann

V lednu činil růst spotřebitelský cen 3,6 %

V prosinci dosáhla inflace hodnoty 1,5 % meziměsíčně a 3,6 % meziročně. Oproti předchozímu měsíci došlo k dalšímu zrychlení v růstu spotřebitelský cen, když inflace opět překročila horní hranici tolerančního pásma kolem inflačního cíle. Trh očekával meziroční inflaci ve výši 3,2 %.

Klíčovým faktorem, který přispívá k růstu spotřebitelských cen, jsou ceny potravin, a to zejména ceny masa, zeleniny a ovoce. Na vině je prasečí mor v Číně, ale také špatná úroda ovoce a zeleniny ve Španělsku. Ve směru vyššího růstu působily dále ceny v oddíle bydlení, alkoholických nápojů a tabáku. A od ledna se také zvýšily daně na tabák a líh.

 

Letos očekáváme mírné zpomalení inflace

I během letošního roku setrvá inflace nad inflačním cílem a bude se nacházet poblíž horní hranice tolerančního pásma kolem něj. Hlavním proinflačním faktorem bude i nadále domácí poptávka, která pramení z napjaté situace na trhu práce. Ve směru růstu cen bude mírně působit i pozvolné oživení ekonomického růstu v eurozóně; tento vliv ale začne působit nejdříve ve druhé polovině roku. Významným faktorem, jenž bude ovlivňovat inflaci, budou i nadále ceny potravin, jejichž vývoj je však značně volatilní, a tudíž je lze i obtížně předvídat.

Naopak protiinflačně bude působit posilování koruny, které přispěje k utahování měnových podmínek, a také mírně nižší tempo růstu reálných mezd. Ke zpomalování inflace by mělo přispět i zvýšení úrokových sazeb ze strany ČNB.

Poblíž 2% inflačního cíle by se však inflace měla nacházet až v příštím roce.

 

Růst HDP v závěru roku zpomalil

Ve čtvrtém čtvrtletí vzrostlo HDP o 1,7 %

Na základě předběžného odhadu Českého statistického úřadu vzrostla česká ekonomika během čtvrtého čtvrtletí o 0,2 % mezičtvrtletně a 1,7 % meziročně. Růst HDP tak pozvolna zpomaluje, když za celý loňský rok činil 2,4 %. V roce 2018 rostla ekonomika mírně rychleji, a to tempem 2,9 %.

Jednotlivé složky HDP nejsou v současné chvíli k dispozici. Ty vydá ČSÚ až na začátku března společně s zpřesněným odhadem růstu HDP. Ekonomický příběh se však nemění. Růst ekonomiky je tažen především spotřebou domácností, která je podpořena silným trhem práce. Naopak ve směru nižšího růstu působila utlumená investiční aktivita firem, která také pravděpodobně stále i za negativním překvapením. Ta je ovlivněna obavami z vývoje světové ekonomiky.

V letošním roce by měl růst ekonomiky pravděpodobně dále zpomalit. Na nové prognóze začneme teprve pracovat, nicméně aktuální vývoj by implikoval růst HDP poblíž 2 % (v listopadové prognóze jsme čekali 2,5 % pro letošek).

K růstu HDP bude i nadále přispívat spotřeba českých domácností, když uvolnění napjatého trhu práce bude probíhat pouze velmi pozvolna. Očekávaní zlepšení ekonomického vývoje v eurozóně by mělo zvyšovat jak zahraniční poptávku, tak také růst investic. Vliv však bude mít i případné rozšíření koronaviru, jehož vývoj lze předvídat jen stěží. Šíření nákazy do dalších zemí může způsobit zvýšení nejistoty. Ta by pak negativně ovlivňovala investiční aktivitu a celkový ekonomický vývoj zemí.

Z hlediska ČNB nepřinesla dnešní data příliš pozitivní zprávy. Hodnota růstu HDP se ustálila na nižší než očekávané úrovni, zatímco inflace i nadále roste. ČNB na únorovém zasedání rozhodla o zvýšení úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu. Rozhodnutí bylo ovlivněno především vyšší inflací, která překračuje jak inflační cíl, tak i horní hranici tolerančního pásma kolem něj. ČNB tak zakročila a upravila nastavení měnové politiky, když svou roli sehrály i obavy o ztrátu kredibility ČNB.

Co se letošního roku týká, tak výhled do budoucna zůstává otevřený. Nyní bude předmětem diskuze stabilita úrokových sazeb či jejich snížení. Prognóza ČNB jedno snížení sazeb obsahuje, členové bankovní rady se jí ale řídit nemusí. Především vyšší hodnoty inflace šance na snížení sazeb tlumí. ČNB tak bude vyčkávat na dodatečné informace, na základě kterých rozhodne o nastavení měnověpolitických sazeb v průběhu druhé poloviny roku.

V tuto chvíli se přikláníme k tomu, že ČNB již ve zbytku roku ponechá sazby beze změny. A podobně to nyní vidí i trh, protože kurz koruny na zprávy o vyšší inflaci posiluje pod hladinu 24,80 Kč/euro.

Zdroj:Nicole Gawlasová, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 7.4.2020

Ilustrativní obrázek

Berkshire Hathaway uprodala podíl v aerolinkách Delta Air Lines a Southwest Airlines

Ilustrativní obrázek

BMW zaznamenala v 1Q 20% propad prodejů, v dalších měsících skupina očekává další pokles poptávky

Ilustrativní obrázek

Bezúročný úvěr COVID pro firmy zasažené koronavirem: Příjem žádostí pozastaven a příprava druhé vlnyČti více
Ilustrativní obrázek

Asijské indexy posilovaly

Ilustrativní obrázek

Zámořské indexy s tučnými zisky

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k bouřlivému vývoji na ropném trhu

Ilustrativní obrázek

Německý DAX otevřel růstem o více než 4 %

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy v silně zeleném

Ilustrativní obrázek

Zámořské akcie v závěru seance zkorigovaly ztráty, přesto končí v červeném

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.