Bleskovka - HDP

13:13 | E V | Diskuze

HDP revidováno nahoru.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Vývoj HDP během 3Q: Revidované údaje zveřejněné Českým statistickým úřadem potvrdily příznivý vývoj české ekonomiky. Ta během třetího čtvrtletí letošního roku sice meziročně poklesla o 5,0 %, avšak v rámci mezičtvrtletního vyjádření dosáhla růstu 6,9 %. Oproti předběžnému odhadu tak došlo k revizi dat směrem nahoru, když první odhad z konce října poukázal na meziroční pokles v rozsahu 5,8 % a mezičtvrtletní růst 6,2 %.

Třetí čtvrtletí se neslo v relativně optimistickém duchu, když zhruba od května docházelo k zotavování české ekonomiky. Příznivé výsledky vykazovaly jak maloobchodní tržby, tak průmyslový sektor, když žádoucí vývoj podporovalo oživení jak domácí, tak zahraničí poptávky. Následný příchod druhé vlny pandemie ale rostoucí tendenci ekonomiky pozastavil, přičemž negativní důsledky další vlny nákazy budou reflektovat data za poslední čtvrtletí letošního roku.

Složky HDP: Druhý odhad již zahrnuje údaje za jednotlivé složky hrubého domácího produktu. Níže přiložené tabulky pak zobrazují vývoj jednotlivých komponentů. V průběhu třetího čtvrtletí působila ve směru růstu ekonomiky zejména spotřeba domácností, ale také vývoj zahraničního obchodu. V rámci mezičtvrtletního vyjádření tak došlo k významnému růstu exportů, který převýšil růst dovozů, a tudíž přispěl k pozitivní hodnotě čistého exportu. Naproti tomu fixní investice poklesly, a to jak v rámci meziročního, tak mezičtvrtletního vyjádření, když vliv měl stále přítomný výskyt nejistoty. Vládní spotřeba vykázala mírně rostoucí tendenci z hlediska meziročního vývoje, zatímco mezičtvrtletně se snížila.

Poznámka: Mezičtvrtletní růst používáme v anualizovaných jednotkách podobně, jako je zvykem v USA. Hlavní výhodou totiž je, že anualizace převádí mezičtvrtletní (či meziměsíční) vývoj veličiny na roční bázi a jednotlivé mezičtvrtletní (meziměsíční) hodnoty jsou pak ve stejném vyjádření, jako meziroční tempa. A tudíž jsou navzájem lépe porovnatelné.

 

Prognóza ČS: Během třetího čtvrtletí se česká ekonomika vyvíjela příznivě, když důvodem bylo obnovení ekonomické aktivity jak v tuzemsku, tak zahraničí. V důsledku druhé vlny pandemie a s ní spjatých restriktivních opatření však v závěru roku nastane opětovné ekonomické ochlazení. Vládní restrikce tak v posledním čtvrtletí roku zapříčí pokles HDP. Na základě naší prognózy očekáváme, že za celý letošní rok ekonomika poklesne o 7,7 %. V tomto ohledu představuje dnešní revize mírné riziko směrem nahoru.

Pro příští rok počítáme s růstem ekonomiky tempem 3,9 %, když oproti předchozí prognóze jsme náš odhad nedávno upravili vyšším směrem. Důvodem této změny je očekávaný daňový balíček. Snížení daní bude působit ve směru vyšší spotřeby domácností, avšak tento vliv bude limitován vícero faktory, a to například výraznější poptávkou po dovozech, která tak bude snižovat čistý vývoz. Rostoucí trend by měl pokračovat i v následujících letech, přičemž v roce 2022 česká ekonomika pravděpodobně poroste zhruba 6% tempem.

Vliv na ČNB: V listopadu ponechala ČNB nastavení měnové politiky beze změny a hlavní úroková sazba i nadále dosahuje úrovně 0,25 %. Rovněž prosincové zasedání by mělo vyústit v ponechání sazeb na stabilní úrovni. Dle vyjádření členů bankovní rady současné nastavení měnové politiky odpovídá ekonomickému vývoji, když vedle toho ve prospěch stabilních sazeb hovoří stále vysoké hodnoty inflace. K prvnímu zvýšení sazeb by tak dle našeho výhledu mělo dojít až ke konci příštího roku, a to konkrétně v listopadu. Rizika však zůstávají obousměrná, když vývoj měnové politiky mohou ovlivnit i daňové změny. Daňový balíček bude působit ve směru vyšší spotřeby, a tedy silnějších inflačních tlaků. Proto nelze vyloučit, že by k růstu úrokových sazeb mohlo dojít o něco dříve, a tedy v srpnu příštího roku. Takový scénář však považujeme pouze za alternativní, avšak jeho pravděpodobnost se zvyšuje. V letech 2022 a 2023 by poté mělo docházet k rychlejšímu zpřísňování měnově-politických podmínek, když příčinou budou zmíněné daňové úpravy vyvolávající inflační tlaky a pokračují ekonomické oživení.

Rizika: Rizika zůstávají významná, přičemž vychýlená jsou oběma směry. Další vlny světové nákazy vyvolávají zavádění restriktivních opatření, a tím zabraňují ekonomickému oživení. Výskyt nejistoty poté nepříznivě ovlivňuje investiční aktivitu firem a chování domácností. Na druhé straně však pozitivní zprávy o brzké dostupnosti vakcíny napomáhají ke zmírňování pesimismu mezi ekonomickými subjekty. Vedle toho schválené daňové změny mohou působit ve směru rychleji rostoucí poptávky, a tak ústit v sílící inflační tlaky.

Vývoj v zahraničí: Vývoj v zahraničí se příliš neliší. Během třetího čtvrtletí zaznamenala značná část ekonomik mezičtvrtletní růstu hrubého domácího produktu, a to vlivem uvolnění karanténních opatření a oživení ekonomické činnosti. Druhá vlna pandemie však zasáhla taktéž ostatní evropské země, když v USA probíhá již třetí kolo nákazy. Zatímco v americké ekonomice nedochází k zavádění příliš přísných opatření, v eurozóně jsou uplatňovány vládní restrikce, které omezují zejména služby. Takový vývoj se pak projeví v datech za čtvrté čtvrtletí, během kterého zahraniční ekonomiky opět poklesnout. Propad se však nevyhne ani Spojeným státům, když zhoršování ekonomického vývoje se projevuje již například na trhu práce. Vliv světové pandemie bude znatelný i v prvním pololetí příštího roku, přičemž k výraznějšímu oživení ekonomik bude docházet až v jeho druhé polovině.

Zdroj:Nicole Gawlasová, Jiří Polanský, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Průzkum: Jak přežili drobní podnikatelé lockdown a co si nově myslí o rizicích podnikání?

Ilustrativní obrázek

HDP Česká republika, 4Q 2020 - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

Ilustrativní obrázek

Ekonomika ve svěrací kazajce čeká na rozvolnění

Ilustrativní obrázek

Mojmír Hampl: Jako kdyby se změnil celý řád věcíČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Klíčové centrální banky tisknou peníze jako o závod

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.