Bleskovka 6.8.2020

14:14 | E V | Diskuze

Průmyslová produkce nad očekáváním.

Ilustrativní obrázek
Foto: psa.com
  • Průmyslová produkce se během června meziměsíčně zvýšila o 13,4 %. Meziroční pokles dosáhl 11,3 %.
  • Červnová data poukázala na pokračující oživování průmyslového sektoru, které započalo již v průběhu května.  
  • Příznivý vývoj bude pokračovat i nadále, avšak výraznější růst bude brzděn pomalejším oživením zahraniční poptávky.

Vývoj v červnu: Během června se průmyslová produkce dále zotavovala z propadu, který utrpěla v důsledku karanténních opatřeních zavedených s cílem zamezit šíření koronavirové nákazy. Meziměsíční růst tak dosáhl 13,4 % a meziročně průmysl snížil propad na -11,3 %. Data předčila očekávání, když jsme čekali meziroční pokles průmyslové produkce o zhruba 14 %.

Data v tomto textu i grafech jsou očištěná jak o vliv rozdílného počtu pracovních dní, tak i o sezónnost. Červen 2020 měl oproti červnu 2019 o dva pracovní dny více, proto neočištěný meziroční růst průmyslové produkce dosáhl -7,0 %. Pro úplnost meziroční růst očištěný o pracovní dny ale nikoliv o sezónnost dosáhl -11,9 %.

Průmyslová odvětví: Ekonomický příběh se v otázce průmyslu příliš nezměnil. V drtivé většině sektorů (vyjma například výroby počítačů) došlo k meziměsíčnímu růstu produkce spolu s tím, jak se obnovuje domácí i zahraniční poptávka. Meziroční propady se tak postupně snižují. Na druhou stranu se ale průmysl v porovnání například s maloobchodními tržbami oživí pomaleji, když ho bude brzdit jen pozvolna se lepšící poptávka po autech a dalších procyklických výrobcích.

Prognóza ČS: Na základě naší prognózy očekáváme, že průmyslová produkce v letošním roce poklesne, a to o 10,5 %. Klíčový faktor propadu budou představovat karanténní opatření, která vedla k pozastavení výroby v řadě odvětví. Proto i přes pozvolné oživování sektoru, ke kterému od května dochází, bude významnou roli hrát zejména dubnový propad průmyslu. Během následujících měsíců by ale mělo zotavování průmyslové produkce pokračovat. To se bude projevovat meziměsíčním růstem a snižujícími se zápornými meziročními hodnotami. Avšak výraznější obnovení průmyslového sektoru bude brzdit zahraniční poptávka (a to zejména pak po automobilové produkci), která se bude obnovovat pomalejším tempem. K růstovým hodnotám by se tak měl průmysl vrátit až v příštím roce, kdy by měl vzrůst o 8,2 %.

Vývoj v zahraničí: Nastíněný vývoj, a tedy kladné meziměsíční hodnoty a klesající záporná meziroční čísla, lze sledovat rovněž v dalších důležitých ekonomikách. K tomuto vývoji dochází jak v Evropě, tak i v USA či Japonsku. Příznivé rovněž je, že průmysl roste také v jižních státech eurozóny.

Zdroj:Nicole Gawlasová, Jiří Polanský, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Češi jsou nejvášnivější chataři v Evropě, na chaty a chalupy vyráží až na 8 milionů pobytů ročně

Ilustrativní obrázek

GLP představuje svůj první logistický projekt v České republice

Ilustrativní obrázek

Stále více Čechů chce bydlet kousek za městem

Ilustrativní obrázek

Jak jsou restaurace připraveny na druhou vlnu covidu

Ilustrativní obrázek

General Mills zveřejnila výsledky za 1Q, růst tržeb zpomalil, přesto překonaly očekávání

Ilustrativní obrázek

Google ve spolupráci s partnery pomůže s digitalizací českých firemČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v záporu

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy dnes pokračovaly v poklesech

Ilustrativní obrázek

Index S&P 500 uzavírá středeční seanci ztrátou -2,37%

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k pádu akcií Tesly

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k pádu akcií Nikola Corporation

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela v pozitivních číslech

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.