Bleskovka 5.8.2020

15:15 | E V | Diskuze

Maloobchodní tržby meziročně lehce nižší.

Ilustrativní obrázek
Foto: public
  •  Maloobchodní tržby se již podruhé v řadě meziměsíčně zvýšily. Tentokrát ale jen velmi mírně. Meziročně byly ale nižší zhruba o procento.
  •  Za meziročním poklesem stály především nižší nákupy potravin a pohonných hmot. Naopak tržby za nepotravinářské zboží se zvýšily i meziročně.
  •  Během následujících měsíců bude výraznější oživení sektoru tlumit postupné zhoršování situace na pracovním trhu.

Vývoj v červnu: Maloobchodní tržby během června dále meziměsíčně rostly, když v porovnání s květnem byly vyšší o 0,2 %. K tomu přispěl, podobně jako v květnu, lepší sentiment domácností a realizace tzv. odložené spotřeby. Taktéž v červnu zůstala situace na trhu práce relativně příznivá, když míra nezaměstnanosti pouze mírně vzrostla, a to na 2,6 %. Takový vývoj pak zmírňoval obavy domácností z budoucí finanční situace a přispěl k žádoucímu oživování maloobchodního sektoru. Hlavním důvodem, kvůli kterému meziročně maloobchod poklesl, byly nákupy potravin a pohonných hmot, což jsou značně rozkolísané položky. Data v tomto textu i grafech jsou očištěná jak o vliv rozdílného počtu pracovních dní, tak i o sezónnost (v případě meziměsíčních dat). Červen 2020 měl oproti červnu 2019 o dva pracovní dny více, proto neočištěný meziroční růst tržeb dosáhl 0,0 %. Meziroční růst očištěný o vliv kalendáře, ale nikoliv o vliv sezónnosti, byl -2,0 %.

 

Odvětví maloobchodu: V červnu již byla karanténní opatření upravující provoz obchodů a prodejen uvolněna. I navzdory tomu zůstali spotřebitelé věrni nákupům přes internet, u nichž byl zaznamenán výrazný růst tržeb. Příznivý vývoj se týkal rovněž odvětví nepotravinářského zboží, kde k vyšší poptávce přispěla zejména lepší nálada domácností.

Prognóza ČS: Na základě naší prognózy očekáváme, že letos by měly maloobchodní tržby poklesnout o 1,5 %. Propad by tak neměl být nijak dramatický, a to zejména z důvodu rychlého obnovení spotřebitelské poptávky. Po uvolnění vládních restrikcí dochází také k realizaci tzv. odložené spotřeby, kdy domácnosti uskutečňují nákupy, které v průběhu karantény musely odložit, a tak přispívají ke svižnému oživení maloobchodního sektoru. V budoucích měsících však bude příznivý vývoj do jisté míry brzdit očekávaný – ač poměrně mírný – nárůst míry nezaměstnanosti, ke kterému by mělo docházet zhruba od konce léta. Proto předpokládáme, že k výraznějšímu zotavení maloobchodu dojde až v průběhu příštího roku, kdy by tržby měly vzrůst o 5,1 %.

 

Vývoj v zahraničí: Vývoj maloobchodních tržeb, ke kterému dochází v české ekonomice, se příliš neliší od situace v zahraničí. Rovněž v ostatních ekonomikách dochází k pozvolnému oživování maloobchodu, ačkoliv budoucí růst tržeb ohrožuje jednak očekávané zhoršení situace na trhu práce (například v eurozóně) či opětovně se zvyšující počty nakažených osob (především pak v USA). V meziročním vyjádření se maloobchod dostal do kladných čísel v Německu či USA; v ostatních sledovaných ekonomikách dochází ke snižování záporných hodnot (maloobchod roste meziměsíčně). To je v souladu s dalšími daty a potvrzuje lehce optimistický vývoj (v rámci možností), kterým světová ekonomika nyní prochází.

Zdroj:Nicole Gawlasová, Jiří Polanský, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Češi jsou nejvášnivější chataři v Evropě, na chaty a chalupy vyráží až na 8 milionů pobytů ročně

Ilustrativní obrázek

GLP představuje svůj první logistický projekt v České republice

Ilustrativní obrázek

Stále více Čechů chce bydlet kousek za městem

Ilustrativní obrázek

Jak jsou restaurace připraveny na druhou vlnu covidu

Ilustrativní obrázek

General Mills zveřejnila výsledky za 1Q, růst tržeb zpomalil, přesto překonaly očekávání

Ilustrativní obrázek

Google ve spolupráci s partnery pomůže s digitalizací českých firemČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v záporu

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy dnes pokračovaly v poklesech

Ilustrativní obrázek

Index S&P 500 uzavírá středeční seanci ztrátou -2,37%

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k pádu akcií Tesly

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k pádu akcií Nikola Corporation

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela v pozitivních číslech

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.