Bleskovka 5.6.2020

15:15 | E V | Diskuze

Maloobchodní tržby dále poklesly.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

- Meziroční propad maloobchodních tržeb dosáhl v dubnu 11,5 %, když za takovým vývojem stála zejména karanténní opatření.

- Mimo uvedené přispěl k negativnímu vývoji také zhoršený sentiment domácností, které odložily své nákupy do budoucna.

- Od května by již mělo docházet ke zlepšení, které podpoří vedle uvolňování ekonomiky také efekt odložené spotřeby.

Vývoj v dubnu: Maloobchodní tržby v dubnu významně poklesly. Meziroční propad dosáhl 11,5 % a meziměsíčně se tržby snížily o 4,8 %. Dubnové výsledky tak navázaly na předchozí měsíc, když v březnu činil meziroční pokles po revizi 6,8 %. Důvodem takového vývoje byla zejména karanténní opatření, která omezila domácnosti v nakupování. Významný faktor představovalo také zhoršení spotřebitelské nálady pramenící z nejistoty ohledně dalšího vývoje příjmové situace.

Data v tomto textu i grafech jsou očištěná jak o vliv rozdílného počtu pracovních dní, tak i o sezónnost. Duben 2020 měl oproti dubnu 2019 stejný počet pracovních dní; i tak se ale meziroční růst očištěný jen o kalendářní vlivy a nikoliv o sezónnost od finálního čísla liší (-10,9 %). Vedle toho také došlo ke značným revizím historických dat, především března.

Odvětví maloobchodu: Taktéž v dubnu zůstaly prodejny a obchody zejména s nepotravinářským zbožím uzavřeny. K jejich postupnému otevírání pak docházelo až koncem měsíce. Právě především uzavření obchodů zapříčinilo pokles tržeb u zboží, jako jsou oděvy a obuv (meziroční propad o zhruba 80 %), ale výrazně poklesly také prodeje počítačů či výrobky pro domácnost. Narozdíl od března došlo také k poklesu prodeje potravin, což pramenilo pravděpodobně z jejich březnového předzásobení.

 

Prognóza ČS: Na základě naší prognózy očekáváme, že od května letošního roku by mělo docházet k pozvolnému zlepšování situace v otázce maloobchodních tržeb. K takovému vývoji přispěje jednak otevírání obchodů, ale také lepší sentiment domácností. Ty by pak mohly realizovat své odložené nákupy, když by se v datech měl projevit efekt tzv. „odložené spotřeby“. V druhé polovině roku by mělo docházet k dalšímu oživování maloobchodních tržeb. To však bude do jisté míry tlumit očekávaný růst míry nezaměstnanosti a pomalejší zvyšování mezd. Mezi faktory tlumící pozitivní vývoj spotřeby lze pak zahrnout i obavy z dalších vln nákazy. V současné chvíli pak počítáme s mírným poklesem maloobchodním tržeb, příští rok pak předpokládáme jejich růst.

Vývoj v zahraničí: Podobný vývoj jako v ČR zaznamenaly dubnové maloobchodní tržby také v zahraničí. V USA se maloobchod meziměsíčně propadl o 16,4 %, když dubnová data přinesla horší nežli očekávané výsledky. Americká ekonomika je však na spotřebě domácností z velké části závislá. Právě spotřeba se na HDP podílí rozsahem 68 %. V eurozóně dosáhlo meziměsíční snížení maloobchodních tržeb 11,7 % a meziroční 19,6 %. V eurozóně pak pokles tržeb předčil očekávání trhů v pozitivním slova smyslu.

Zdroj:Nicole Gawlasová, Jiří Polanský, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

10 důvodů, proč neotálet s koupí ojetiny

Ilustrativní obrázek

Bude v budoucnu BOZP řešit i naši duševní pohodu?

Ilustrativní obrázek

MONETA eviduje v záručních programech COVID téměř 1000 žádostí v objemu 1,99 miliardy

Ilustrativní obrázek

Každý desátý Čech má osobní zkušenost s prodejem nemovitosti pod cenou

Ilustrativní obrázek

Ranní Restart 15.7.2020Čti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke společnosti Tesla

Ilustrativní obrázek

Německo otevřelo v plusu, v záporu pouze Continental

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region se ve středu obchodoval smíšeně

Ilustrativní obrázek

Německý DAX ztrácí 2 %

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifický region v úterý oslaboval

Ilustrativní obrázek

Zlatý index: ČNB v červnu navýšila devizové rezervy o 1,2 tuny zlata

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.