Bleskovka 3.3.2020

11:11 | E V | Diskuze

Růst HDP revidován mírně nahoru.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

Na základě zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu vzrostl hrubý domácí produkt české ekonomiky během čtvrtého čtvrtletí loňského roku o 0,3 % mezičtvrtletně a 1,8 % meziročně. Oproti prvnímu odhadu tak došlo k mírné revizi směrem nahoru (z 0,2 % a 1,7 %). Za celý rok 2019 vzrostla ekonomika o 2,4 %.

Vedle zpřesněných dat HDP byly zveřejněny také informace vztahující se k jeho jednotlivým složkám.

 

Velmi silná na konci roku zůstala spotřeba domácností, která byla podpořena vývojem na trhu práce (nízkou mírou nezaměstnanosti a vysokým růstem mezd). 

Naopak zpomalil meziroční růst spotřeby vlády a její příspěvek k růstu HDP byl tak ve 4Q v porovnání se zbytkem roku nízký. Vzhledem k fiskální expanzi se ale nedá vyloučit další revize směrem nahoru spolu s tím, jak budou ČSÚ chodit další informace. 

Výrazně kladný byl vliv investic, které rostly o 8 %. Za tím ale stojí nejen růst fixních investic (3,7 %), ale také výrazný vliv zásob. Ten mohl souviset s tím, že výrobci se mohly předzásobit kolky na tabákové výrobky a alkohol a také obchodníci mohli nakoupit do zásoby alkohol a tabákové výrobky (s ještě nižší spotřební daní). Pokud to tak skutečně bylo, růst v 1Q by mohl být o tento vliv nižší.

Výrazně negativně dopadl čistý vývoz, když z důvodu silné domácí poptávky rostly dovozy, ale vývozy naopak poklesly.

 

Letošní rok zůstává nejistý

V letošním roce by mělo pravděpodobně dojít k dalšímu zpomalení ekonomiky. Očekáváme, že růst HDP dosáhne tempa okolo 2 %, avšak ještě v listopadové prognóze jsme počítali s hodnotou o půl procentního bodu vyšší. Důvodem pro snížení výhledu je situace spjatá s rozšiřujícím se koronavirem. Jeho šíření jednak implikuje reálné důsledky v podobě komplikací v mezinárodním obchodě, jednak zvyšuje nejistotu na světových trzích, která vede k nižším investičním výdajům podniků a mírnější spotřebě domácností.

Za předpokladu, že nemoc nepřeroste v pandemii, by se ekonomický příběh neměl změnit. K růstu českého HDP by měla i nadále přispívat spotřeba českých domácnosti, když situace na trhu práce zůstává i nadále solidní. Ožívat by měla také zahraniční poptávka a investiční aktivita firem, a to v důsledku očekávání, že dojde k ekonomickému zlepšení v oblasti eurozóny. Předstihové indikátory takové oživení naznačují. Avšak otázkou zůstává, jak se bude vyvíjet situace kolem Činy a nyní už i Evropy.

Z hlediska ČNB dnešní data nepřinesla významné překvapení, když zprávy o zpomalování ekonomiky poskytl již prvotní odhad růstu HDP. Ten se však ustálil na nižší než očekávané úrovni. Bankovní rada se nyní nachází v komplikované pozici. Na jedné straně monitoruje inflaci převyšující toleranční pásmo kolem inflačního cíle, když lednová inflace činila 3,6 %, na druhé straně sleduje zpomalující ekonomiku, jejíž vývoj zůstává v důsledku světového dění otevřený.

Očekáváme, že v letošní roce bude ČNB diskutovat o ponechání sazeb na stabilní úrovni či jejich snížení. Prognóza ČNB jedno snížení obsahuje, nicméně bankovní rada nemusí dodatečné snížení sazeb doručit. V současné chvíli předpokládáme, že ČNB bude vyčkávat na další informace ohledně reálných dopadů koronaviru, na základě kterých bude schopna učinit rozhodnutí.

Zdroj:Nicole Gawlasová, Česká spořitelna
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Komentář analytika: Vánoční sezóna rozhodne o osudu řady podniků

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke státnímu rozpočtu

Ilustrativní obrázek

HDP Česká republika, 3Q 2020 - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k Makroekonomické predikci ČR

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji české ekonomiky v letech 2019 a 2020

Ilustrativní obrázek

Pohostinství a obchody tvoří šestinu české ekonomiky, koronaviru se ale obává i nejsilnější průmyslČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

David Slezák: Zlato, máš na to!

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy převážně rostly

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela lehce nad nulou

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.