BlackRock výrazně snížila podíl v MONETA Money Bank

12:30 | Ka Ří | Diskuze

Největší investiční skupiny světa BlackRock postupně budovala výrazný podíl v MONETA Money Bank až se letos z hlediska nahlášených hlasovacích práv stala vůbec největším akcionářem. Stav se však ke konci července výrazně změnil, když nyní reportovala skokový pokles pod hranici 5 %.

Foto: W4T

Skupina BlackRock oznámila, že k 31. červenci držela v MONETA Money Bank (dále jen MONETA) podíl na hlasovacích právech ve výši již jen 4,71 %. Předtím, naposledy v polovině června, přitom ještě udávala podíl 7,16 %.

Analytik Jiří Zendulka k tomu uvádí: „BlackRock se již plně zbavila finančních instrumentů navázaných na akcie MONETA, kterých nicméně již v červnu vlastnila jen zanedbatelných 0,05 %. Překvapivý je tak především prodej samotných akcií MONETA. Jen během zhruba šesti týdnů jich BlackRock prodala na 12,26 milionu. Pokud se transakce uskutečnily přes pražskou burzu, BlackRock by se výrazně podílela na likviditě a tedy vlastně i na tvorbě kurzu. Za dané období vyměnilo majitele na pražské burze zhruba 34 milionu akcií MONETA, ze strany BlackRock by se tak jednalo o téměř třetinový podíl.“

Největší akcionáři MONETA

Vůbec nejvyšším podílem na hlasovacích právech v MONETA disponovala BlackRock letos k 1. červnu, kdy reportovala hlasovací práva v celkové výši 7,27 %. Zda i přes pokles zůstává zmiňovaným největším akcionářem je otázkou. Naposledy obdobný podíl reportovala pouze britská investiční skupina Artemis. Ta ke konci letošního ledna udávala 4,84 %. Jiří Zendulka k tomu dodává: „Od té doby změnu nenahlásila, tzn. z hlediska hlasovacích práv by Artemis měla disponovat podílem v rozmezí mezi 3-5 %. Právě Artemis byla dlouho největším akcionářem MONETA, když ještě na přelomu roku uváděla podíl 7,68 %.“

Jako velké akcionáře, kteří rovněž oficiálně nahlásili výši hlasovacích práv, lze dále zmínit společnosti GIC Private Limited s podílem 3,89 % (k 30.11.2016) či FMR LCC s podílem 3,69 % ( k 11.5.2017).

V evidenci, resp. v Centrálním depozitáři lze najít evidované větší podíly (viz. přehled níže). Jak jsme však již dříve opakovaně uváděli, v mnoha případech se dle všeho nejedná o konečné vlastníky, ale o tzv. custody. Proto se rozcházejí v řadě případů údaje o hlášených hlasovacích právech či je dokonce některé firmy vůbec nenahlásily.

Množství akcionářů v Centrálním depozitáři přesahujících v bance MONETA podíl 1 % se každopádně za poslední měsíce snížil. Jiří Zendulka uvádí: „Zatímco ke konci 1. čtvrtletí jich šlo napočítat devatenáct, k 27. červnu jich bylo již jen jedenáct. Každopádně vlastnicky největší akcionář Chase Nominees podíl snížil o více než 2 %, resp. navíc o pár desetin lze vysledovat pokles podílu i u mateřské J.P.Morgan.“

Přehled akcionářů MONETA převyšující na základním kapitálu 1% k 27. 6. 2017

 MONETA akcionářská struktura

Zdroj: MONETA

Zdroj:redakce, ČNB, Moneta, BCPP
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.