Bitcoin: Co doporučují analytici z Goldman Sachs solventním klientům?

07:11 | Ne Ro | Diskuze

Analytici z Goldman Sachs připouštějí, že je pro institucionální investory čím dál tím těžší kompletně ignorovat trh s kryptoměnami, který jen během letošního roku stihl posílit o více než 200 % na 120 miliard USD. Přitom už zdaleka nejde jen o bitcoin.

Foto: Spoon Monkey

Ať už si o bitcoinu či o jiných virtuálních měnách myslíte cokoli, rozhodně stojí za zmínku přečíst si několik otázek a odpovědí z pera analytiků Goldman Sachs.

Zdroj: Quandl Inc., CoinMarketCap, Bloomberg

Poslední dobou jsme svědky posunu debaty od zákonnosti "nekrytých internetových kšeftů" ke zcela novému způsobu získávání investičních prostředků skrze ICO (inicial coin offering - prvotní úpis mincí čili první veřejná nabídka kryptoměnových tokenů). Následuje několik otázek, jež si kladou analytici z Goldman Sachs, a to včetně odpovědí na ně:

Jak obchodovat kryptoměny v USA?

Vězte, že digitální burzy, balíkové obchody (block trades) a opce na sebe nenechají dlouho čekat. Zatímco mnozí individuální investoři již určitou dobu na různých online burzách obchodují s virtuálními měnami, institucionální investoři se v naprosté většině případů zatím drželi zpět s poukazem na malý objem kryptoměnného trhu jako takového, jeho velkou volatilitu, jeho strukturu apod. Balíkové čili blokové obchody, které umožňují provádění větších operací, se ale rozjíždějí. A bitcoinové opce už také spatřily světlo světa, třebaže prozatím jen na burzách mimo USA. Jejich zavedení v rámci Spojených států lze očekávat někdy koncem roku.

Jsou kryptoměny měnami anebo komoditami?

Virtuální měny se vyznačují jak znaky měny, tak znaky komodity. S měnami je spojuje jejich funkce jakožto prostředku směny a s komoditami pro změnu to, že jejich zdroje jsou omezené. Klasifikace kryptoměn se momentálně země od země liší a každá z vlád se k virtuálním měnám staví jinak. V rámci USA Internal Revenue Service (IRS) rozhodla, že virtuální měny nejsou zákonným platidlem. Pro účely daně IRS považuje virtuální měny za majetek (property).

Copak je to za kryptoměnu to ethereum?

Ethereum je v prvé řadě platformou a až druhoplánově virtuální měnou. Zatímco o bitcoinu se uvažuje především jako o možné alternativě ke "skutečným" penězům, ethereum představuje spíše platformu, umožňující decentralizované provádění určitých "chytrých kontraktů" za určitých podmínek. Virtuální měna platformy ethereum se nazývá ether, třebaže se často oba pojmy slučují a používají synonymně.  Také růst ceny etherea nebyl hladký. Navíc ethereum před nedávnem prodělalo útok hackerů, kteří odcizili kapitál v hodnotě 60 miliónů USD.

Co je to ICO?

ICO (initial coin offering) primární úpis minci čili první veřejná nabídka kryptoměny formou prodeje tokenů. Výtěžek z ICO je podobně jako v případě IPO použit na pokrytí investičních výdajů dané společnosti.

Letos jsme svědky exponenciálního nárůstu nejrůznějších ICO, což rozpaluje regulační orgány jako je SEC v USA doběla, jelikož se někde točí velké prachy a ony nad tím nemají dohled.

Závěrem dlužno dodat, že analytici z Goldman Sachs se nevyjádřili, zdali by institucionální investoři měli začít investovat do kryptoměn či nikoliv.

 

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Jižní Korea zvažuje uzavření všech burz obchodujících s kryptoměnami

Ilustrativní obrázek

Bitcoin se na Bitstampu propadl pod 10 000 USD, ztratil tak v krátké době polovinu hodnoty

Ilustrativní obrázek

Člen představenstva Bundesbanky volá po globální regulaci kryptoměn

Ilustrativní obrázek

Tržní kapitalizace kryptoměn klesla o 200 miliard dolarů

Ilustrativní obrázek

Alibaba spouští navzdory tažení čínských úřadů proti kryptoměnám vlastní blockchain platformu

Ilustrativní obrázek

Mezi bouřlivými výprodeji kryptoměn jedna virtuální měna posilujeČti více
Ilustrativní obrázek

Akcie Ford se propadly na nejnižší úroveň za dva měsíce

Ilustrativní obrázek

Produkce ropy zemí OPEC v prosinci vzrostla

Ilustrativní obrázek

BMW chce do roku 2020 překonat Mercedes

Ilustrativní obrázek

Rally zlata by mohlo dále pokračovat

Ilustrativní obrázek

Česká koruna posouvá lokální maxima, vůči euru posílila i na 25,35 Kč/EUR

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.