Biotechnologické akcie jsou takřka „zadarmo.“ Jak bezpečné zde budou Vaše investice?, část 2

07:12 | wa pe | Diskuze

 

Biotechnologické akcie „zadarmo“

Pokud Vás i přes uvedená rizika stále přitahují levné akcie s negativní ekonomickou hodnotou společnosti (Enterprise Valuation), není se co divit. Ne všechny jsou skutečně bezcenné, jak se nám snaží trhy naznačit. Nabízí se přirozeně otázka jak zjistit, které za to stojí a kterým se raději vyhnout.

Zatímco některé takové společnosti jsou příliš malé na to, aby vůbec přicházely do úvahy, jiné už v tomto ohledu vypadají zajímavěji. Michael Brush je sice nemůže rovnou doporučit k nákupu, neuškodí však, když se na ně podíváme blíž. Kanadská biotechnologická společnost QLT (QLTI) vyvíjí léčbu některých onemocnění sítnice. Čistá hotovost společnosti aktuálně převyšuje její tržní kapitalizaci ve výši 130 milionů USD o 17 milionů USD. V případě Arbutus Biopharma (ABUS) registrujeme negativní ekonomickou hodnotu společnosti 37 milionů USD. Hodnota všech akcií ABUS je asi 158 milionů USD. Rekordmanem je však společnost činná na poli genové léčby Avalanche Biotechnologies (AAVL), jejíž tržní hodnota činí asi 117 milionů USD, přičemž její dostupná hotovost je aktuálně o 160 milionů USD vyšší.

Další dva podobné tipy nedávno nabídl i investiční manažer Paul Yook, který spravuje specializovaný BioShares Funds. Jsou to akcie Flex Pharma (FLKS), která vyvíjí léky proti svalovým křečem, které mají svůj původ v neuromuskulárních onemocněních. Druhou společností je Trillium Therapeutics (TRIL), která se angažuje v léčbě rakoviny. U těchto i dalších společností s malou tržní kapitalizací v sektoru platí, že obezřetnost je v případě investic více než na místě.  

Biotechnologie zažily v posledních pěti letech ve Spojených státech i jinde doslova boom. Dlouhé roky nákladného primárního výzkumu se začaly překlápět do registrací úspěšných léčiv a přinášet vysoké zisky. Počet IPO v sektoru narůstal s trochou nadsázky geometrickou řadou. Mezi všemi těmi veřejnými společnostmi se tak dnes ale nachází vedle skutečných pokladů i mnoho plev, které patrně čeká jen krátká budoucnost.

Dobrým příkladem firmy, která pravděpodobně neměla přistoupit k IPO, je již výše zmiňovaná Avalanche Biotechnologies (AAVL), jejíž akcie se ještě na konci ledna bez větších výkyvů obchodovaly za 6 USD za kus. Po ohlášení své fúze s Annapurna Therapeutics na začátku února spadly akcie titulu o 30 % a nepomohlo ani prohlášení managementu, že aktuální hotovost sloučené společnosti dovolí financovat její činnost po minimálně další tři roky.

Takřka všechny výše zmíněné investice jsou v dnešním risk-off sentimentu na trzích a při negativní reputaci biotechnologického sektoru až drze odvážné, některé faktory by však mohly těmto společnostem dodat vítr do plachet.  

  1. Jestli něco vyžene biotechnologické akcie vzhůru, pak je to ohlášení akvizice některým z farmaceutických gigantů. Vzhledem k tomu, že biotechnologické startupy rostly v posledních dnech jako houby po dešti a většina z nich má jen trpasličí tržní kapitalizaci, jsou akvizice pouze otázkou času. Mnohem důležitější než otázka, jestli k akvizicím dojde, je otázka u kterých firem.  
  2. Pozitivní výsledky klinických testů mohou přijít každým okamžikem, což z chřadnoucí firmičky může přes noc udělat zlatý důl pro její akcionáře.
  3. Posledním možným pozitivním faktorem by bylo opětovně zvýšení zájmu investorů o biotechnologický sektor jako celek, který můžeme z několika důvodů považovat za podhodnocený.

Investiční manažer Paul Yook upozorňuje na fakt, že tržby v sektoru nepřestávají dramaticky růst, stejně jako objem nového výzkumu a z něj odvozených léků a léčebných postupů. Jen v případě společností zařazených do BioShares Biotechnology Products ETF očekává Yook v tomto roce medián růstu tržeb ve výši 26 %. Dobré výhledy růstu tržeb se však stále dostatečně nepromítly do ceny některých akciových titulů. Jmenuje například Celgene (CELG) a Gilead Sciences (GILD), které se svorně vyznačují PEG poměrem (podíl tržní ceny akcie k zisku na akcii a růstu zisku) kolem 0,75. Pokud věříte poučkám investičního guru Petera Lynche, tak PEG poměr nižší než 1–1,5 označuje levné akcie. Velká jména v sektoru, jakými jsou Celgene (CELG), Gilead (GILD), Amgen (AMGN) a Biogen (BIIB) se v roce 2016 obchodovala pouze za 11násobek jejich výnosů, což označuje absolutní minima.

Jakmile se zčásti nezasloužené negativní naladění investorů vůči biotechnologiím posune do příznivější roviny, můžeme očekávat výrazný růst akcií. Základním předpokladem však nadále zůstává, že Spojené státy letos nespadnou do recese.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.