Biotechnologické akcie jsou takřka „zadarmo.“ Jak bezpečné zde budou Vaše investice?

07:12 | wa pe | Diskuze

Akcie na světových trzích od počátku roku padají a výprodeje se nevyhnuly ani biotechnologickému sektoru. Které tituly jsou nejen díky své současné atraktivní valuaci příležitostí pro Vaše investice?

Foto: Public Domain

 

U přibližně padesáti až sedmdesáti biotechnologických společností jsou akcie dokonce tak nízko, že jejich cena je blízko či rovnou pod hodnotou čisté hotovosti společnosti. Jinak řečeno pyšní se negativní ekonomickou hodnotou podniku (Enterprise Value), kterou vypočteme jako součet tržní hodnoty akcií podniku a čistého dluhu minus aktuální hotovost společnosti.

Pokud si pokládáte otázku, proč se k těmto podnikům tedy nehrnou davy investorů, ptáte se správně, odpověď však nebude jednoduchá. „Jakmile se hodnota akcií podniku dostane na úroveň její hotovosti, něco není se společností v pořádku,“ tvrdí John McCamant, redaktor specializovaného investičního zpravodaje Medical Technology Stock Letter. Poté co koupíte akcie společnosti, může její relativně vysoká hotovost rychle vyschnout například vlivem, špatného managementu, nízkých tržeb a celkově mizerných hospodářských výsledků.

Trh dává nízkým oceněním najevo, že akcie zkrátka nemají žádnou cenu. Být contrarian, tedy investorem, který investuje proti mínění většiny účastníků trhu, se vyplatí, pokud jste si jistí, že ostatní se zkrátka pletou. Taková situace může s vyšší pravděpodobností nastat právě za masivních výprodejů, kdy akcie padají k zemi jako jeden muž. Ekonomický žurnalista Michael Brush se na portálu MarketWatch nedávno věnoval levným akciím biotechnologických firem, které mají potenciál brzy zamířit vzhůru.

 

Investice na „jistotu“

Nejrizikovější jsou aktuálně menší biotechnologické firmy, které se potýkají se špatným přístupem na kapitálový trh. Počty IPO ve Spojených státech jsou od začátku roku na rekordně nízkých úrovních, přičemž nabídnou své akcie se odvážily právě pouze společnosti z biotechnologického sektoru. Bez přísunu čerstvého kapitálu se mnohé menší společnosti mohou brzy dostat do potíží a to i ty, které momentálně finanční nouzí netrpí. Jako bezpečnější se tedy jeví větší zavedené společnosti, které se sice nemohou pochlubit tak atraktivní valuací svých akcií, nabízejí ovšem větší míru jistoty.

Investiční manažer Michael Tung z Turner Medical Sciences Long/Short Fund investuje do společností, jejichž akcie se obchodují za 1,5–2násobek jejich hotovosti. Důležitým kritériem je také provozní cash flow a atraktivní produktové portfolio firmy. Mezi tituly, které tyto podmínky splňují, patří například Prothena (PRTA), jenž se zaměřuje na léčbu amyloidózy. Tato společnost se může navíc opřít o spolupráci s farmaceutickým gigantem Roche Holding AG (RHHBY). Dále investiční manažer upírá svou pozornost na akcie Retrophin (RTRX) a také Achillion Pharmaceuticals (ACHN), která se věnuje léčbě hepatitidy typu C. Mezi devizy posledně jmenované společnosti patří i její spolupráce s uznávaným americkým koncernem Johnson & Johnson (JNJ).

Již zmiňovaný John McCamant z Medical Technology Stock Letter zase vyzdvihuje Sangamo Biosciences (SGMO), kde vyvíjejí pokročilé genové terapie. Na důvěryhodnosti Sangamu dodává kooperace se zavedenou a stabilní Shire Plc. (SHPG) a známou společností Biogen (BIIB).

Investor do biotechnologií Brad Loncar uvádí společnosti vyvíjející imunoterapeutickou léčbu rakoviny Juno Therapeutics (JUNO) a Bluebird Bio (BLUE). Tyto by měly přečkat současné sucho na kapitálovém trhu díky svým silným partnerům, případně díky finančnímu polštáři z příznivějších dob.

 

Myslíte si, že víte o akciích víc než ostatní? Zkuste naši zábavnou vědomostní soutěž.

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.