Binární opce jsou podvod, rozhovor s profesionálním mentorem Rostislavem Navrátilem

05:55 | Redakce W4T | Diskuze

Zhruba 80 % investorů na trhu prodělává,10 % je úspěšných a 10 % zůstává na nule. Tato statistika vychází ze základního psychologického nastavení lidí a v průběhu doby zůstává stále stejné. Za výzkum v této oblasti obdržel Kahneman Nobelovu cenu za ekonomii. A takto se na skutečný trading dívá profesionální český mentor, Rostislav Navrátil.

Foto: ROSTISLAV NAVRÁTIL

Provozujete webové stránky tradingmentors.cz. Název celkem jasně napovídá, o co jde. Jak se z Vás stal trading mentor?

Trochu to popisuji právě na svých stránkách. Už více než 20 let je mou srdeční záležitostí věnovat se jako mentor mladým lidem a pomáhat jim naplno rozvinout potenciál, který jim byl Bohem darován. Obchodování na burze se věnuji asi stejně dlouhou dobu, ale mentoring v této oblasti jsem nabízel jen zcela výjimečně a pouze zdarma mým přátelům. Ambici učit obchodování za peníze jsem neměl. V tradingu platí snad ještě více než kde jinde známý Murphyho zákon: „Kdo to umí, ten to dělá. Kdo to neumí, ten to učí.“ A učitelů je v této branži dle mého pozorování přetlak. V roce 2015 po mé přednášce na konferenci Cashflow Summit za mnou přišlo pár lidí a nakonec mě přesvědčili, abych s nimi na zkoušku mentoring v tradingu rozjel. Vyklubalo se z toho devět prima měsíců, a tak jsem to další rok v podobně omezené míře zopakoval…

 

Ve Wikipedii je u hesla mentor uvedeno: Mentor je obvykle zkušenější či starší člověk, který se stará o mladšího a méně zkušeného svěřence (mentee), je mu oporou i rádcem, pomáhá mu lépe poznat sebe sama, svůj potenciál a své schopnosti. Do jaké míry se vejdete přesně do této definice?

Ta definice sice explicitně nezmiňuje know-how, které předávám, ale přesto je docela výstižná. Naučit někoho konzistentně vydělávat na kapitálových trzích je podle mého ze 70% o budování charakteru a jen ten zbytek je o tom, jak vybírat akcie, číst grafy a kdy a kde klikat myší. Proto také nevěřím, že by šlo někoho naučit úspěšně obchodovat třeba za jediný víkend. Jde určitě o postupný proces, do kterého jsem jako mentor zapojen.

 

Kdo je nebo byl Vaším mentorem?

Měl jsem a mám v životě několik mentorů, kteří mi významným způsobem pomohli v různých etapách mého života, a jsem jim za to velice vděčný. V oblasti tradingu jsem takové štěstí neměl, a proto mi nezbylo, než si prošlapat slepé uličky sám a učit se zdlouhavým způsobem pokus-omyl.

 

Jak jste zkušenosti s obchodováním získával Vy? Jaký byl Váš největší obchodní úspěch, a také neúspěch?

V roce 1994 jsem neměl běžně ani přístup k internetu a každé ráno jsem běhal do trafiky pro Hospodářské noviny, abych se podíval, jak včera zavřela burza. Postupně jsem sháněl knihy o tradingu, později čerpal hlavně z internetu. Jsem úplný samouk. Cesta k cíli byla dlouhá a velice klikatá.

Jako úspěch vnímám naplnění vize, kterou jsem před dvaceti lety měl - k zajištění finančních potřeb mé rodiny mi stačí 5 až 10 minut denně a zbytek času můžu věnovat svým blízkým, Bohu, přátelům, práci v neziskovém sektoru či sportu. Jako neúspěch vnímám skutečnost, že naplnění vize trvalo podstatně déle, než jsem čekal.

 

Mimo aktivní trading jste horolezcem. Pokud vylezete na nějaký vrchol, tak víte, že tam jste, ale v obchodování zjistíte, kde byl vrchol až poté, co hodnoty akcií nebo komodit začnou klesat. Do jaké míry mohou být zkušenosti s horolezectvím přínosné pro trading?

V tomhle směru jsou to dva různé světy. Jako horolezec začínám v údolí a toužím vylézt až na nejvyšší špičku. Jako trader tuto ambici nemám. Nikdy se mi nepodařilo koupit na úplném dně a prodat na samotném vrcholu. Stačí mi, když si z daného pohybu vezmu něco. Neřeším žádné „kdyby“. Jsem vděčný za realizovaný zisk a je mi jedno, že daná akcie poté, co jsem ji prodal, dále pokračuje v růstu. Mimochodem, někde jsem se dočetl, že to je jedna z věcí, ve které se liší profesionálové od amatérů.

 

Na vašem webu uvádíte řadu pozitivních referencí od účastníků Vašeho kurzu. Jeden z nich uvádí, že se díky Vám naučil být stabilně v plusu. Jaký na to máte v kostce recept?

Obchoduji několik různých strategií. Když je jedna v otevřené ztrátě, jiná namísto ní vydělává. Můj obchodní přístup se dost odlišuje od většiny traderů. Oni se snaží odhadnout, kam se trhy vydají za minutu, hodinu nebo den. Já tuto snahu vzdal. Přiznávám, že vůbec netuším, co se na trzích stane za 10 sekund, natož zítra nebo příští týden. Já se snažím vybírat takové obchody, u kterých téměř s jistotou vím, kam nakonec dojdou. Při správném řízení rizika pak ani nemusím v drtivé většině používat stop loss příkazy.

 

Líbil se vám článek?
+1 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Stanislav Křeček: Zažíváme selhání elit a krizi autorit

Ilustrativní obrázek

Mojmír Hampl: Jako kdyby se změnil celý řád věcí

Ilustrativní obrázek

Petr Hanke: Automobil je zdroj radosti z pohybu

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - rozhovor s Filipem Kaczmarzykem

Ilustrativní obrázek

Miroslav Singer: Evropa má problém sama se sebouČti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Ilustrativní obrázek

Německý DAX se drží nuly, SAP a Covestro zvýšily celoroční výhled

Ilustrativní obrázek

Asijský trh převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

Německá burza zahajuje mírným růstem

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifickým indexům se převážně dařilo, v Číně akcie klesaly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.