BHS Trade Idea: Komerční banka. Technická analýza a velkorysý tříměsíční cíl

26.08.2016 10:07 | fa ra | Diskuze

Nejnovější Trade Idea z analytické kuchyně BH Securities.

Foto: Public Domain

 

Komerční banka, a.s. je mateřskou společností Skupiny KB a patří mezi přední bankovní instituce v České republice a v regionu střední a východní Evropy. Je součástí mezinárodní skupiny Société Générale. Komerční banka je univerzální bankou se širokou nabídkou služeb v oblasti retailového, podnikového a investičního bankovnictví. Společnosti skupiny nabízejí také další specializované služby, jako např. penzijní připojištění, stavební spoření, faktoring, spotřebitelské úvěry a pojištění.

Akcie Komerční banky velmi výrazně a vytrvale klesaly prakticky bez větších přestávek od oznámení hospodářských výsledků společnosti 3. srpna 2016, ve kterých banka mimo jiné oznámila, že v budoucnu přehodnotí svou dividendovou politiku. Trhy na tuto informaci reagovaly sice správným směrem, směrem dolů, nicméně pokles ceny od zveřejnění této informace již dosáhl ve svém maximu cca 18 %. Tato negativní informce tedy již snížila tržní hodnotu banky o téměř pětinu hodnoty, aniž by k jakémukoliv konkrétnímu přehodnocení dividendové politiky vůbec došlo.

Současná cena tak zahrnuje relativně pesimistický scénář, dle kterého by dividenda poklesla o cca 20 % v průběhu nejbližšího roku až dvou let. To ponechává relativně málo atraktivní prostor k dalšímu poklesu ceny akcií vzhledem k maximálnímu poklesu dividendy na úroveň výplatního poměru z roku 2014 avizovanému bankou. Naopak, situace otevírá atraktivní možnost, že cena akcie začne růst.

Ratingová agentura Moody’s totiž 23.8.2016 poprvé od roku 2009 zvýšila rating rakouských bank z negativního na neutrální. Tato velice pozitivní změna po 7 letech signalizuje, že dlouhodobý negativní sentiment vůči bankám obecně i bankám působícím ve středoevropském regionu je vyčerpán. Banky se i v prostředí represivně nízkých až záporných úrokových sazeb dokázaly adaptovat, udržet tržby a generovat solidní zisky. Valuace bank měřené poměrem ceny akcie k zisku na akcii (P/E) se pohybují výrazně níž než je průměr trhu.

Relativně nízké valuace bank a zlepšení sentimentu vůči bankovnímu sektoru by měly postupně tlačit na růst ceny akcií směrem nahoru. Další konkrétní katalyzátor pro růst ceny akcií by nastal pokud další hospodářské výsledky ukážou relativně lepší ziskovost banky a zejména pak poté, co dojde k faktickému přehodnocení dividendové politiky bankou, pokud toto přehodnocení nakonec nebude vyznívat tak negativně, jak současný pokles akcie již zahrnuje v aktuální ceně. Případné zvýšení úrokových sazeb v Americe či jinde by také výrazně pomohlo bankovnímu sektoru a akciím Komerční banky.

 

Zisk na akcii a tržby

Zisk na akcii se po poklesu v 2. a 3. čtvrtletí 2015 opět vrátil k růstu. Ve 2. čtvrtletí letošního roku se navíc zisk vrátil i k meziročnímu růstu. Tržby mírně fluktuují, ale v dlouhodobém trendu mírně rostou.

  

 

2012

2013

2014

2015

2016

2017

Zisk / akcie v Kč

73,42 

66,34 

66,09 

67,13 

66,85 

66,64

Tržby v mld. Kč

32,7

30,9

30,7

30,1

31,1

31,4

Zdroj: Bloomberg

 

Porovnání finančních ukazatelů

Komerční banka je relativně podhodnocená i v rámci sektoru bank. Obchoduje se se solidním P/E poměrem a vysokým dividendovým výnosem. I po případném výrazném snížení dividendy např. o cca 20 % na 50 Kč na akcii, by dividendový výnos dosahoval výrazně nadprůměrných hodnot okolo 6 %.

 

 

P/E

Dividendový výnos

Volná fin. hotovost

Zadlužení / majetek

Tržní kapitalizace

Průměr sektoru

16,85

2,49 %

27,25 mil. USD

21,65 %

190,85 mld. USD

Komerční banka

13,88

7,56 %

-

8,25 %

156,28 mld. USD

Zdroj: Bloomberg

 

Odhady analytiků a cílové ceny

K cílové ceně se nyní na Bloombergu vyjadřuje bezmála 20 analytických domů, z nichž 9 doporučuje koupit, 9 držet a pouze jeden prodat. Jejich průměrná cílová cena je na 989,91 CZK za akcii, což vytváří 20,7% prostor pro růst ceny akcie ze současné ceny cca 820 Kč za akcii.

 

Technický pohled

Akcie Komerční banky se z hlediska technické analýzy posledních 5 let pohybují v růstovém kanále a nyní se nacházejí na jeho samotné spodní hranici. Cena se navíc nachází i na spodní hranici krátkodobého klesajícího kanálu trvajícího již cca 1 rok. Technicky tedy akcie skýtá značný prostor k růstu z krátkodobého i dlouhodobého hlediska.

 

V detailnějším pohledu můžeme porovnat poměr mezi potenciálním rizikem a ziskem. Nastaví-li investor stop pokyn pod současný trend na úrovni 759 Kč a zároveň bude uzavírat pozici na 949 Kč, dostane zajímavý poměr rizika a výnosu.

 

3M cíl BH Securities a.s.

Dle našeho názoru postaveného na technické analýze je zajímavý vstup do dlouhé pozice do ceny 830,00 Kč s cílovou cenou pro výstup na 949 Kč, což představuje potenciál 14,34 % zisku. Jako ochrana proti možnému pádu by mohl sloužit prodejní stop pokyn na 759 Kč, což představuje riziko 8,55 % ztráty. Trade Idea nezohledňuje transakční náklady.

 

Zdroj:Martin Vlček, BH Securities, a.s., Bloomberg
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.