BHP vzdává dividendy po astronomické ztrátě 6 miliard USD

15:27 | Miloš Kotek | Diskuze

BHP uveřejnila masivní ztrátu za půl roku ve výši 5,669 miliard USD. Poprvé za posledních 16 let tedy snižuje dividendy na polovinu. Současně přechází k reorganizaci společnosti s cílem vytvořit štíhlejší a pružnější společnost.

 

Příjmy společnosti se snížily o 37 % na 15,71 miliardy USD v důsledku pádu cen komodit. V důsledku toho BHP snížila velikost dividendy na 16 centů na akcii, což je opravdu značný pád z dříve vyplácené dividendy ve výši 62 centů v minulém roce. Společnost tak porušila svoji politiku přinejmenším nesnižovat výši vyplácených dividend.

Nová politika pro výplatu dividend spočívá v rozdělování 50 % zisku, což bude lépe odpovídat cyklické výkonnosti podnikání v těžbě komodit. Kromě jiného bude vedení společnosti pokaždé posuzovat schopnost společnosti vyplatit dividendu.

Ztráta společnosti zahrnuje 6,1 miliardy USD po zdanění. Je tvořena poklesem hodnoty ropných břidlicových polí v USA – 4,9 miliardy, 858 miliónů představují finanční náklady na sanaci katastrofy přehrady Samarco v Brazílii a 390 miliónů globální daňové náklady.

 

Zdroj: bigcharts.com

Generální ředitel společnosti Jac Nasser prohlásil, že rozhodnutí ohledně dividend nebylo lehké:

„Dividendy představují způsob, jak se vypořádat s měnícími se podmínkami na trhu a také představují způsob jak získat konkurenční výhodu do budoucnosti. Naše společnost zůstává věrna své politice vyplácet akcionářům hotovost.“

Generální finanční ředitel Andrew Mackenzie řekl, že nová dividendová politika je součástí širší strategie, která má pomoci společnosti zvládat lépe volatilitu na trhu. „Slabší růst v Číně a potíže v OPEC vyúsťují do nižších než očekávaných cen. Naše společnost však generuje dostatek volné hotovosti, což se projevuje v silném účetnictví.“

Společnost očekává, že cena ropy zůstane nízká ze střednědobého pohledu a vysoké zásoby ropy budou tvořit přebytek nabídky. Stejně tak OPEC zřejmě bude zvyšovat těžbu i přes pokles těž y v USA. Nicméně z dlouhodobého hlediska by se měla cena ropy opět zvyšovat.

Výhled na produkci oceli v Číně však společnost nemění. Čína by měla během následujících deseti let vyrábět ocel v množství mezi 935 milióny až 985 milióny tun, protože bude pokračovat urbanizace a výstavba další průmyslové kapacity.

„Cena železné rudy zůstane zřejmě nízká, v důsledku nízké poptávky, vysokých zásob a konkurence méně kvalitní železné rudy ze zahraničí. Nicméně očekáváme u konkurence růst nákladů na těžbu a budoucnost leží v naší kvalitní železné rudě.“

Společnost ohlásila restrukturalizaci vedení, snížení prezidentů společnosti o jednoho a změnu řízení v Austrálii a Singapuru.

Zdroj:Bussiness Insider, Redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.