Bezúročný úvěr COVID pro firmy zasažené koronavirem: Příjem žádostí pozastaven a příprava druhé vlny

15:15 | A O | Diskuze

V souvislosti s vládními opatřeními, která mají za cíl zpomalit průběh a šíření nového typu koronaviru, způsobujícího nemoc Covid-19, byla nucena zavřít svoje firmy nebo provozovny značná část podnikatelů a živnostníků.

Ilustrativní obrázek
Foto: W4T

 

V souvislosti s vládními opatřeními, která mají za cíl zpomalit průběh a šíření nového typu koronaviru, způsobujícího nemoc Covid-19, byla nucena zavřít svoje firmy nebo provozovny značná část podnikatelů a živnostníků. Situace je kritická a pro mnoho podniků se stala již nyní likvidační. Proto se stát rozhodl pro řadu úlev a zvýhodnění. Ve spolupráci s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou, a.s. také připravil možnost získat bezúročný úvěr COVID. Jak vypadá současná situace a kdo má na úvěr nárok?

Úvěr COVID ve zkratce

COVID půjčku, která má za cíl usnadnit náročné období podnikatelům zasaženým koronavirem poskytuje Českomoravská záruční a rozvojová banka, a.s. Ta cílí na malé a střední podniky, které mohou získat 500 000 až 15 000 000 Kč a to až na dobu dvou let (s možností odložení splatnosti až o 12 měsíců). Půjčka je bezúročná a zbavená všech poplatků. Podnikatelé mohou čerpat úvěr až do výše 90 % způsobilých výdajů projektu a finanční injekci mohou použít na pořízení drobného hmotného nebo nehmotného majetku, pořízení a financování zásob a další provozní výdaje.

Cílem bezúročné půjčky COVID je usnadnit přístup k provoznímu financování podnikům, jejichž ekonomické aktivity jsou omezeny v důsledku výskytu nového typu koronaviru a souvisejících preventivních opatření. Úvěr je zajištěný blankosměnkou s avalem, nebo bez avalu (ve vazbě na typ žadatele) a žádat o něj mohou žadatelé do 250 zaměstnanců. O bezúročnou COVID půjčku mohli zažádat prostřednictvím dokumentu uvedeného na oficiálních stránkách ČMZRB. K žádosti pak bylo nutno doložit několik příloh, které sloužily k hodnocení žadatele a jeho záměru. Příjem žádostí byl ale k 20. 3. 2020 pozastaven.

V případně nutnosti se můžete obrátit na komerční subjekty poskytující půjčky pro podnikatele. Jejich srovnání najdete například na webech pujcky.cz, coolpujcky.cz, nebo pujckyhned.cz

Náročná žádost a rychlé ukončení první vlny

V souvislosti s bezúročným úvěrem COVID I jsme oslovili několik podnikatelů a živnostníků, kteří se o půjčku vážně zajímali. Tady je vyjádření jednoho z nich: „Podnikám v jedné menší cestovatelské kanceláři, které se současná situace citelně dotkla. Zavřené hranice nás prakticky ze dne na den připravily o veškeré příjmy. Navíc není jisté, kdy se situace opět vrátí do normálu. V současné chvíli jsme tak bez zákazníků, peněz i nadějných vyhlídek do budoucna. Proto jsme se rozhodli zkusit štěstí a požádat o bezúročný úvěr COVID. První, co nás zarazilo, byla náročná administrativa související s žádostí uveřejněnou na stránkách ČMZRB, stejně jako množství dokumentů, které bylo potřeba k žádosti doložit. Za sebe můžu říct, že šlo o nejsložitější administrativní věc, kterou jsem kdy viděl. Navíc bylo přijímání žádostí poměrně rychle ukončeno. Zatím čekáme na vyjádření, případně budeme zkoušet štěstí v programu COVID II.“

O čem má být program COVID II?

Na úspěch první vlny bezúročných úvěrů, u které bylo prozatím schváleno 90 milion korun, navazuje program COVID II, který má – stejně jako jeho předchůdce – pomoci podnikatelům i živnostníkům v době koronavirové pandemie. Podnikatelé budou moci opět žádat (nyní již u komerčních bank) o úvěry od 10 000 do 15 milionů korun či o příspěvek až milion korun na úhradu úroků. Českomoravská záruční a rozvojová banka by se pak měla za tyto komerční úvěry (až do 80 procent jistiny) zaručit.

Podle odhadů by mohlo být v druhé vlně podpořeno až 7000 projektů za zhruba 20 miliard korun. Finanční prostředky budou moci podnikatelé využít k úhradě nákladů na mzdy a energie, platby za nájemné, úhradu faktur, předfinancování pohledávek nebo pořízení materiálu a zásob. Mluvčí Českomoravské záruční a rozvojové banky Marie Lafantová nicméně uvedla, že je program financován ze strukturálních fondů EU, proto ho nebudou moci využít pražské firmy. První kolo přijímání žádostí by mělo být spuštěno ve čtvrtek 2. dubna.

Zdroj:Marek Machač, (Elephant Orchestra)
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Margrethe Vestagerová opět prohlásila, že pokud chce Lufthansa podporu, musí se vzdát tržní síly

Ilustrativní obrázek

Na firmy podnikající v gastronomii a cestovním ruchu dopadá koronavirová krize nejvíce

Ilustrativní obrázek

General Motors hodlá od příštího týdne znovu spustit ve výrobě vícesměnný provoz

Ilustrativní obrázek

Pandemie změnila spotřebitelské chování lidí

Ilustrativní obrázek

Fresenius SE koupí nemocnici v Bonnu

Ilustrativní obrázek

Jaké jsou časté „skryté“ nástrahy při získání hypotéky?Čti více
Ilustrativní obrázek

Praha v závěru týdne v červeném, nejvýraznější pokles u Erste Group

Ilustrativní obrázek

Volkswagen zainvestuje 2,1 mld. EUR do dvou čínských firem zabývajících se elektrickými vozy

Ilustrativní obrázek

Tři investiční poučení po koronavirové korekci. Přijde růst, či pokles?

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k bankrotům významných společností

Ilustrativní obrázek

Německý DAX v závěru týdne oslabuje

Ilustrativní obrázek

Pražská burza v závěru týdne pod nulou

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.