Běžný účet ukazuje třetí velký přebytek v řadě navzdory odlivu dividend

13.05.2016 12:40 | Redakce W4T | Diskuze

Výrazný přebytek zahraničního obchodu podle národní metodologie potvrdil i výsledek běžného účtu. Ten dosáhnul přebytku 32,4 mld. CZK a ukazuje tak skutečně silnou vnější pozici české ekonomiky. Dnešní čísla ukazují na rostoucí tlaky na posilování koruny plynoucí z reálné ekonomiky. Daří se zejména exportérům a pomáhají i stále nízké ceny komodit. Koruna by se tak po dnešních datech měla ještě více přimknout k hladině kurzového závazku a donutit ČNB více se angažovat přímo na trhu.

 

Běžný účet platební bilance dnes znovu potvrdil svou dobrou kondici, když vykázal přebytek ve výši 32,4 mld. CZK. Za aktivní bilancí opět stojí zejména vysoké kladné saldo bilance obchodu se zbožím a službami, které se v březnu vyšplhalo na úctyhodných 34,5 mld. CZK. I v březnu ještě dotékaly prostředky z evropských fondů, které navýšily bilanci prvotních a druhotných důchodů o 9,2 mld. CZK (další 9,2 mld. CZK přitekly skrz kapitálový účet). Naopak do zahraničí odtekly dividendy v objemu 7 mld. CZK.

Kumulativní bilance za posledních dvanáct měsíců v březnu ještě vzrostla na 58,2 mld. CZK, což odpovídá 1,3 % HDP. Výrazně se zvýšil přebytek bilance služeb a snížilo se i záporné saldo prvotních důchodů. Kumulovaná bilance druhotných důchodů se po krátkém období vrací do záporu. Za krátkým výletem statistiky druhotných důchodů do kladných hodnot stálo čerpání prostředků z evropských fondů. To nyní ustává.

Na finančním účtu byl zaznamenán odliv kapitálu z české ekonomiky ve výši 17,7 mld. CZK, z čehož 8,9 mld. CZK tvořil odliv přímých zahraničních investic, i přesto, že saldo reinvestovaného zisku dosáhlo 5,9 mld. CZK stejně jako v únoru. V březnu jsme zaznamenali pouze slabý růst rezervních aktiv. ČNB totiž nemusela intervenovat, a tak se rezervy zvedly pouze kvůli transakcím, které ČNB provádí pro své klienty.

Přebytek na běžném účtu bude i v nadcházejících měsících brzdit dividendová sezóna. Odliv dividend budou kompenzovat silné přebytky zahraničního obchodu, který těží z rostoucí poptávky po autech v eurozóně a stále nízkých cen komodit. Oživení na exportních trzích ukázal i předběžný odhad německého HDP za první čtvrtletí letošního roku. Ten ukázal na růst o 0,7 % q/q. Podle ekonomů SG Německo táhne zejména domácí poptávka.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.