Běžný účet potvrdil tlaky na posílení koruny

08:29 | fa ra | Diskuze

Česká koruna se včera znovu pohybovala v těsné blízkosti kurzového závazku. Její posilující tendence podpořil i výsledek běžného účtu platební bilance za listopad. Ten skončil v nečekaném přebytku 12,4 mld. CZK hlavně díky překvapivě vysokém přebytku bilance se zbožním a službami.

Foto: Public Domain

 

Výsledky loňského běžného účtu ukazují na pevnou vnější pozici české ekonomiky. Je vidět, že nejenom spekulativní kapitál, ale i reálná ekonomika vytváří apreciační tlak, který musí ČNB intervencemi odrážet.

I polská ekonomika vykazuje solidní vnější pozici. Tamní běžný účet podobně jako ten český skončil v nečekaném přebytku a polský zlotý včera posílil přibližně o čtyři desetiny procenta. Dařilo se i maďarskému forintu, který posílil o tři desetiny procenta.

Česká data dnes zveřejněna nebudou, ale dočkáme se prosincové maďarské inflace. Tamní spotřebitelské ceny podle tržního odhadu o 0,3 % poklesly, nicméně meziroční inflace by díky efektu statistické základný měla zrychlit z listopadových 0,5 % na 0,9 %. Výraznější zklamání by posílilo spekulace, že maďarská centrální banka podnikne další kroky k uvolnění měnové politiky. Zasedání bankovní rady dnes skončí v Polsku.

Podle odhadu ekonomů SG zůstane nastavení úrokových měr beze změny. Jedná se však o poslední zasedání v současném složení. Očekává se, že nově jmenovaní členové bankovní rady budou spíše holubičí, a zvyšuje se tak pravděpodobnost snížení sazeb na jednom z dalších zasedání.

Česká swapová výnosová křivka se včera posunula mírně dolů. Aukce státních dluhopisů provázela vlažná poptávka. Dohromady se prodaly cenné papíry za přibližně 9 mld. CZK.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.