Benda a Matějů z ČNB: Kdyby koruna nadále neposilovala, lze si představit až trojí zvýšení sazeb

16:11 | S L | Diskuze

Člen bankovní rady ČNB V. Benda a poradce bankovní rady A. Matějů se v krátkém článku zamýšlení nad vlivy bránící silnějšímu kurzu koruny a implikacích pro měnovou politiku.

Ilustrativní obrázek
Foto: ČNB

Faktory bránící silnější koruně

Člen bankovní rady Vojtěch Benda se spolu s poradcem bankovní rady Jakubem Matějů vyjadřovali v krátkém článku v Lidových novinách k vývoji kurzu koruny a implikacím, které (ne)posilování vytváří směrem k dalšímu (ne)zvyšování úrokových sazeb.

Často zmiňované důvody

Autoři nejdříve rekapitulují jaké důvody z jejich pohledu stojí za slabší korunou, která v posledních kvartálech setrvale posiluje o mnoho méně, než prognózuje predikce samotné ČNB. Benda a Matějů zmiňují již mnohokrát diskutované faktory, jako je odliv kapitálu z rozvíjejících se trhů či oslabování eura. Společným jmenovatelem výše zmiňovaných událostí pak byl podle autorů růst úrokových sazeb ve Spojených státech a také zvýšení globálních nejistot, ať již z titulu problémů v Itálii, Turecku či zostření rétoriky mezi USA a Čínou.

Vývoj měnového páru EUR/CZK od skončení kurzového závazku ČNB; Zdroj: Bloomberg

 

Nárůst korunové likvidity

Mimo obvyklé vysvětlení důvodu slabšího posilování, či spíše neposilování, kurzu koruny Benda s Matějů zmiňují také faktor nárůstu korunové likvidity* na devizovém trhu, ke kterému došlo v souvislosti s exitem z kurzového závazku. Zvýšená likvidita podle Bendy a Matějů může způsobovat sníženou citlivost kurzu koruny na vývoj úrokových sazeb. Důvodem má být fakt, že zahraniční investoři drží natolik vysoký objem korun, že jim limity pro řízení rizika již možná další navyšování expozic v korunách nedovolují.

Až trojnásobný růst sazeb v tomto roce?

Inference článku je tak vcelku přímá. Pokud by opravdu zvýšená korunová likvidita na devizovém trhu změnila citlivost reakce kurzu na vývoj sazeb, pak by se jednalo o faktor působící proti posilování koruny v delším než jen krátkodobém horizontu. Kdyby pak koruna zůstávala v následujících měsících na současných úrovních, lze si podle Bendy a Matějů představit v roce 2019 dokonce až trojí zvýšení úrokových sazeb.

—————————————————————————————————

*Není překvapením, že tématu zvýšení korunové likvidity a jejímu vlivu na vývoj kurzu koruny se Vojtěch Benda věnuje zrovna ve spolupráci s Jakubem Matějů, který se stal poradcem bankovní rady od února.

 

Zdroj: ČNB

Zdroj:František Mašek Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Měsíční předpovědi: Ekonomika na přelomu roku v oslabení

Ilustrativní obrázek

Krize ve tvaru „K“: Přehled odvětví české ekonomiky v době koronaviru

Ilustrativní obrázek

HDP Česká republika, 4Q 2020 - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments

Ilustrativní obrázek

Ekonomické výhledy: Na cestě ze slzavého údolí

Ilustrativní obrázek

Prognóza vývoje české ekonomiky - komentář Radomíra Jáče, Generali InvestmentsČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke zdražování ropy a pohonných hmot

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela ve ztrátě

Ilustrativní obrázek

Akcie asijsko-pacifického regionu dnes padaly

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela se ztrátou

Ilustrativní obrázek

Asijské akcie ve výraznějších ztrátách

Ilustrativní obrázek

DAX roste v čele s automobilkami po doporučení pro Volkswagen a prvních výsledcích Stellantis

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.