Bayer představil své výsledky za 3Q, které zaostaly za očekáváními

14:49 | E V | Diskuze

Zemědělská společnost Bayer reportovala své výslekdy za 3Q, které byly pod očekáváním analytiků.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Pokles tržeb byl projevem nedostatečné poptávky a vlivu koronavirové krize. 

 

Výsledky společnosti Bayer (BAYN) za 3Q 2020
  3Q 2020 Konsensus 3Q 2020 3Q 2019
Tržby (mld. EUR)  8,51  9,24  9,83
Čistý zisk (mld. EUR)  -2,74 --  1,04
Očištěný zisk na akcii (EPS, EUR/akcie)  0,81  1,01  1,16

 

Čistý zisk EBITDA meziročně klesnul o 21,4 % na 1,8 mld. EUR, kde ztrátu 205 mil. EUR zapříčinil negativní vývoj měnových kurzů. Volné cash flow společnosti činilo koncem čtvrtletí 1,2 mld. EUR. S ohledem na snížené vyhlídky v rostlinné a farmaceutické divizi spolešnost oznámila plány na zavedení provozních úspor, které mají činit 1,5 mld. EUR ročně, počínaje rokem 2024. Kvůli koronavirové krizi musela společnost snížit očekávání dlouhodobého růstu zejména v zemědělském průmyslu, což je také umocněno negativním měnovým efektem a přizpůsobení nákladovosti kapitálu. V tomto důsledku musela společnost snížit účetní hodnotu zemědělských aktiv, včetně goodwillu o 9,3 mld. EUR.

Rozdělení tržeb

Tržby podle regionů

 • Největší meziroční propad tržeb se projevil v Severní Americe. Ty klesly o 43,6 % na 598 mil. EUR.
 • Největší tržby zaznamenala společnost v Latinské Americe, které ke konci čtvrtletí činily 1,347 mld. EUR. Tržby na tomto území meziročně klesly o 22,4 %.
 • Tržby v Evropě a oblasti Středního východu meziročně poklesly o 10,5 % na 656 mil. EUR.
 • Asijský trh znamenal pro Bayer nárůst meziročních tržeb o 2,2 % na 427 mil. EUR.

Segmentové tržby - zemědělství

 • Tržby z kukuřičného odvětví poklesly o 47,7 % na 392 mil. EUR. Pokles tržeb společnost nejvíce zaznamenala v Severní Americe.
 • Společnost zaznamenala také výrazný meziroční pokles tržeb z prodeje herbicidů, které poklesly o 22,1 % na 922 mil. EUR. Pokles tržeb se projevil nejvíce v oblasti Severní Ameriky.
 • Prodeje fungicidů rostly napříč všemi regiony. V Latinské Americe společnost benefitovala hlavně na popularitě fungicidu Fox Xpro.
 • Odvětví zaměřené na pěstování a prodej sóji přineslo růst zisku v Latinské Americe, a kompenzovalo tak ztráty ze stejného odvětví v Severní Americe. Celkově tržby meziročně klesly o 21,5 % na 351 mil. EUR.
 • Tržby segmentu environmentální vědy se meziročně zvýšili o 14,9 % na 254 mil. EUR. Růst tržeb společnost přisuzuje zejména příznivému počasí v Severní Americe.
 • Tržby z titulu ostatních činností meziročně klesly o 45,3 % na 134 mil. EUR.

Segmentové tržby - farmaceutika

 • Společnost zaznamenala silný nárůst tržeb léku proti krevním sraženinám Xarelto. Vyšší poptávka po léku byla hlavně v Číně, Německu a Rusku. Tyto tržby meziročně vzrostly o 9,4 % na 1,13 mld. USD.
 • O vysoký meziroční nárůst tržeb se zasloužil lék Eylea, díky úspěšnému uvedení na trh předplněných injekčních stříkaček a jejich vysoké poptávce v Číně. Tržby z prodeje tohoto léku byly brzděny vývojem koraniviru v Evropě a celkově tak klesly o 0,3 % na 638 mil EUR.
 • Významnému nárůstu tržeb přispěl také Aspirin Cardio pro prevenci infarktu na trhu v Číně. Tržby meziročně vzrostly o 14,9 % na 154 mil. EUR.
 • Tržby Noxavaru, který se podává pro léčbu karcinomu jater a ledvin, meziročně klesly o 18,2 % na 148 mil. EUR. Důvodem poklesu byla vysoká konkurence na trhu v Americe.

Změny v portfoliu

Koncem července koupil Bayer většinový podíl ve společnosti Noho Health Inc., která nabízí svým zákazníkům přizpůsobený režim doplňků výživy, založen na individuálním zdravotním dotazníku a speciálním algoritmu. Tento většinový podíl posílí podle společnosti postavení na trhu v oblasti zdravotní péče o zákazníky. Bayer celkově za akvizici zaplatil 135 mil. USD s dodatečnou podmíněnou částkou 10 mil. USD. Předmětem transakce bylo rovněž zajištění opce na dokoupení zbývajících akcií.

Během srpna byl dokončen prodej podniku Animal Health, který Bayer prodal společnosti Elanco Animal Health Inc. V důsledku divestice došlo k přesunutí přibližně 4,4 tis. zaměstnanců k novému zaměstnavateli. Transakce byla uzavřena v celkové hodnotě 6,9 mld. USD ve formě hotovostní platby a majetkového podílu. Bayer nabyl 72,9 mil. kusů akcií Elanca, což odpovídalo přibližně 15,5 % celkového počtu akcií.

V září Bayer dokončil akvizici britské biotechnologické společnosti KaNDy Therapeutics, jejíž cíl byl rozšířit vývoj léčiv pro ženy. Hodnota akvizice byla 425 mil. USD s dodatečnou platbou 450 mil. USD.

V říjnu společnost oznámila akvizici Asklepios BioPharmaceutical, zaměřenou na genovou terapii v celkové hodnotě 4 mld. USD. Dokončení transakce je plánované v průběhu 4Q 2020.

Výhled společnosti na rok 2020

Za rok 2020 společnost očekává tržby v rozmezí od 43-44 mld. EUR. Bayer také očekává zvýšení čisté marže na 28 % na měnově očištěném principu, což by mělo odpovídat ukazateli EBITDA před zahrnutím speciálních výdajů na hodnotě 12,1 mld. USD, opět na základě měnové očištěném principu.

Bayer AG (BAYN) -0,8 % na 41,485 EUR
Ukazatel   Ukazatel  
Kapitalizace (mld. EUR) 40,8 P/E --
Vývoj za letošní rok (%) -43,0 Očekávané P/E 6,5
52týdenní minimum (EUR) 39,9 Prům. cílová cena (EUR) 66,0
52týdenní maximum (EUR) 78,3 Dividendový výnos (%) 6,7

 

Zdroj: Bloomberg, Bayer

Zdroj:Martin Singer, Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Continental zveřejnil nový výhled na rok 2020, naznačuje slabé výsledky automobilové divize ve 4Q

Ilustrativní obrázek

McDonald’s publikuje hospodářské výsledky za 3Q, porovnatelné tržby meziročně nižší

Ilustrativní obrázek

ČEZ: výsledky hospodaření za 3Q 2020

Ilustrativní obrázek

Uber reportuje očištěné výnosy pod odhady analytiků, hlásí růst objednávek nad očekávání

Ilustrativní obrázek

O2 Czech Republic ve 3Q překvapila silnějším než očekávaným růstem

Ilustrativní obrázek

Munich Re reportuje meziroční propad zisku a zvýšení hrubého předepsaného pojistného nad očekáváníČti více
Ilustrativní obrázek

Moneta: Aktivistický akcionář Petrus Advisers do dozorčí rady navrhuje vlastní protikandidátku

Ilustrativní obrázek

Budoucnost nemocnic je v lepším time managementu

Ilustrativní obrázek

Výsledky Goldman Sachs za 1Q převálcovaly očekávání, investiční banka těžila z rušného obchodování

Ilustrativní obrázek

Banka JPMorgan reportovala výsledky za 1Q, výnosy a zisk na akci překonaly nejvyšší analytický odhad

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevřela v zisku

Ilustrativní obrázek

Asie obchodovala smíšeně, výrobce čipů TSMC oznámil výsledky a očekává větší investice

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.