Bayer AG konečně dosáhl dohody o akvizici společnosti Monsanto

12:38 | Redakce W4T | Diskuze

(Aktualizováno 14:02) Bayer AG dosáhl podle Bloombergu dohody o akvizici společnosti Monsanto Co. Německý gigant by měl celkem zaplatit asi 66 mld dolarů, čímž by se měl vytvořit největší světový výrobce osiv a pesticidů. 

Foto: Metropolico.org

Německá společnost souhlasila, že zaplatí asi $128 za akcii. Bayer byl podle nejmenovaného zdroje blízkého firmě ochotný nabídnout až $129 a zdvojnásobit antitrust break fee na asi $3 mld. První nabídka přitom činila $122 za akcii.

Mluvčí obou společností odmítl novou dohodu komentovat. Akcie Bayer rostou dnes o 2,4% a akcie Monsanto před otevřením us trhů o 1,6%

Spojením německého koncernu a největšího světového producenta osiv vzniká největší dodavatel produktů pro zemědělskou výrobu na světě, který bude ovládat přes čtvrtinu světového trhu osiv a pesticidů. Jde zároveň o největší zahraniční akvizici, jakou kdy učinila německá firma.

Bayer nakonec nabídl za akcii Monsanta podle zdrojů 128 dolarů v hotovosti, což z transakce dělá největší hotovostní převzetí firmy v historii. Tím byla dosud koupě americké pivovarské společnosti Anheuser-Busch belgickou InBev z roku 2008 za zhruba 40 miliard dolarů, uvádí agentura Reuters.

Pokud spojení schválí regulační úřady, vznikne největší dodavatel produktů pro zemědělskou výrobu na světě, který bude ovládat přes čtvrtinu světového trhu osiv a pesticidů. Půjde zároveň o největší zahraniční akvizici, jakou kdy uskutečnila jakákoli německá firma.

Bayer uvedl, že společné ústředí pro aktivity na světovém trhu osiv bude v americkém St. Louis. Centrála pro ochranu plodin a výzkum na tomto poli bude v německém Monheimu.

Bayer musel nabídku na Monsanto několikrát zvýšit z původních 122 dolarů. Obě firmy jednaly o vzájemném spojení od března. Akcie Bayeru po zprávách vzrostly asi o tři procenta.

Dohoda zahrnuje doložku, podle níž Bayer zaplatí dvě miliardy dolarů, pokud transakce nezíská souhlas regulačních úřadů, uvedly zdroje. Celé převzetí by mělo být uzavřeno do konce příštího roku.

Dosud největší akvizicí německé firmy v zahraničí byla fúze automobilky Daimler s americkým Chryslerem z roku 1998. Tato transakce oceňovala americkou firmu na více než 40 miliard dolarů.

Dosud největším hotovostním převzetí firmy v historii byla koupě americké pivovarské společnosti Anheuser-Busch belgickou InBev z roku 2008 za zhruba 40 miliard dolarů, uvádí agentura Reuters. Dosavadní největší akvizicí německé firmy v zahraničí byla fúze automobilky Daimler s americkým Chryslerem z roku 1998, která oceňovala americkou firmu na více než 40 miliard dolarů.

Monsanto je s podílem 26 procent jedničkou na trhu s osivy, vyrábí ale také například prostředek pro hubení plevelu Roundup. Má zhruba 20.000 zaměstnanců.

Společnost Bayer mimo jiné vyvinula aspirin a působí v řadě oblastí, včetně produkce osiv, ochrany plodin před škůdci a ničení plevele. Vyrábí i plasty a s podílem 18 procent je rovněž druhým největším producentem chemikálií pro zemědělskou výrobu. Po celém světě má 117.000 zaměstnanců.

Zdroj:Bloomberg, čtk, redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.