Banky přehodnocují spekulativní výstavbu

12:12 | E V | Diskuze

Vládní nařízení mají negativní dopad na financování developmentu.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Vzhledem k vládním nařízením, která mají negativní vliv na cash-flow bank (např. zmrazení hypoték bez nutnosti prokázání reálného dopadu na možnost plateb), začínají být banky v České republice obezřetnější k financování spekulativní výstavby. Začíná se tak opakovat stejná situace jako po celosvětové finanční krizi roku 2008, kdy v následujících letech 2009–2013 zůstala celá řada developerských projektů tzv. na papíře a výstavba se opět rozjela až od roku 2014.

U rozjednaných projektů našich klientů vidíme, že bez reálné schopnosti zajistit u developerských projektů předprodeje či předpronájmy, prudce klesá ochota bank financovat spekulativní výstavbu, se kterou nebyly před koronavirovou krizí problémy. Lze tedy celkově očekávat výrazný pokles nové výstavby obdobně jako v letech 2009-2013 kdy se spekulativní výstavba na několik let úplně zastavila,“ říká Radek Procházka, Managing Partner společnosti Prochazka & Partners.

Trhu s komerčními realitami potrvá klidně i rok, než zpomalí na základě bezprecedentní krize, kterou koronavirová pandemie bezpochyby je. Aktuálně tedy různé tržní statistiky hlásí buď stejnou či jen mírně menší poptávku, na druhou stranu je to dáno i tím, že stále dobíhají projekty nasmlouvané před krizí. Indicie ale poukazují na to, že nadcházející krize bude realitní trh hodně bolet.

Investoři do komerčních realit budou nyní díky proměněné situaci na poli financování projektů sázet na stabilnější, méně rizikové investice a do projektů se budou pouštět až po získání kupce či větší částí předpronájmu objektu. Změnu v chování uvidíme i u samotných nájemců, která ale novým projektům nepomůže. Ti budou chtít nově více zůstávat ve stávajících prostorách po doběhnutí nájemní smlouvy. Přičemž před koronavirovou pandemií naopak z důvodu nutnosti expandovat většina nájemců na trhu preferovala přestěhování do nové lokality před prodloužením stávající smlouvy,“ dodává Procházka.

Zdroj:Jakub Salát, Prochazka & Partners
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Lidé preferují úsporné a zároveň ekologické bydlení

Ilustrativní obrázek

Letošek může na realitním trhu znamenat rozvoj nájemního bydlení

Ilustrativní obrázek

Rok Refinansa: online platforma Skupiny MONETA refinancovala hypotéky za téměř 2 miliardy korun

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k rekordu na hypotečním trhu a cenám nemovitostí

Ilustrativní obrázek

Rekordní konec roku – MONETA hlásí mimořádný zájem o hypotéky

Ilustrativní obrázek

Ceny nemovitostí v Evropské unii nadále rostou. Může za to i nedůvěra v budoucnostČti více
Ilustrativní obrázek

Komentář BHS ke změně postoje k bitcoinu

Ilustrativní obrázek

Německý DAX maže pondělní ztráty

Ilustrativní obrázek

Pražská burza obchoduje na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 26.1.2021

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy ztrácely, centrální banka Číny stahovala hotovost a její poradce varoval před riziky

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 26.1.2021

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.