Banky jsou zavaleny žádostmi o hypotéky. Letošní objemy sjednaných hypoték budou rekordní

13:13 | E V | Diskuze

Ani koronakrize neodradila Čechy od pořízení vlastního bydlení.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Tuzemské banky aktuálně čelí rostoucímu zájmu o hypotéky a překonání rekordních objemů z let 2016 a 2017 je na spadnutí. Úrokové sazby hypoték jsou na minimech a banky již nemají mnoho důvodů pro jejich další snižování. Jak se bude vyvíjet situace na hypotečním trhu na podzim letošního roku?

Říjen a listopad patří podle zkušeností hypotečních makléřů mezi nejsilnější měsíce roku. A jinak tomu pravděpodobně nebude ani letos. „Aktuálně jsou banky zavalené stovkami žádostí o hypoteční úvěry a s blížícím se koncem roku budou objemy uzavřených úvěrů ještě gradovat. I přes propad zájmu o úvěry na bydlení v březnu a dubnu budou letošní objemy velmi vysoké. Pokud hypoteční trh výrazněji nezasáhnou vládní opatření související s druhou vlnou pandemie koronaviru, můžeme se dočkat překonání rekordních let 2016 a 2017,“ komentuje aktuální situaci na trhu Veronika Hegrová z online sjednávače hypoték hyponamiru.cz. 

 

Návrat k řešení vlastního bydlení

Od června se k řešení vlastní bytové situace začali postupně vracet lidé, kteří na jaře po vypuknutí koronakrize pořízení nemovitosti odložili. Důvodem byly především obavy z výraznějšího poklesu či ztráty příjmu. Někteří kupující také vyčkávali na výraznější pokles cen nemovitostí, který ovšem nepřišel, a ceny bytů a domů přinejhorším pouze stagnovaly. Veronika Hegrová k tomu dodává: „Řada zájemců o vlastní bydlení se snažila rychle vyřídit hypotéku ještě před vypuknutím obávané druhé vlny pandemie koronaviru. Počet nakažených v posledních týdnech výrazně roste, firmy na tento nepříznivý vývoj reagují a vyloučeno není výraznější propouštění. Na toto riziko by mohly banky opět reagovat dalším zpřísněním parametrů pro hodnocení zájemců o hypotéku.“ 

 

Úrokové sazby hypoték pod dvěma procenty

K udržení vysokého zájmu o hypotéky letos přispívají i velmi nízké úrokové sazby. Aktuálně je možné dosáhnout na hypotéku se sazbou pod hranicí dvou procent. Mírně dražší jsou hlavně největší hráči na trhu, mezi něž patří především Česká spořitelna a Komerční banka, které díky svému postavení na trhu dokážou sjednávat hypotéky s vyšší úrokovou sazbou. „Zájem o hypotéky je enormní a úrokové sazby budou po zbytek letošního roku spíše stagnovat. Banky dnes nemají žádný důvod ještě více zlevňovat a dobrovolně si snižovat již tak nízké marže. Mírný pokles sazeb je pravděpodobně možný u největších poskytovatelů hypoték,“ uvádí Veronika Hegrová. K dostupnosti vlastního bydlení přispívá i zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti. Například u hypotéky ve výši čtyři miliony korun ušetří kupující na této dani 160 tisíc korun. 

 

Zmrazí druhá vlna koronaviru trh s nemovitostmi?

V následujících měsících bude pro hypoteční trh největším rizikem nastupující druhá vlna pandemie koronaviru. Pokud přijdou na řadu přísná vládní opatření jako na jaře, může dojít k určitému ochlazení na trhu s nemovitostmi a následnému poklesu zájmu o hypotéky. „Pozitivní zprávou v současné nelehké situaci je, že banky i realitní kanceláře jsou na případné „vypnutí“ ekonomiky dobře připravené. Už v první vlně pandemie byly nastaveny procesy tak, aby zaměstnanci mohli dále pracovat v režimu home office. Zájemci o vlastní bydlení si mohou vyřídit hypotéku online z domova bez nutnosti osobní návštěvy pobočky banky,“ dodává Veronika Hegrová.  

Zdroj:Iveta Nebesařová
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Rostou ceny nemovitostí, výše hypoték a přes nižší úroky i splátky úvěrů

Ilustrativní obrázek

Ranní restart 21.10.2020

Ilustrativní obrázek

Dvě třetiny Čechů kvůli koronavirové krizi obtížněji dosáhnou na vlastní bydlení

Ilustrativní obrázek

Nabídka nemovitostí i poptávka po nich stále poroste

Ilustrativní obrázek

Také v Česku se projevuje nemovitostní covidová anomálie

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vývoji cen výrobcůČti více
Ilustrativní obrázek

Německý DAX spolu s Evropou míří do červených čísel

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy převážně rostly

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza na začátku obchodního dne ztrácí

Ilustrativní obrázek

V Asii se obchodovalo smíšeně

Ilustrativní obrázek

Americké akcie se nakonec propadly výrazněji do červených čísel

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevírá růstem

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.