Banky a krypto by měly spolupracovat říká Simplecoin

11:29 | M Z | Diskuze

Podle České směnárny Simplecoin, banky a obchodníci s kryptoměnami by měli najít lepší cestu ke spolupráci.

Ilustrativní obrázek
Foto: Olga Bersheva, Simplecoin

Většina bank v současné době nejsou ochotné akceptovat společnosti, které obsluhují klienty ze světa digitálních měn, a to většinou kvůli obavám spojených s regulací nebo vyhodnocením rizik, která podle některých bank obchod s kryptoměnou přináší.

Zatímco krypto technologie dospívá, některé společnosti, které ji reprezentují ukazujou dlouholetou důvěryhodnost. Hodně obchodníků s kryptoměnou se již přizpůsobilo ke změnám a výzvám spojeným s regulací, navíc stále pracují na implementaci opatření pro hodnocení rizik, která daleko převyšují úroveň, kterou nyní dodržují například i banky.

“Legitimní firmy, jako například Simplecoin již mají dlouholeté záznamy dodržování AML a KYC předpisů a zcela průhledného účetnictví. Prokázali jsme, že děláme compliance stejně dobře jako banky. Proto české banky by měly této příležitosti využít a rozvíjet přínosné partnerství s legitimními a ověřenými obchodníky s kryptoměnou. Je to nedostatečně obsloužený trh, který pro banky bude určitě výdělečný v brzkém budoucnu. Růst celého odvětví se pohybuje ve stovkách procent ročně.

Švýcarské banky se snaží v tomto odvětví obsadit tuzemský trh tím, že nabízejí bankovní a krypto služby za zvýhodněných podmínek  a podporu v národním jazyce,” říká Pavel Niedoba, ředitel Simplecoin.

Když se české krypto orientované podniky musí stěhovat do zahraničí kvůli odpírání bankovních služeb v tuzemsku, stát přichází o své daňové příjmy a paradoxně také o většinu regulačních nástrojů.

Do nedávné doby nebylo právo na finanční služby námětem k diskuzi, protože tyto služby byly všem přístupné a byly považovány za samozřejmost stejně jako je přístup k elektřině, vodě, internetu a podobně. Protože v roce 2018 došlo k novele zákona proti praní špinavých peněz 253/2008, který zpřísňuje oblast kontroly klienta musejí banky i obchodníci s kryptoměnou prověřovat původ prostředků klienta, což je velmi pracné, nákladné a nespolehlivé. Hlavní problém, je však zásah do soukromí, protože nikdo nechce vysvětlovat kde pracuje a na jaké pozici, jenom proto, že si chce koupit kryptoměnu. Otázkou je jak daleko tato praxe může dojít. Dokáže si dnes někdo představit, že budeme muset hlásit na čerpací stanici cíl naší cesty, když budeme tankovat palivo do auta?

V roce 1989 došlo ke změně režimu a právo na práci bylo nahrazeno právem podnikat. Protože podnikat bez bankovního účtu dnes nelze by měl regulátor trhu (Česká národní banka a Úřad na ochranu hospodářské soutěže)  přístup k finančním službám zajistit. Řešením by mohla být banka ve státním vlastnictví, která by běžný účet zřizovala bezpodmínečně, podobně jako zdravotní pojišťovna VZP. Dnes jsou v České republice pouze 2 státní banky, Česká národní banka a Česká exportní banka. Žádná z nich účty právnickým ani fyzickým osobám nevede.  Za těchto okolností nezbývá konstatovat, že je nebezpečné, když banky rozhodují kdo a jak může v České republice podnikat.

Simplecoin je česka společnost, je nejstarší a největší krypto burzou v Čechách. Simplecoin i nadále bude pomáhat českým traderum obchodovat kryptomeny a také šířit své služby po celé Evropě. Věří ale, že srdcem, duši a sídlem zůstane v České republice, a nebude muset  stěhovat do zahraničí kvůli nedostaku bankovních služeb ve své mateřské zemi, dodává Niedoba.

Zdroj:Olga Bersheva, Simplecoin
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Průzkum: čeští mileniálové už méně důvěřují kryptoměnám

Ilustrativní obrázek

Trable výrobců grafických karet kvůli kryptoměnám

Ilustrativní obrázek

The Wall Street Journal spustil vlastní kryptoměnu, Bitcoin zažívá „únavu z prodeje“ a Gemini vytvořila první zcela regulovanou kryptoměnu

Ilustrativní obrázek

Jak vidí instituce a retail aktuálně kryptosvět?

Ilustrativní obrázek

Trend stabilních mincí vytváří prostor pro vznik nového digitálního Zlatého standardu

Ilustrativní obrázek

Slibné predikce pro BitcoinČti více
Ilustrativní obrázek

Ford chce do 3 let představit na čínském trhu 30 nových modelů, 10 z toho mají být elektrovozy

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy ve čtvrtek převážně oslabovaly

Ilustrativní obrázek

Zámoří s mírnou ztrátou

Ilustrativní obrázek

Pražská burza v mírném zisku, Philip Morris bez dividendy -9%

Ilustrativní obrázek

Společnosti Apple a Qualcomm se dohodly na mimosoudním vyrovnání a oznámili dohodu o spolupráci

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.