Bank of England a Švýcarská národní banka na svých zasedání ponechají svoje zbraně za opaskem

15.09.2016 08:23 | fa ra | Diskuze

Bank of England a Švýcarská národní banka by dnes měly nechat nastavení svých měnových politik na minulých úrovních. Ani jedna z nich totiž nedostala zásadní impulsy, které by je k tomu nutily.

Foto: Martin Pettitt

Ve Spojených státech dostane Fed před zasedáním příští týden informace o vývoji maloobchodu za srpen. Ten by měl po červencovém zklamání opět vzrůst. Impulsy pro obchodování (i pro měny v regionu) budou dnes spojeny až s odpoledním zveřejněním data v USA. Zklamání by mohlo oslabit dolar i vůči měnám v regionu. V regionu je kalendář událostí prázdný.

Americké maloobchodní tržby vzrostou

Představitelé Fedu před zasedáním příští týden dostanou dva důležité údaje o americké ekonomice. Konkrétně dnes to budou data za srpnový maloobchod. Oproti červencovému zklamání by měl maloobchod v srpnu vzrůst mírně vzrůst, když tři kategorie, které stály za červencovým propadem, se zlepšily. Rizikem pro celkový vývoj maloobchodu zůstává vývoj prodejů aut. Druhým důležitým údajem pak bude zítra zveřejněná spotřebitelská inflace.

Na východním břehu Atlantského oceánu by dnes měl být potvrzen flash odhad spotřebitelské inflace na úrovni 0,1 % m/m a 0,2 % y/y. Dnes také zasedá jak Švýcarská národní banka (SNB), tak i Bank of England (BoE). Obě dvě centrální banky by měly dnes nechat své zbraně za opaskem. SNB nic nenutí k akci, protože Brexit referendum ani poslední rozhodnutí ECB zásadně nepřispělo k posilování franku, i když intervence na trhu pokračovaly. BoE zase po rozhodnutí o předběžném uvolnění měnové politiky v reakci na výsledek hlasování o Brexitu z minulého měsíce bude s dalšími kroky čekat na další ekonomická data, která by ji řekla více o vývoji britské ekonomiky.

Předseda EK Junker navrhl navýšení peněz na evropské investice

Jean-Claude Juncker, předseda Evropské komise, včera ve své řeči o stavu EU před Evropským parlamentem měl pouze několik konkrétních návrhů. Navrhl zdvojnásobení prostředků v EFSI (Evropský fond pro strategické investice – Junckerův plán) na 630 mld. EUR a také jeho prodloužení do roku 2020. Spíše ale než cyklické opatření je to strukturální plán, který bude mít vliv na ekonomiku ve střednědobém horizontu. Ohledně Brexitu zopakoval, že EK by ráda viděla aktivaci článku 50 co nejdříve a také, že VB nemůže očekávat přístup na jednotných trh bez akceptace všech čtyř svobod, které se s tím pojí. Ovšem proti očekávání se tímto tématem nezabýval více a posunul se do budoucna evropské integrace. Nemluvil o politickém a fiskálním sbližováním, ale o férovosti, boji proti nerovnosti a obraně a bezpečnosti. Toto také bude pravděpodobně stěžejní téma pátečního summitu EU v Bratislavě.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.