Bank of America Merrill Lynch varuje před akciovým trhem: Akcie jsou téměř tak drahé, jak byly během technologické bubliny

14.10.2016 14:45 | Ne Ro | Diskuze

Stratégové z Bank of America Merrill Lynch se přiklonili k názoru stratégů z Wall Street, varujících, že akciový trh je příliš drahý.

Foto: Public Domain

Savita Subramanian, akciová stratégyně zmiňované banky, upozornila na střední hodnotu poměru cena/zisk (P/E) u akcií indexu S&P 500, aby určila, zdali jsou akcie společností vzhledem k ziskům spravedlivě ohodnoceny. Středová hodnota poměru P/E je na nejvyšších úrovních od roku 2001, uvádí Subramanian, a tvrdí, že se průměrná akcie obchoduje o celý násobek výše, než často citovaný agregátní P/E. Akcie jsou považovány za drahé, jelikož středový poměr P/E je znatelně nad svým historickým průměrem, což naznačuje vyšší ceny, než jaké by byly odůvodnitelné na základě hodnoty společností a jejich zisků. Ta je na 91. percentilu své vlastní historie a pouhých 14 % od vrcholu technologické bubliny, upozorňuje Subramanianová. Krach Nasdaq o téměř 80 % v roce 2000 následoval poté, co se valuace technologických zvýšila na úrovně zcela vzdálené jejich reálným hodnotám.

 

Zdroj: Bank of America Merrill Lynch

Subramanianová zmiňuje, že nejvíce zodpovědné za vytáhnutí poměru P/E nahoru jsou společnosti s tržní kapitalizací v řádu mid-caps. Střední akcie této kategorie se obchodují na 92. percentilu své historie. Společnosti s tržní kapitalizací v řádu mega-caps neboli ty, jejichž hodnota tržní kapitalizace je větší než 100 miliard USD, se obchodují znatelně pod svou valuací na úrovni technologické bubliny a celková valuace je jaksi zahrnuta. Proto také Subramanianová klientům doporučuje "posunout spektrum kapitalizací nahoru". Není to však pouze poměr P/E, který vysílá varovné signály. Subramanianová v tabulce níže uvádí, že více než tucet měřených kritérií valuace trhu je nad svými historickými průměry.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.