Až se usadí prach, tak to nebude hezké. Nechytejte padající nůž libry za střenku doporučuje BofA Merrill

27.06.2016 09:59 | Miloš Kotek | Diskuze

Jakmile reflexivní reakce trhů na rozhodnutí občanů Velké Británie odejít z Evropské unie odezní, bude možno zhodnotit, kdo na to nejvíc doplatí. Zatím to vypadá, že největší obětí bude Velká Británie, ale pořádný šok to bude i pro Evropskou unii a s odstupem také pro globální ekonomiku.

Foto: Ken Teegardin

 

Politické důsledky tržních otřesů budou první na řadě ve snaze uklidnit rozbouřené trhy. Odchod z EU bude pro Velkou Británii ekonomicky nevýhodný. Nejistota ve vztazích mezi Velkou Británií a EU bude přetrvávat po velmi dlouhou dobu. Očekává se, že odchod zabere nejméně dva roky, jiné odhady naznačují že odchod VB z EU zabere až sedm let. Vyjednávání podmínek odchodu bude náročné protože:

1) EU bude dělat Británii potíže, protože nebude chtít vytvořit precedent pro to, aby se některá další země náhodou nechtěla rozhodnout připojit k odchodu z EU

2) Bude složité najít společný přístup všech států k britskému odchodu, protože každý stát pálí něco jiného. Polsko, ze kterého odchází do Velké Británie nejvíc emigrantů, se bude chtít zaměřit na volnou cirkulaci pracovníků, Irsko budou zajímat praktická opatření na a hranicích, Francie a Německo budou klást největší důraz na finanční průmysl atd.

3) Hlavní potíží však bude politický chaos v samotné Velké Británii. Nejrůznější politické strany se hlásí o funkci ministerského předsedy, ale s drobnou potíží, že žádná nemá většinu v parlamentu. Objevují se hlasy, že ministerský předseda Cameron by měl zůstat ve funkci, celková situace zůstává silně nepřehledná.

Prodlužované období nestability bude znamenat, že investoři, včetně domácích investorů pozdrží svá rozhodnutí o investicích.

BofA Merrill Lynch snížila odhad růstu britské ekonomiky v roce 2016 z původních 2,3 % na současných 0,2 % a to i v případě, že britská centrální banka bude ekonomiku stimulovat.

Na forex trhu se libra propadla vůči všem hlavním měnám. Hlavně vůči dolaru, japonskému jenu a švýcarskému franku. Pád byl o to větší, že panovalo všeobecné přesvědčení o tom, že Británie v EU zůstane.

Další ztráty libry vůči hlavním měnám z krátkodobého výhledu jsou pravděpodobné. K dolaru by mohla libra klesnout na úroveň 1,30. Nicméně z historie je známo, že silné propady libry mívají krátký život. Přesto není moudré chytat padající libru za střenku nože.

Zdroj:efxn, redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.