Autonomní vozy, umělá inteligence, ale i kvantové počítače a kyborgové. Jak bude vypadat svět v roce 2118?

16:00 | wa pe | Diskuze

Je třeba si přiznat, že snahy předpovídat vzdálenou budoucnost jsou stejně ošemetné jako naivní. Tak jako se nám dnes zdají úsměvné představy našich předků o budoucnosti, tak i naše vize věcí příštích patrně v testu času neobstojí. Přesto nám dnešní vědomosti a experimentální technologie  mohou nabídnout alespoň náznak toho, co můžeme očekávat v příštích 100 letech.

Ilustrativní obrázek
Foto: darksouls

Technologický vývoj postupuje v posledních desetiletích kupředu mílovými kroky. Zdánlivě otřepaná fráze nabývá platnosti, jakmile si uvědomíme, jak daleko se věda a technika posunuly jen od 90. let. Jak může vypadat svět v roce 2118?

Kvantové počítače

Podle některých futurologů by skutečnou technologickou revoluci mohly už brzy přinést takzvané kvantové počítače. Ty, jak už vyplývá ze samotného názvu, používají principů kvantové mechaniky. Pracují se základní jednotkou informace, která oproti klasické informatice nenabývá pouze hodnoty 0 nebo 1, ale také hodnot někde mezi oběma či obou současně. Tato kvantová superpozice by měla umožnit paralelní výpočty uplatnitelné například při zpracování  nezměrného množství dat či při simulování a předvídání chování komplexních systémů, jakými jsou například doprava v největších metropolích světa. Kvantové počítače umožní podle odborníků lidem získat odpovědi na zatím nezodpovězené otázky fyziky a vesmíru vůbec. Věrné čtenáře Stopařova průvodce Galaxií přirozeně napadne, zda budeme schopni těmto odpovědím rozumět.

Přímé propojení počítače a lidského mozku

Jedna z předních osobností Google, Ray Kurzweil je přesvědčen, že doba, kdy budeme schopni napojit naši šedou kůru mozkovou přímo na chytré telefony v podstatě již nastala. Na vývoji rozhraní mezi mozkem a počítačem dnes pracuje například DARPA (Agentura ministerstva obrany USA pro pokročilé výzkumné projekty) či startup Elona Muska Neuralink.)  První úspěšné prototypy jsou již na světě, kdy pomáhají například pacientům po mozkové příhodě či lidem s amputovanými končetinami, kterým zprostředkovávají ztracený hmat. Pokud fandíte myšlence transhumanismu, kdy splynutí člověka a strojů je jedním z dalších kroků evoluce, pak pro Vás budou příští desetiletí rozhodně zajímavé. 

Chytrá města a autonomní elektromobily

Pokud hádáte, že v roce 2118 budou lidé s řidičským průkazem vzácní stejně jako dnes vytáčené připojení k internetu, budete mít dost možná pravdu. Přestože přední automobilky dnes považují plně samořízené vozy stále pouze za teoretický ideál, Elon Musk a jeho Tesla slibují dosažení autonomie na úrovni 5 již v příštím roce. Na této úrovni není podle SAE standardu nutný jakýkoli zásah člověka do řízení vozu.

Jestliže Vám chytré auto připadá jako nápad přitažený za vlasy, pak se raději již dnes připravte na nástup takzvaných chytrých měst. Veškerá městská doprava či rozvod vody a energií budou řízeny z jednotného centra a data z jednotlivých uzlů stejně jako údaje spjaté s městskou správou a financemi budou ukládány na blockchain. Těžko budeme hledat domácí spotřebič, který by nebyl připojen na takzvaný internet věcí (IoT). V Číně již připravují koncept solárních dálnic, které by měly být schopny nabíjet elektromobily během jejich provozu. Města a obecně infrastruktura budoucnosti by mohly využívat dnes vyvíjený samoopravující se beton. Představte si dálnici D1 nejenom schopnou rozpoznat díry, výmoly, ale také sebe samotnou opravit.

Umělá inteligence

Jakou míru kontroly by nad chytrým městem měla mít umělá inteligence je otázkou pro budoucnost, nicméně již dnes její ranou formu můžeme najít v našich chytrých telefonech, automobilech či domovech, kde spravuje domácí spotřebiče. Díky rozvoji umělé inteligence dojde v rámci takzvané čtvrté průmyslové revoluce k automatizaci milionů pracovních míst v celých odvětvích hospodářství. Že tato proměna trhu práce není slučitelná s našim stávajícím ekonomickým systémem je poměrně jasné, osobnosti jako výkonný ředitel Tesla, Elon Musk či šéf koncernu Deutsche Telekom, Timotheus Höttges proto doporučují zavedení takzvaného nepodmíněného základního příjmu.  Jeho formu v minulém roce testovalo například Finsko. V některých oborech k masivnímu nahrazování lidí umělou inteligencí a roboty nedojde, například ve zdravotní péči, i zde však nastane průnik těchto technologií do každodenní praxe. Umělá inteligence ve spojení s exoskeletony by mohla lidem ulehčit práci v oblastech, kde je těžká fyzická práce spojena s vysokým nebezpečím úrazu, například ve skladech či na stavbách.

3D tisk

Zařízení pro 3D tisk se pomalu začínají prosazovat v praktické výrobě.  Byznys, který už dnes dosahuje řádu desítek miliard USD, čeká velká budoucnost, věří vědci i investoři. Již dnes je možné vytisknout touto technologií dům či jednotlivé části motorů, v budoucnu by mělo být možné tisknout například i funkční lidské orgány vhodné k transplantacím. 

Zdravotní péče a biotechnologie

Lékaři věří, že za 100 let budou některé dnes nevyléčitelné vážné nemoci minulostí, ať už se jedná o rakovinu, potíže imunitního charakteru, různé druhy zánětů či některé genetické vady. S pomocí takzvané precizní medicíny bude možné ušít pacientům léčbu takzvaně na tělo. S využitím vlastního genetického materiálu budou schopni odborníci vytvořit lék přizpůsobený pacientovým konkrétním predispozicím a životnímu stylu.

V minulém roce jsme mohli zaznamenat celou řadu medicínských milníků, ať už to byla transplantace dělohy, umělá fungující děloha či narození dítěte z 24 let zmrzlého embrya. Velké naděje se vkládají do technologie editace genů známé jako CRISPR, s jejíž pomocí by se dalo předcházet rozvoji některých nemocí ještě během vývoje plodu. U konce není ani výzkum v oblasti kmenových buněk a pokročilé diagnostiky onkologických onemocnění.    

Globální oteplování

Za současného tempa klimatických změn by měla v roce 2100 stoupnout hladina světových moří a oceánů o 0,6–0,9 metru, což si vyžádá přesun asi 4 milionů lidí. V budoucnu se patrně budeme muset rozloučit s evropskými ledovci a i osud polárních čepiček je nejistý. V rámci Pařížské klimatické dohody se předpokládá omezení globálního oteplování na 1,5 °C nad předindustriální úrovně. Podle vědců z University College of London má lidstvo 66% šanci dosažení tohoto cíle do roku 2100 v případě, že omezí své celkové emise CO2 na pouhých 240 miliard tun. V roce 2015 celosvětové množství vypuštěného CO2 přitom dosahovalo 36 miliard tun. Z toho vyplývá potřeba rapidního snížení objemu emisí, které je však prozatím těžko realizovatelné jak z ekonomického, tak technického hlediska a to především za situace, kdy jeden z největších znečišťovatelů, Spojené státy od dohody v minulém roce odstoupily.

Mezihvězdné lety

Některé významné osobnosti jako například známý fyzik Stephen Hawking jsou přesvědčeny, že lidstvo má jen krátké časové okno na to, aby uniklo sebezničení na své domovské planetě. Ať už by příčinou byla přírodní či lidmi způsobená katastrofa, Země by se mohla stát dlouhodobě neobyvatelnou. Vlastnímu vyhynutí se by lidstvo mělo snažit zabránit kolonizací vesmíru, tvrdí Hawking. Prvním krokem by podle vizionáře Elona Muska mělo být trvalé osídlení Marsu, na kterém pracuje společně s jeho společností SpaceX. 

Ještě dále jdou ve svých teoretických úvahách odborníci z NASA, kteří zvažují možnosti pohonu pro mezihvězdné lety. K letům do vesmíru nebude lidstvo motivovat pouze snaha o přežití, ale také zvídavost. Lety k cizím solárním soustavám by mohly konečně přinést odpověď na otázku, zda je lidstvo ve vesmíru samo. O tom, že do roku 2118 lidstvo narazí na nějakou formu mimozemského života je přesvědčen například astrofyzik z University of British Columbia Jaymie Matthews. „Mimozemský život v té době nebude novinářskou senzací, ale historickým faktem,“ tvrdí.        

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

CertiCon vyvíjí moderní technologie využitelné pro boj s infekčními onemocněními

Ilustrativní obrázek

Accenture Technology Vision 2020

Ilustrativní obrázek

Praha, centrum AI

Ilustrativní obrázek

Budoucnost pracovní komunikace? Umělá inteligence bude brzy radit, jak efektivně pořádat schůzky

Ilustrativní obrázek

Kam směřuje využití umělé inteligence?

Ilustrativní obrázek

Někteří obchodníci jsou ve využívání umělé inteligence napřed.Čti více
Ilustrativní obrázek

Zlatý index: ČNB v červnu navýšila devizové rezervy o 1,2 tuny zlata

Ilustrativní obrázek

Komentář BHS k vysokému zájmu o zlato

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Dolar vítězí, viru navzdory

Ilustrativní obrázek

Článek BHS k vývoji zlata

Ilustrativní obrázek

Vývoj hodnoty drahých kovů

Ilustrativní obrázek

OPEC+ se podle očekávaní dohodl na prodloužení snížené těžby ropy

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.