Austrálie mezi politickými a globálními nejistotami

08:00 | Swissquote Ltd | Diskuze

Finanční trhy minulý týden očekávaly, že Australská rezervní banka udrží úrokovou sazbu na 1,7%. Rozhodnutí RBA je jedním z prvních, které přišlo od centrálních bank po hlasování o brexitu, a vzhledem k neznámým důsledkům referenda se RBA rozhodla vyčkávat. Měli bychom si ale všimnout, že cenné kovy se vyhouply na úroveň, jakou jsme během posledních dvou let neviděli.

Foto: Martin Howard

Snížení sazeb nyní vypadá podle propočtu na základě futures na australské úrokové sazby pravděpodobně (pravděpodobnost více než 50%) už na příštím zasedání RBA v srpnu. Australské HDP zatím vypadá slušně, v prvním čtvrtletí dosáhl mezičtvrtletně 1,1%, přepočítáno na celý rok dosahuje meziročně 3,8%. Hlavní obavou zůstává výhled inflace a vyšší poptávka po aussie (AUD), která by mohla ekonomiku zatěžovat a dláždit cestu dalšímu uvolňování.

Krátkodobě je potřeba brát v úvahu i politické tlaky, výsledek australských voleb je stále nejistý, protože žádná strana nezískala dostatek z 226 křesel v australském parlamentu. Země by mohla přijít o rating AAA, protože se objevují obavy, že nová vláda nedokáže snížit dluh.

Nicméně většinu možností už trhy vstřebaly, z našeho pohledu možná až přehnaně (volby), a proto bychom měli vidět pokračující posilování aussie (AUD).

S&P pravděpodobně Austrálii sníží rating

Minulý týden se S&P rozhodla snížit Austrálii výhled ratingu. Vytoužené hodnocení AAA je nyní v ohrožení, existuje podstatná pravděpodobnost (33%), že na snížení ratingu dojde. Ratingová agentura označila jako hlavní obavu úvěry na bydlení a my víme, že australské banky se masivními investicemi ocitly v inflační realitní bublině. Hypotéky představují vysoké procento rozvahy australských bank. Příští týden se dozvíme červnovou úroveň nezaměstnanosti, očekává se, že stoupne z 5,7% na 5,8%. Dalším problémem je pro zemi vytváření míst na plný úvazek. Během posledních tří měsíců byla většina nových pracovních míst jen na částečný úvazek.

Na tomto pozadí by australská ekonomika měla těžit z pokračujícího růstu zlata a stříbra. Čína, hlavní obchodní partner Austrálie, snižuje celkovou poptávku australských komodit. Globálně australskou ekonomiku tíží celkový pokles poptávky po železné rudě, která tvoří asi čtvrtinu australského vývozu. Celkově lze bez ohledu na vzácné kovy říci, že australská situace je obtížnější. A to by mohlo spustit snižování sazeb RBA.

Swissquote

 

 

Zdroj:www.swissquote.cz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.