Australané milují velké sochy, jejich budoucnost jim ale působí velké problémy

17:59 | fa ra | Diskuze

Australané propadli lásce a fascinaci k "velkým věcem" od 60. let, kdy byly s velkou pompou odhaleny takové sochy, jako Velký Skot v Adelaide či Velký banán v Coffs Harbour.

Ilustrační foto
Foto: Nicki Mannix

Podobné předměty v nadživotní velikosti se dají najít i v jiných zemích - například Spojené státy proslavila jejich obří kobliha a Kanada má největší housle na světě. Ale australský vztah k velkým věcem dosahuje téměř vlasteneckého zanícení, napsal zpravodajský server News.com.au.

Mnoho Australanů si vybavuje dětské výlety zpestřované takovými atrakcemi, jako je obří ovce plemene Merino, vzepjatý kůň či celá škála ovoce - Velké avokádo, Velký pomeranč a Velké mango. Když posledně jmenované v roce 2014 zmizelo, informovaly o tom palcové titulky, jen aby se později ukázalo, že šlo o reklamní tah.

Ovšem v zemi poseté nyní alespoň 200 velkými věcmi narůstá velký problém. Co s nimi udělat ve chvíli, kdy už jsou staré a ohlodané zubem času? Mnoho velkých věcí bylo vyrobeno levně z betonu a sklolaminátu, tedy materiálů, které nevyhnutelně chátrají a blednou.

Navíc část z obřích výtvorů - jako například Velký ananas, Velký makadamový ořech, Velký pomeranč či Velká kreveta - se v poslední době buď prakticky rozpadla, anebo už nevynáší příliš velké zisky.

A pak jsou tu další, jako například Velký Kapitán Cook v Cairnsu, které vyvolávají kontroverze. Velký Kapitán Cook stojí na prázdné parcele po straně Cookovy dálnice. Na nohou jsou znát stopy betonové rakoviny a barva se z něj loupe. Hotel, v němž kdysi Cook bydlel, je dávno zbouraný a místní komunita se pře o to, jak by se mělo se sošným pohrobkem naložit.

Měl by se opravit? Rozebrat? Anebo třeba přestěhovat na nějaké jiné místo, jako je Univerzita Jamese Cooka, kde v roce 2006 studenti sepsali petici za jeho adoptování?

Letos v lednu v Den Austrálie, který země slaví jako připomínku prvního vylodění vyhoštěnců z Velké Británie, kdosi Cookovu sochu omotal velkým nápisem: "Omlouvám se." A domorodý umělec Munganbana Norman Miller navrhl, aby socha Jamese Cooka dostala do ruky Velký bumerang.

A pak je tu jihoaustralský humr Larry. Sedmnáct metrů velký korýš ze sklolaminátu vznikl v roce 1979 a od té doby nepřetržitě stojí na místním tržišti. Opravy už potřeboval opakovaně, a naposledy v roce 2015 přispěla státní vláda na jeho renovaci částkou 10.000 australských dolarů (asi 172.000 korun), k níž zbytek doplnila celonárodní kampaň na získání financí, kterou vedli rozhlasoví moderátoři Hamish and Andy.

Začátkem letošního roku ale Larry - k němuž patří i sousední restaurace - nevyprovokoval na dražbě ani jediný příhoz. I tak jeho majitelé doufají, že se jim Larryho nakonec podaří prodat.

Přestože některé Velké věci upadají v zapomnění - jako například Velký pomeranč v Berri v Jižní Austrálii, anebo Velký makadamový ořech v Nambouru v Queenslandu - po celé zemi vznikají nové sochy ve snaze přilákat turisty do odlehlých koutů Austrálie. Velká zlatá holínka v Tully, Velký buran v Nynganu či Velký mravenec v Augathelle jsou příkladem nové generace obřích místních symbolů.

Na jedné straně se kdokoli může jen těžko divit kterékoli místní komunitě, jež se chce scházet pod nádherně kýčovitým kouskem veřejného umění. Na druhé straně se ale nabízí otázka, proč místní úřady tyto stavby povolují, když pak tytéž místní úřady - jen po několika desítkách let - musejí řešit jejich další osud, údržbu nebo likvidaci.

Zdroj:čtk
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Češi vyvinuli unikátní rychlonabíječky pro elektromobily. Infrastrukturu dobíjecích stanic chtějí budovat celosvětově

Ilustrativní obrázek

Šálky i kondomy, aneb široká škála královských suvenýrů

Ilustrativní obrázek

Koktejl po vietnamsku je vylepšená národní polévka

Ilustrativní obrázek

Majitelé čokoládoven se učili na plantáži i metodou pokus omyl

Ilustrativní obrázek

Bernard Madoff: od respektovaného finančníka k 150 letům vězení

Ilustrativní obrázek

Nejslavnější kritik kapitalismu Karl Marx je předmětem velmi dobrého byznysuČti více
Ilustrativní obrázek

Antivirový vývojář Avast zveřejní zítra ráno výsledky hospodaření za Q3 18

Ilustrativní obrázek

United Continental Holdings s tržbami na očekávání s EPS mírně pod, trhu komplikuje život cena ropy

Ilustrativní obrázek

Obchodní válka, italská nejistota a levné dluhopisy. To jsou důvody poklesu akciových trhů

Ilustrativní obrázek

Netflix příjemně překvapil trhy, EPS na 1,035 USD

Ilustrativní obrázek

IBM za 3Q zklamal na úrovni nových businessů

Ilustrativní obrázek

Summit EU finální rozřešení brexitu nepřinese

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.