Audi vyvíjí elektromobil poháněný elektřinou z vlastní solární střechy, Muskovi navzdory

16:18 | wa pe | Diskuze

Automobilka Audi se dohodla s čínskou Altra Devices na vývoji střechy s fotovoltackými články, kterou by ráda použila u svých luxusních vozidel.

Foto: Public Domain

Panoramatická střecha by měla být stejně průhledná jako její konkurence bez fotovoltaických článků. Prozatím se předpokládá, že takto získaná elektřina by posloužila k napájení klimatizace, vyhřívání sedadel a dalších elektronických zařízení vozu. V dlouhodobém výhledu Audi počítá s možností, že střecha bude schopna prodloužit maximální dojezd jejích elektromobilů na jedno nabití. 

Pokud se ptáte, jak je možné, že s podobným nápadem přišla konzervativní německá automobilka a nikoli progresivní Tesla Inc., pak vězte, že Elon Musk nad myšlenkou fotovoltaické střechy uvažoval, nakonec ji však zavrhl jako náročnou na realizaci a neefektivní, co se nákladů týče. „Technicky vzato, pokud máte v kufru nějaký transformátor a pokryjete auto solárními panely, tak za předpokladu, že jste na slunci, mělo by to stačit ke generování množství elektřiny na ujetí dalších 20-30 mil,“uvedl Musk, který však praktickou realizaci označil za příliš náročnou. 

Přestože solární střecha vozů Audi za stávající úrovně technologie jen minimálně sníží nároky na baterii vozu tím, že převezme napájení funkcí jako klimatizace, může se stát důležitým milníkem na cestě k udržitelné mobilitě bez škodlivých emisí, uvedlo ke spolupráci s Altra Devices vedení Audi.

 

 

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.