AUD trpí, protože železná ruda ztrácí páru

08:00 | Swissquote Ltd | Diskuze

Australský dolar zažil od začátku roku hezký býčí vzestup na pozadí slábnoucího očekávání amerického zvýšení sazeb a vzestupu cen komodit, především železné rudy. Ceny železné rudy se vyhouply od začátku roku o 60 % s nejlikvidnějšími kontrakty futures na komoditní burze Dalian (Čína). Metrická tuna se obchodovala za 500 CNY, což je přibližně 74 amerických dolarů, to je nejvyšší úroveň od ledna 2015.

Foto: Martin Howard

Vlna optimismu ohledně vyhlídek Číny je jedním z hlavních důvodů vzestupu cen železné rudy. Zlato je na cestě otestovat roční maxima na 1307 dolarech za unci, protože investoři hledají bezpečí před volatilitou finančních trhů. Ceny ropy konečně oživují, ropa Brent se obchoduje kolem 46,50 USD za barel.


Vzestupu železné rudy dochází síla

Jsme ale přesvědčeni, že ceny železné rudy už dosáhly vrcholu a nic nepotvrzuje další růst. Zásoby železné rudy v přístavech se během prvního čtvrtletí zvyšují a výroba železa se naopak snižuje. Tato situace naznačuje, že zvýšení cen železné rudy táhla masivní spekulace na trhu s futures a současné ceny nemají solidní základ. Navíc čínský sektor stavebnictví, jeden z největších čínských odběratelů oceli, stagnuje, i když se v něm projevují rané náznaky oživení. Očekáváme proto korekci cen železné rudy směrem dolů, protože spekulanti si vezmou zisk. Tím se ale zesílí tlak na australskou ekonomiku, největšího světového vývozce železné rudy (50 % celkové světové produkce).

V takovém prostředí by se měl obnovit tlak na australský dolar. Existuje ale jedna věc, která by mohla korekci Aussie (AUD) oddálit: Federální rezervní systém. Slábnoucí očekávání zvýšení sazeb v USA by mohlo udržet dolar níž, což by pomohlo cenám komodit a tedy i komoditních měn. Na druhou stranu  současná velmi znepokojivá australská data o inflaci  - negativní inflace mezičtvtletně  v 1. čtvrtletí 2016 (mezičtvrtletně -0,2% nebo meziročně 1,3%) - by mohla povzbudit RBA k dalšímu uvolnění monetární politiky, aby oživila úroveň cen. Celkově očekáváme, že Aussie (AUD) projde korekcí směrem dolů s dalším cílem na 0,74 dolaru.

 

Swissquote

Zdroj:www.swissquote.cz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.