AUD je vystaven riziku poklesu, růst cen komodit slábne

08:00 | fa ra | Diskuze

Podmínky globální ekonomiky byly pro australský dolar v první čtvrtině roku příznivé, protože ceny komodit vzrostly, zatímco americká centrální banka se držela zpátky a byla nucena zvýšení sazeb odložit na později. Navíc cena hlavní australské vývozní komodity, železné rudy, posledních několik měsíců rostla.

Foto: Linda72

Cena metrické tudy k dodání z přístavu Quingdao vzrostla z prosincového minima o 66% na 63,70. Důvodem byly lepší vyhlídky čínské ekonomiky. Nakonec se stabilizovala na úrovni kolem 55dolarů. Zlato také patří k aktivům, která si vedou dobře, stouplo z 1051 dolaru za unci na začátku ledna vzhledem k nejistotě globální ekonomiky na 1284 dolaru. A nakonec ceny ropy výrazně stouply a dosáhly u WTI více než 50% na 40 dolarů za barel. Obchodníci se proto přesunuli na stranu nákupu komoditních měn a postrčili Aussie (AUD) na několikaměsíční maxima.

 

Železná ruda se nastavuje níž

Analytici Swissquote se ovšem domnívají, že euforie se blíží ke konci, protože ekonomické údaje další zvyšování cen komodit nepotvrzují, zvlášť železné rudy. Čínské zásoby železné rudy od loňského července rostly a v týdnu končícím 25. březnem dosáhly 94,8 milionů tun, ale výroba surové oceli klesala a 29. února dosahovala vzhledem ke slabé poptávce po oceli 58,5 milion tun. Čínský stavební sektor, který je největším odběratelem oceli, nadále zpomaluje vzhledem k přebytku bydlení a výhled nevypadá nijak skvěle. Pokud vezmeme v úvahu všechny tyto aspekty, myslíme si že ceny železné rudy se mohou vydat jen jedním směrem - dolů.

Růst australského dolaru už začal vykazovat známky oslabení, protože ceny komodit se dostaly do konsolidační fáze, možná i do korekce. Zlato pokleslo během března přibližně o 2%, ceny železné rudy spadly o 3,50%, zatímco ropa stabilizovala pod 40 dolary za barel. Celkově se stabilizace cen promítne do korekce australského dolaru - nebo minimálně konsolidace. Nemyslíme si, že by Aussie krátkodobě posílil, jsme přesvědčeni že pravděpodobnější je korekce.

Zdroj:www.swissquote.cz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.