AUD je vystaven dalšímu poklesu

08:00 | Swissquote Ltd | Diskuze

Australský dolar zažil v prvním čtvrtletí hezký býčí vzestup, protože oživily ceny komodit a australská ekonomika se relativně dobře přizpůsobila vyhlídkám slabší poptávky z Číny. AUD/USD také zažil podporu ze slábnoucího očekávání zvýšení sazeb Fedu a měnový pár dosáhl v posledním dubnovém týdnu 0,7835.

Foto: Martin Howard

Aussie (AUD) ale nedokázal tyto zisky konsolidovat a greenback (USD) se v květnu plnou silou odrazil za podpory obnovy očekávání zvýšení sazeb Fedu.

Mezitím výhled australské ekonomiky dál poklesl. Nejdřív na začátku května podnikatelská důvěry NAB poklesla v poměru 1 ku 5 na pozadí sklíčeného hospodářského výhledu, zatímco měřítko podmínek pro podnikání spadlo z 12 v březnu na 9 v dubnu. Za druhé slabý výhled inflace zůstává důvodem pro obavy pro australskou ekonomiku - záporná inflace mezičtvrtletně v 1. čtvrtletí 2016 (-0.2% mezičtvrletně nebo 1.3% meziročně). 3. května snížila RBA oficiální sazbu o 25 zb na 1.75% (podle očekávání, viz Týdenní výhled trhu z 29. dubna), argumentovala, že tehdejší síla aussie by mohla ohrozit křehké oživení ekonomiky. Za třetí, náznaky slabosti vykazuje pracovní trh. Stabilní míra nezaměstnanosti (5.7% z 6% na začátku roku) je zavádějící, protože zaměstnanost na plný úvazek ztrácí sílu, ale stále stoupá práce na částečný úvazek. A nakonec kapitálové náklady (capex) se v 1. čtvrtletí 2016 snížily mezičtvrtletně o 5,2%, což je nad dohodnutý pokles o -3,5% a pod směrem nahoru upravenou hodnotou +1,8% v posledním čtvrtletí 2015. Tyto slabé výsledky ukazují, že australské společnosti neberou historky o ekonomickém oživení a čekají na další zlepšení, především v Číně. Oživení železné rudy v 1. čtvrtletí vyvolalo falešné naděje, protože v květnu ceny klesly o více než 30%.

Očekáváme další pokles australského dolaru proti americké měně. Znehodnocení bude ale jen omezené, protože čekáme, že sazby Fedu zůstanou v červnu nezměněné a přinutí trh vstřebat prodlení ve zpřísňování. Na druhou stranu jsme přesvědčeni, že vzestup komodit dosáhl kritického bodu a nyní budou konsolidovat. Myslíme si, že existuje prostor pro další pokles AUD/NZD, protože odolnost australské ekonomiky byla podhodnocena.

 

Swissquote

 

Zdroj:www.swissquote.cz
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.