Asijské trhy dnes prožívají velmi úspěšnou seanci

13.04.2016 08:58 | fa ra | Diskuze

Asijské trhy dnes prožívají velmi úspěšnou seanci. Mnoho indexů si připisuje zisky převyšující 1,5 %. Mezi nejvíce rostoucí indexy patří japonský Nikkei 225 (+2,8 %), Hang Seng (+2,5 %) nebo australský ASX 200 (+1,6 %). Trhy těží z rostoucích cen komodit a pozitivně vyzněla i zveřejněná makroekonomická čísla v Číně.

 

Díky překvapivě příznivým údajům dnes hlavní index čínských akcií CSI300 přidal 1,33 procenta, index tokijské burzy Nikkei 225 vzrostl o 2,84 procenta a index S&P/ASX 200 burzy v Sydney přidal 1,59 procenta.

Zahraniční obchod Číny se v březnu vyvíjel výrazně lépe, než očekávali analytici. Vývoz vzrostl o 11,5 procenta, a zaznamenal tak první nárůst od loňského léta. Dovoz v březnu sice dál klesal, snížení o 7,6 procenta však bylo slabší, než se čekalo. Dnešní data čínského celního úřadu tak podle analytiků přinášejí další známky stabilizace druhé největší ekonomiky světa, což podpořilo akciové trhy v Číně i v zahraničí.

Nedávné údaje a průzkumy aktivity v čínském zpracovatelském sektoru a sektoru služeb naznačily mírné zlepšení v širší ekonomice, které se nyní zřejmě odráží u čínských vývozců.

Přebytek zahraničního obchodu Číny v březnu dosáhl 29,86 miliardy dolarů (711,9 miliardy Kč). Trh očekával 30,85 miliardy USD.

Nárůst exportu byl v březnu nejvýraznější od loňského února. Na trhu se v průměru čekal růst pouze o 2,5 procenta. Ekonomové však upozorňují, že na konečném čísle se velkou měrou podílely sezonní faktory a také vliv srovnávací základny.

"Domnívám se, že vliv srovnávací základny byl docela velkým faktorem, protože loňská základna byla nízká," řekl podle agentury Reuters analytik Ma Siao-pching ze společnosti HSBC. "Myslím, že bychom se měli zaměřit na nečekaně lepší údaj o dovozu, který znamená, že se zotavuje rovněž domácí poptávka, které pomáhají investice do infrastruktury a také oživení sektoru realit," dodal.

Dovoz do Číny v březnu pokračoval v poklesu, ten byl však méně výrazný než odhady analytiků, kteří počítali s poklesem o 10,2 procenta. Pokles naopak nenastal v dovozu většiny důležitých komodit, kde se objemy dovozu zvýšily. Překvapivý byl podle analytiků dovoz z Hongkongu, který má status zvláštního administrativního území. Import z Hongkongu byl v březnu o 116 procent vyšší než před rokem.

 

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.