Asie i Austrálie dnes rostly; pokrok v jednání USA-Čína, pozitivní data pro Peking a Canberru

09:51 | S L | Diskuze

Japonský Nikkei 225 +0,97 %, hongkongský Hang Seng +1,01 %, čínský Shanghai Composite +0,97 %, jihokorejský Kospi +1,2 %, australský S&P/ASX 200 +0,68 %.

Ilustrativní obrázek
Foto: DocChewbacca

Další postup ve vyjednávání o uvolnění napjatých obchodních americko-čínských vztahů v průběhu dnešní seance obletěla celý svět. Veliká část problematických témat má být již kompromisně vyřešena, i přesto však zbývá pár posledních bodů, nad kterými je zapotřebí nadále jednat. Dle slov Larryho Kudlowa, ekonomického poradce amerického prezidenta, je na místě očekávat, že při dnešní schůzce představitelů obou stran dojde k dalšímu posunu.

Čínské ekonomice taktéž napomohla další pozitivní data, která zmírňují investorské obavy ze závratného zpomalování světového hospodářství a možného příchodu recese v blízkém časovém horizontu. Podle indexu nákupních manažerů ve službách Caixin právě tento sektor zažil významný rozmach, když březnová data ukazují na nejvyšší aktivitu za posledních 14 měsíců. Konkrétně pak index vystoupal na 54,4 bodu z únorových 51,1 bodu. Podnikatelská důvěra také na maximech, i když „pouze“ tříměsíčních.

Čínský akciový trh za dnešní obchodní den posílil, když index Shanghai Composite končí o 0,97 % silnější. Hongkongské akciové tituly taktéž výše podle indexu Hang Seng rostoucím o 1,01 %.

Za japonské hospodářství se trhu také dostalo do ruky nových dat v podobě indexu nákupních manažerů ve službách Nikkei-Markit. Ten však nezaznamenal výraznějšího posunu a navíc se nachází níže, když klesnul o 0,3 bodu na březnových 52,0 bodu.

Tokijská burza i přesto rostla, když její index Nikkei 225 posílil o 0,97 %.

Jihokorejský Kospi taktéž výše, když roste o 1,2 %.

I za australský kontinent můžeme číst nové makroekonomické ukazatele. Tamní statistický úřad uveřejnil čísla za maloobchodní tržby za únorový měsíc. Ty podle statistiky zaznamenaly také výrazného navýšení a ocitli nejvýše od prosince roku 2017. Tržby v retailu po sezónním očištění totiž rostly o 0,8 % meziměsíčně i přesto, že se očekávalo 0,2 % navýšení pouze. Za zmínku stojí i dnešní zveřejnění plánů australské vlády, která hodlá provést významné snížení daní ale taktéž navýšit penze. A proč vládní konzervativci prosazují tato opatření právě nyní? Inu, jedním z důvodů je hospodářské zpomalování v posledních letech ale také blížící se konec politického cyklu a období voleb. U protinožců se toho však dělo ještě více: australská centrální banka totiž na svém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny, tu hlavní jmenovitě na 1,5 %. Mnozí analytici nacházejí v novém výhledu pozitivní informace i navzdory tomu, že měnová autorita upozorňuje na rizika spojená převážně se světovým zpomalováním. Australský dolar v návaznosti na zasedání tvůrce monetární politiky ztratil 0,5 % na páru s dolarem americkým.

Australský akciový index S&P/ASX 200 za dnešní obchodní den pak posílil o 0,68 %.

 

Japonský Nikkei 225 +0,97 % na 21713,21 b.
Hongkongský Hang Seng +1,01 % na 29922,83 b.
Čínský Shanghai Composite +0,97 % na 3207,7612 b.
Jihokorejský Kospi +1,2 % na 2203,27 b.
Australský S&P/ASX 200 +0,68 % na 6285 b.

 

Zdroj: Reuters, The Financial Times

Zdroj:Miloslav Blín, Fio banka, a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.