Apple: Tim Cook vs. Steve Jobs

22.08.2016 15:57 | Ne Ro | Diskuze

Srovnání posledních pěti let Steva Jobse ve funkci výkonného ředitele společnosti Apple s prvními pěti lety Tima Cooka v této funkci.

Foto: Thetaxhaven

 

Jak ten čas letí! Vždyť to bude již téměř pět let od smrti Steva Jobse, spoluzakladatele, novátora a výkonného ředitele společnosti Apple Inc. (APPL 0,26 %). Jobsův následovník, Tim Cook, to měl (a má) nesmírně těžké, když se 24. srpna 2011 chopil kormidla Apple právě po osobnosti, jakou byl Jobs. A měl se taky co otáčet. Nyní, po pěti letech ve funkci, se tedy podívejme na to, kam se společnost Apple pod jeho vedením posunula a čeho za tuto dobu dosáhla.

Akcie společnosti

Nejsledovanějším měřítkem výkonnosti společnosti bývá cena jejích akcií. A od doby, kdy se Cook v roce 2011 ujal vedení, se cena akcií společnosti více než zdvojnásobila. Akcie Apple vzrostly o 103,7 % a předčily tak o více než 15 % SPDR S&P 500 ETF (SPY) s nárůstem „pouhých“ 85,25 %. Ukázalo se, že Cook není coby výkonný ředitel až zas tak špatný. Bohužel, ať už je to férové či nikoli, Cook bude vždycky srovnáván s Jobsem, který patří či patřil mezi nejinspirativnější vizionáře dnešní doby.

V průběhu Jobsových posledních 5 let ve funkci výkonného ředitele společnosti Apple akcie vyletěly o 454,8 %. To byl vskutku nevídaný výsledek, neboť se vztahoval právě na období, jež zahrnovalo dosud nejhorší finanční krizi v USA od Velké hospodářské krize. Během téhož pětiletého období SPY ztratil 8,9 %. Ukazuje se, že Tim Cook bude sotva novým Stevem Jobsem, jelikož někoho takového nelze zcela nahradit.

Inovace posledních let

Posledních pět let Steva Jobse ve funkci výkonného ředitele společnosti Apple se krylo se spuštěním dosud nejúspěšnějšího výrobku společnosti: mobilu iPhone. Mimoto, během téhož pětiletého období Apple přišel na trh s MacBookem a s iPadem. Zmiňované tři výrobky vygenerovaly společnosti Apple miliardové tržby. Oproti tomu Cookovy dvě dosud největší inovace představují Apple Watch a Apple Pay. Apple Watch vygenerovaly tržby ve výši očekávaných 6 miliard USD za první rok od vypuštění na trh, nicméně prodeje ve druhém čtvrtletí klesly o 55 %. Zatímco obchody Apple se službami, zahrnujícími Apple Music, úložiště iCloud a Apple Pay, vykazovaly v témže čtvrtletí slibný růst, celý tento segment zaúčtoval tržby ve výši "pouze" 6 miliard USD.

Rozdílné smýšlení

Třebaže společnost Apple vykázala za rok 2015 celkovou výši tržeb 233 miliard USD, zdá se, že Cookovy dosavadní počiny nejsou – ve srovnání s Jobsem – nikterak velkolepé. Cook totiž pravděpodobně nebude inovátorem Jobsova formátu. Investoři však mohou i nadále zůstat klidní, jelikož čísla společnosti Apple pod taktovkou Tima Cooka vypadají z dlouhodobého hlediska dobře.

Zdroj:BNZG, Redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.