Antibiotika, příliš čisté prostředí a císařské řezy. To vše ničí i lidské zdraví

15:29 | wa pe | Diskuze

Experti z Berggruen Institute, Nils Gilman a Tobias Mees varují před plíživou, o to však zákeřnější krizí střevní mikroflóry člověka, kterou podporuje náš moderní životní styl, stravovací, hygienické návyky či pokroky ve zdravotní péči.

Ilustrativní obrázek
Foto: IBM Research

Střevní mikroflóra neboli mikrobiom je tvořen několika sty druhy různých mikroorganismů od bakterií, přes houby až po prvoky. Její stav má přímou souvislost s celkovým fyzickým i duševním zdravím člověka. Jak vysvětluje Nils Gilman z Berggruen Institute, poškození či nedostatečné rozvinutí střevní mikroflóry je pravděpodobně příčinou stále častějších alergických onemocnění, rakoviny, obezity a další zdravotních potíží populace ve vyspělých státech.  

Střevní mikroorganismy jsou dnes podle něj doslova bombardovány celou řadou antibiotik, které konzumujeme nejenom jako součást léčby, ale také v rámci potravy, kdy jsou běžně obsažena v mase hospodářských zvířat. Značná část takto přijímaných antibiotik je přitom často zbytečná, podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí v USA je až 30 % antibiotik předepisováno v nevhodných případech.

Kromě přímého poškození mikrobiomu se navíc stále častěji setkáváme s jeho nedostatečným rozvinutím. Dospělí a především děti se méně a méně pohybují v prostředí, kde by přišli do kontaktu s potřebnými bakteriemi. Jedním ze způsobů, jakým dochází k rozvinutí střevní mikroflóry, je především porod přirozenou cestou, kdy se na tělo dítěte přenesou z těla matky vaginální bakterie. Vzhledem k rostoucí četnosti císařských řezů ovšem roste i počet jedinců s nedostatečně rozvinutým mikrobiomem.

Také naše stravovací návyky jsou jedním z pravděpodobných příčin krize. Dáváme přednost předem zpracovaným potravinám, které jsou chudé na ten správný druh bakterií, naopak výrazně klesá konzumace nakládaných a jinak konzervovaných potravin, které rozvoj střevní mikroflóry podporují.

zdroj: Kurzgesagt – In a Nutshell

Zdroj:fut, redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Češi vyvíjejcí probiotika pro onkologické pacienty získali evropský grant

Ilustrativní obrázek

Lékárníkům se nedaří vyjednat se zdravotními pojišťovnami navýšení plateb

Ilustrativní obrázek

FDA pracuje se společností Mylan na odstranění nedostatku adrenalinových injekcí EpiPen

Ilustrativní obrázek

Léčba nejdražšího pacienta v ČR loni přišla na 54 milionů korun

Ilustrativní obrázek

Akcie Celgene oslabují o 4 % v reakci na prodloužený harmonogram opětovné žádosti o povolení k prodeji léku ozanimod v USA

Ilustrativní obrázek

CRISPR sada pro domácnosti bude mít schopnost určit řadu nemocíČti více
Ilustrativní obrázek

Americké akciové indexy v úvodu obchodní seance připisují zisky

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza otevírá do nového týdne se ztrátou

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy zchladila data HDP z čínské ekonomiky

Ilustrativní obrázek

Zámořské trhy uzavřely týden růstem

Ilustrativní obrázek

Americké indexy v pátek v kladném teritoriu

Ilustrativní obrázek

Pražská burza zakončila týden růstově

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.