Antibiotika, příliš čisté prostředí a císařské řezy. To vše ničí i lidské zdraví

15:29 | wa pe | Diskuze

Experti z Berggruen Institute, Nils Gilman a Tobias Mees varují před plíživou, o to však zákeřnější krizí střevní mikroflóry člověka, kterou podporuje náš moderní životní styl, stravovací, hygienické návyky či pokroky ve zdravotní péči.

Ilustrativní obrázek
Foto: IBM Research

Střevní mikroflóra neboli mikrobiom je tvořen několika sty druhy různých mikroorganismů od bakterií, přes houby až po prvoky. Její stav má přímou souvislost s celkovým fyzickým i duševním zdravím člověka. Jak vysvětluje Nils Gilman z Berggruen Institute, poškození či nedostatečné rozvinutí střevní mikroflóry je pravděpodobně příčinou stále častějších alergických onemocnění, rakoviny, obezity a další zdravotních potíží populace ve vyspělých státech.  

Střevní mikroorganismy jsou dnes podle něj doslova bombardovány celou řadou antibiotik, které konzumujeme nejenom jako součást léčby, ale také v rámci potravy, kdy jsou běžně obsažena v mase hospodářských zvířat. Značná část takto přijímaných antibiotik je přitom často zbytečná, podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí v USA je až 30 % antibiotik předepisováno v nevhodných případech.

Kromě přímého poškození mikrobiomu se navíc stále častěji setkáváme s jeho nedostatečným rozvinutím. Dospělí a především děti se méně a méně pohybují v prostředí, kde by přišli do kontaktu s potřebnými bakteriemi. Jedním ze způsobů, jakým dochází k rozvinutí střevní mikroflóry, je především porod přirozenou cestou, kdy se na tělo dítěte přenesou z těla matky vaginální bakterie. Vzhledem k rostoucí četnosti císařských řezů ovšem roste i počet jedinců s nedostatečně rozvinutým mikrobiomem.

Také naše stravovací návyky jsou jedním z pravděpodobných příčin krize. Dáváme přednost předem zpracovaným potravinám, které jsou chudé na ten správný druh bakterií, naopak výrazně klesá konzumace nakládaných a jinak konzervovaných potravin, které rozvoj střevní mikroflóry podporují.

zdroj: Kurzgesagt – In a Nutshell

Zdroj:fut, redakce
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Eli Lilly uvede na trh levnější verzi svého inzulínu Humalog

Ilustrativní obrázek

Za léky průměrně platíme 2 400 korun ročně

Ilustrativní obrázek

Češi vyvíjejcí probiotika pro onkologické pacienty získali evropský grant

Ilustrativní obrázek

Lékárníkům se nedaří vyjednat se zdravotními pojišťovnami navýšení plateb

Ilustrativní obrázek

FDA pracuje se společností Mylan na odstranění nedostatku adrenalinových injekcí EpiPenČti více
Ilustrativní obrázek

Asijsko - pacifické indexy ve středu mírně v záporu, výjimkou japonský Nikkei

Ilustrativní obrázek

Americké trhy končí s červenou nulou

Ilustrativní obrázek

Evropský akciový index STOXX 600 roste na nejvyšší úroveň od 28. září 2018

Americké indexy v pondělí uzavřely v plusu

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.