Anonymní s.r.o. společnosti zažívají boom

17:28 | Redakce W4T | Diskuze

Podnikatelé začali hojně využívat společnosti s ručením omezeným s kmenovými listy, které dokážou udržet skutečného vlastníka společnosti v anonymitě.

Foto: Gerd Altmann

V Česku je 3099 společností s ručením omezeným, které vydaly kmenové listy, což je 0,7 procenta podnikatelské základny, informovala poradenská společnost Bisnode.

Kmenové listy vydalo 2,5 procenta, tedy 726 společností s ručením omezeným, které byly založeny v loňském roce. V roce 2014 to byly dvě procenta nových subjektů (487 společností). "Čtvrtina společností s kmenovými listy má registrovanou adresu na virtuálním sídle," uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Zájem o zakládání společností s ručením omezeným, jejichž podíly jsou představovány kmenovými listy, předčil očekávání, dodal manažer společnosti Smart Office & Companies Michael Dobrovolný. Podle něj na tom má velký podíl zákon o zadávání veřejných zakázek, který platí od října 2016. Ten umožňuje z výběrového řízení vyloučit účastníka, který je akciovou společností a nemá zaknihované akcie. Na společnosti s ručením omezeným se však toto ustanovení nevztahuje.

"Nejde sice o akcie, ale princip fungování takových s.r.o. je obdobný, firma se chová v řadě konsekvencí jako akciovka," upozornil Dobrovolný. Akciové společnosti, které se chtějí zúčastnit soutěží o veřejné zakázky, musí nově mít své akcie zaknihovány u Centrálního depozitáře cenných papírů.

"S.r.o. s kmenovými listy mohou být dobrým sluhou, ale špatným pánem. Kmenové listy sice umožňují uskutečňovat převody firmy jedním podpisem či anonymizovat vlastníka takové společnosti, pokud ale neučiníte dostatečná opatření, ráno nedokážete říci, kdo je právě dnes vaším společníkem v takové firmě," doplnil.

Novela zákona o obchodních korporacích platná od roku 2014 umožňuje u společností s ručením omezeným vydat k podílu společníka kmenový list. To je listinný, neomezeně převoditelný, cenný papír. Funguje jako akcie na jméno. Do doby, než je předložen společnosti, je fakticky anonymní a identita skutečného majitele by nemusela být zjistitelná až do chvíle, kdy bude chtít vykonávat vůči společnosti svá práva.

 

  Počet nových s.r.o s kmenovými listy Počet nových s.r.o Podíl na celku mezi novými s.r.o v procentech
2014 487 24.870 1,96
2015 650 26.953 2,41
2016 726 28.837 2,52
celkem* 3099 442.143 0,70

*data k 15. 4. 2017 Zdroj: Bisnode

Zdroj:čtk
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Českému retailu se daří! Nové značky do České republiky stále přicházejí a zřídka odcházejí

Ilustrativní obrázek

Startup Virtooal.com boří poslední výhody kamenných prodejen

Ilustrativní obrázek

J&T Banka Ranní přehled: 19/06/19

Ilustrativní obrázek

Vlastník Zary, společnost Inditex, profituje ze své celosvětové expanze

Ilustrativní obrázek

Obrat firmy Shopsys za dva roky vzrostl téměř na dvojnásobek

Ilustrativní obrázek

Ranní přehled 31.5.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Benzín a nafta stále zlevňují. Již brzy však přestanou

Ilustrativní obrázek

Asijsko - pacifické indexy v návaznosti na pozitivní zprávy ohledně dohody USA - Čína rostly

Ilustrativní obrázek

Index Dow Jones uzavírá středeční seanci malou ztrátou -0,04%.

Ilustrativní obrázek

Koruna se na páru s eurem dostala poprvé od podzimu 2018 pod 25,50 EUR/CZK

Ilustrativní obrázek

Akcie německé thyssenkrup posilují o 6,71 %

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy převážně oslabovaly

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.