Ani "sebevražda" hlídacího robota nesnížila zájem o robotické hlídače

12:14 | fa ra | Diskuze

Když byl bezpečnostní agent Steve první den v práci, návštěvníci obchodního a rezidenčního centra, kde hlídkoval, ho srdečně zdravili. Někteří se s ním i fotili. Všechno šlo dobře až do doby, než spadl ze schodů a skončil utopený ve fontáně.

Ilustrační foto
Foto: IBM

Steve byl bezpečnostní robot K5, nasazený v elegantní čtvrti Georgetown ve Washingtonu. Jeho nehoda z poloviny července, kterou uživatelé internetu v žertu nazývali sebevraždou, mu vynesla na sociálních sítích okamžitou slávu. Robot se pak vrátil do Silicon Valley do sídla firmy Knightscope, která ho vyrobila, a jeho místo hlídače zaujala jeho "sestra" Rosie.

Zástupkyně firmy spravující čtvrť Allison Johnsonová řekla, že nájemcům i obyvatelům přítomnost robota vyhovuje. "Je fajn mít oči navíc. Vypadá to, že roboti budou velkou posilou bezpečnostního týmu," citovala Johnsonovou agentura AFP.

Podle některých odborníků na nové technologie představují stroje jako Steve i přes různé nehody budoucnost bezpečnostních a pořádkových služeb. Kalifornský startup Knightscope proto vybral 17 milionů dolarů (asi 374 milionů Kč) a sestavil tým specialistů na robotiku, bezpečnost, umělou inteligenci a výrobu aut. Firma byla založena po "tragických událostech na Sandy Hook a v Bostonu", uvádí její internetová stránka s odkazem na střelbu na základní škole v roce 2012 a na dvojitý atentát během maratonu v Bostonu v roce 2013.

Roboti nemají nahradit lidi, ale pomáhat osobám pověřeným dohledem na veřejný pořádek, uvádí Knightscope. Všechny stroje jsou vybaveny panoramatickými a infračervenými kamerami, mikrofony, senzory schopnými zachytit přítomnost blízkých objektů a dalšími technologiemi, které jim umožňují například přečíst poznávací značku auta. Díky softwaru k detekci anomálií mohou odhalit případné bezpečnostní hrozby a zalarmovat úřady.

Společnost Knightscope podepsala smlouvu s jednou bezpečnostní agenturou. Metr a půl vysoké roboty K5 a jejich menší "bratrance" K3 určené pro pohyb v interiéru nasadila v několika budovách. Jednou z hlavních výhod pro klienty je snížení nákladů na bezpečnost. Průměrná cena použití robota na jednu hodinu je sedm dolarů (zhruba 154 Kč).

V této oblasti působí také další firmy, například Cobalt Robotics, jejíž roboti hlídají interiéry v Kalifornii, a to převážně v noci a o víkendech. Tyto stroje "mají inteligenci samořízených vozidel, ale jsou naprogramovány pro zajišťování bezpečnosti ve vnitřních prostorách", uvedl spoluzakladatel Cobalt Robotics Travis Deyle. Dříve pracoval jako inženýr ve výzkumném zařízení Google X.

Celá flotila robotů může být nasazena ve výškovém domě a ovládána z kontrolního stanoviště. "Hledají něco, co by tam nemělo být, různé úniky. Když něco zjistí, upozorní člověka," uvedl Deyle. Sektor je podle něj zatím ještě v plenkách, ale očekává se jeho rychlý rozvoj. K němu by měl přispět pokrok ve vývoji levných senzorů a umělé inteligenci a také dobré bezdrátové připojení.

"Budeme svědky rozvoje robotů vyvinutých speciálně pro různé úkoly," soudí analytik J.P. Gownder ze společnosti Forrester Research specializované na robotiku. "Roboti nepociťují únavu jako členové ostrahy. Toto povolání je psychicky náročné. Dlouho se neděje nic, než se něco stane."

Zdroj:čtk
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Podaří se letos vědcům poprvé v historii spatřit černou díru?

Ilustrativní obrázek

Japonští vědci stvořili humanoidního robota, který cvičí, potí se a hraje badminton

Ilustrativní obrázek

Sony se chce více zapojit do robotiky

Ilustrativní obrázek

Vědcům se podařilo "obrátit šíp času"

V příštích patnácti letech zanikne kvůli digitalizaci 40 až 50 procent pracovních míst

Ilustrační foto

Singapur hodlá od roku 2022 začít využívat autobusy bez řidičůČti více
Ilustrativní obrázek

Produkce ropy zemí OPEC v prosinci vzrostla

Ilustrativní obrázek

Rally zlata by mohlo dále pokračovat

Ilustrativní obrázek

Česká koruna posouvá lokální maxima, vůči euru posílila i na 25,35 Kč/EUR

Ilustrativní obrázek

Bank of Japan letos nezačne s utahováním své měnové politiky, shodují se ekonomové

Ilustrativní obrázek

Uniklá ropa z tankeru u břehů Číny vytvořila čtyři ropné skvrny, zabírají plochu 100 km čtverečních

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 18.1.2018

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.