Ani moskevská burza neodolala negativní náladě na ropě, index RTS padl o více než -5 %

20:37 | fa ra | Diskuze

Ruské akciové trhy na začátku nového týdne prudce klesly. Index moskevské burzy RTS ztratil více než pět procent a ruský rubl klesl na nejnižší hodnotu za více než rok. Investoři sledují další pokles světových cen ropy, která je hlavním ruským vývozním artiklem a spolu s plynem významným zdrojem příjmů do ruského státního rozpočtu.

Foto: Public Domain

 

Ruské akcie byly pod tlakem i kvůli padajícím burzám v Asii.

Dolarový index RTS ztratil 5,1 procenta a obchodování zakončil na 699 bodech. Bylo to poprvé od prosince 2014, kdy sestoupil pod psychologicky důležitou hranici 700 bodů.

Index burzy MICEX, která je denominován v rublech, v závěru obchodního dne klesl o 3,8 procenta. Z velkých firem zaznamenaly výrazné ztráty například akcie banky Sberbank, které se propadly o skoro šest procent. Akcie plynárenského podniku Gazprom ztratily 3,5 procenta a akcie ropné společnosti Lukoil odepsaly pět procent.

Výkyvy na ruském trhu jsou podle agentury AFP o to výraznější, že ve čtvrtek a v pátek byla tamní burza kvůli oslavám pravoslavných Vánoc zavřená. Ceny ropy na světových trzích přitom v těch dnech opět klesaly. Dnes se propadly pod 32 dolarů za barel, což se stalo poprvé za zhruba 12 let. K poklesu cen ropy přispělo zpomalování růstu čínské ekonomiky, které vyvolává obavy ohledně vývoje poptávky po této strategicky důležité surovině.

Levnější ropa je špatnou zprávou pro ruskou ekonomiku. Ropa je spolu se zemním plynem hlavním ruským vývozním zbožím a ruská ekonomika je na jejich cenách závislá. Právě trvající propad světových cen ropy stojí za hlubokou recesí, kterou ruská ekonomika již zhruba rok prochází. Na hospodářství ale dolehly také mezinárodní sankce uvalené na Rusko kvůli ukrajinské krizi.

Propad cen ropy se promítl i do vývoje ruského rublu. K americké měně dnes jeho kurz překročil hranici 76 rublů, což se stalo poprvé od prosince 2014, kdy se v Rusku rozhořela měnová krize. Rubl se tehdy k dolaru propadl až na rekordní minimum 80,1 RUB za dolar a ruská centrální banka musela dramaticky zvýšit úrokovou sazbu, aby domácí měnu podpořila.

Dolar dnes vůči rublu vystoupil až na 76,49 RUB za dolar. Jednotná evropská měna se obchodovala až za 83,97 RUB.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.