Angela Merkelová očekává na summitu zemí G20 v Hamburku složitá vyjednávání

13:44 | fa ra | Diskuze

Německá kancléřka Angela Merkelová očekává na summitu zemí G20 v Hamburku složitá vyjednávání. Není podle ní jednoduché sladit různé postoje, věří ale, že se rozdíly podaří překonat. Hostitelka summitu, který se uskuteční v pátek a v sobotu, to dnes řekla v Berlíně před jednáním s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

Ilustrační foto
Foto: Glyn Lowe Photoworks

Ten Berlín ujistil o podpoře Pekingu a vyjádřil přání, aby se vzájemné vztahy dále prohloubily.

Merkelová a čínský prezident se v německé metropoli sešli už v úterý večer, kdy jednali především o bilaterálních vztazích a vyhrocené situaci kolem Severní Koreje. Na dnešním obědě budou podle Merkelové mluvit hlavně o přípravě summitu G20. "Dát dohromady 20 států a všechny jejich představy není úplně jednoduché," poznamenala kancléřka.

Merkelová věří, že se podaří překážky překonat, i když zatím neví, jak bude vypadat konečný výsledek. Její slova do jisté míry odrážejí obavy pozorovatelů, podle nichž není vůbec jisté, že se summitu velkých ekonomik podaří schválit závěrečnou deklaraci.

Příčinou obav je hlavně postoj amerického prezidenta Donalda Trumpa, který se zejména v otázkách ochrany klimatu a volného obchodu odlišuje od většiny ostatních zemí G20. Trump nedávno rozhodl, že Spojené státy odstoupí od pařížské dohody o ochraně klimatu a často také zmiňuje možnost zavést protekcionistická opatření.

I tyto jeho postoje stavějí do popředí spolupráci Německa a Číny, tedy zemí, které podporují jak pařížskou dohodu o klimatu, tak volný obchod. Stejný je i postoj evropských členských zemí G20. Čínský prezident, který už v úterý Berlín a Peking vyzval, aby převzaly větší zodpovědnost za dění ve světě, dnes ujistil o čínské podpoře německé agendy pro summit.

Oba politici se rovněž shodli na tom, že by rádi prohloubili vzájemné vztahy v různorodých oblastech - od výzkumu vesmíru přes digitalizaci až po turistiku. Bavili se také o možnostech spolupráce v boji proti terorismu nebo při výstavbě infrastruktury ve třetích zemích.

Merkelová také vyjádřila přání, aby Evropská unie s Čínou brzy uzavřela investiční dohodu, na kterou by časem mohla navázat dohoda o volném obchodu. Za důležité označila i pokračování dialogu o lidských právech. Je podle ní nutné různým částem společnosti umožnit, aby mohly vyjádřit svůj názor.

Zdroj:čtk
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z akciového trhu 28.6.2019

Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 24.6.2019

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 24.6.2019

Ilustrativní obrázek

Státy G20 budou spolupracovat v zájmu stability trhu ropy

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z akciového trhu 17.6.2019Čti více
Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po otevření na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské indexy převážně v zeleném

Ilustrativní obrázek

David Slezák: Zlato, máš na to!

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela na kladné nule

Ilustrativní obrázek

Asijské trhy převážně rostly

Ilustrativní obrázek

Německá burza otevřela lehce nad nulou

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.