Andrea Unger a jeho pohled na forex strategie, psychologii tradingu, algoritmické obchodování a technickou analýzu

13:12 | Redakce W4T | Diskuze

Hlavní hvězdou Money Expo 2017 byl čtyřnásobný vítěz mistrovství světa v obchodování Andrea Unger. Zvítězit v mistrovství světa v obchodování jednou je životní výkon. Zvítězit třikrát po sobě se ještě nikomu nepovedlo. Zvítězit čtyřikrát se na dlouhou dobu nikomu nepovede. Jak říká, vítězství v této soutěži mu zajistilo program na zbytek života, protože nyní ho zvou na přednášky po celém světě a díky tomu má možnost cestovat a poznávat nové země. Nejdůležitější myšlenky z osobního setkání jsme se pokusili zaznamenat a podělit se o ně se čtenáři.

Foto: FPG na Financial Progress Group a.s.

O mistrovství světa v obchodování

Andrea Unger se poprvé zúčastnil mistrovství světa v obchodování v roce 2008, a když si byl téměř jistý, že vyhraje, napadlo ho, že by si mohl stanovit cíl, vyhrát třikrát po sobě. Reagoval tak na rozhovor svého konkurenta pro média, který v něm vyhlásil stejný cíl – třikrát po sobě vyhrát. Řekl o svém plánu manželce a ta ho podpořila, takže se Andrea Unger mohl tři roky po sobě snažit na mistrovství světa v obchodování o dosažení vítězství.

Mistrovství světa je náročné na psychiku, protože se obchoduje s reálnými penězi. Každý účastník vkládá okolo 10 tisíc dolarů a má rok na to, aby je co nejvíce zhodnotil svými obchody. Andrea Unger obchodoval futures a říká, že v roce 2008 měl i štěstí. Chybělo jen málo a neměl by dostatek kapitálu na otvírání nových pozic. Když si postěžoval manželce a poslal jí email se stížnostmi, vytiskla si ho, a nyní, kdykoli si na něco stěžuje, tak mu onen email ukáže.

Andrea Unger, italský trader, je systematickým obchodníkem, který hledá v trzích nějakou statistickou výhodu. Poté se ji snaží využívat za pomoci automatizovaného obchodování. Problém v roce 2008 byl v tom, že začala světová finanční krize a trhy se rozhodně nechovaly normálně. Trhy nevěděly, jestli mají padat, růst, nebo postupovat stranou. O to hůř se s tím vypořádávaly automatizované systémy.

Problém s mistrovstvím světa je v tom, že nemáte čas čekat, jak se situace na trhu vyvine a musíte aktivně řešit nastalé problémy a vstupovat do logiky obchodování. Máte jen omezený čas, během kterého chcete dosáhnout nejlepšího výsledku. Andrea Unger tedy musel přizpůsobovat své AOS nastalé situaci.

V roce 2008 používal Andrea v mistrovství čtyři obchodní systémy. Jeden byl intradenní trend following systém na DAX, intradenní trend following systém na akciový index milánské burzy MIB, dále intradenní protitrendový systém na SP 500 a intradenní trend following na měnový pár EUR/USD. Pro pořádek dodává, že tyto tehdejší obchodní systémy již dnes nefungují. Nicméně se změnou trhu musel tyto svoje obchodní systémy adaptovat na novou situaci a to se mu podařilo, takže s nimi vyhrál i v roce 2009.

Za hlavní výhodu své účasti na mistrovství světa v obchodování považuje Andrea Unger fakt, že ho to donutilo rychle reagovat na rychle se měníc situaci, rychle přizpůsobovat své systémy momentální situaci na trhu a to se pak odrazilo i v jeho pozdějším obchodování. Nyní je schopen vždy, když se mění trhy, rychle reagovat a přizpůsobovat své obchodní systémy aktuální situaci.

V žádném případě by však dosažené výsledky v takových soutěžích neměly být brány za bernou minci toho, co je v obchodování obvyklé. Je to soutěž, jde o to vyhrát. Když normální člověk vidí zisk za rok 100 %, nebo 600 %, získá naprosto zcestnou představu o obchodování. Obchody v soutěži jsou mnohem více rizikové než v normálním obchodování. Jde v podstatě o to buď a nebo.

V roce 2010 měl Andrea Unger v soutěži tři obchodní účty. Jeden pro silně agresivní strategii, jeden pro konzervativní strategii a jeden pro veřejnost, která za poplatek pořadatelům mohla kopírovat jeho obchodování. Situace v polovině roku pro naději na vítězství nevypadala dobře a tak se dva měsíce před koncem šampionátu rozhodl Andrea obchodovat diskrečně. Situaci diskrečním obchodováním zachránil a všechny tři jeho účty skončily mezi prvními pěti. Byly to jediné diskreční obchody, které v průběhu tří let dělal.

Po třech letech intenzivního obchodování byl Andrea psychicky vyčerpaný a tak nechtěl už mít s mistrovstvím dál nic společného. Nicméně když přišla nabídka, aby ještě jednou vstoupil do stejné řeky, tak to udělal. Čtvrté mistrovství ale bylo jen relaxační a vítězství přišlo téměř samo, přestože Andrea se mu nevěnoval s takovou pozorností, jako dřív.

O brokerských společnostech

Výběru správného brokera by měl obchodník věnovat velkou pozornost. Hlavní, co by měl při výběru brokera obchodník dělat, je hodnotit jeho pověst a kvalitu. Všechny brokerské společnosti se nemusí ke svým klientům chovat férově, a pokud máte ze svého brokera nepříjemný pocit, nepřidá vám to ani na klidu v obchodování. Andrea měl peníze u brokera, který doplatil na uvolnění kurzu eura ke švýcarskému franku v roce 2011 Švýcarskou národní bankou. Trvalo mu dva roky, než vysoudil své peníze zpět. Problém s výběrem brokera je ten, že když vás lákají, tak vám slibují modré z nebe. Ale jak je to doopravdy se pozná, až když se broker dostává do potíží.

Při výběru nekoukejte na to, jestli dostanete nějaký bonus, nebo jestli mají nejnižší poplatky. Zajímejte se o to, jakou má broker pověst. Na internetu existují fóra, na kterých se dovíte, jaké mají obchodníci s jednotlivými brokery zkušenosti. Pokud se vám něco nezdá, není dostatečná odezva, společnost nereaguje, nebo má jiné nedostatky, seberte se a běžte někam jinam. Brokerských společností je v dnešní situaci nepřeberně.

Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.