Analýzy makroindikátorů: Statistika nezaměstnanosti strhla v dubnu nový rekord

16:16 | M Z | Diskuze

Trh práce se díky sezónnosti opět utahuje. V dubnu podíl nezaměstnaných prolomil nový rekord, klesat ale bude i v příštích měsících a v průměru se letos udrží pod třemi procenty.

Ilustrativní obrázek
Foto: pixabay

Podíl nezaměstnaných registrovaných na úřadech práce se v dubnu snížil na 2,7 % z březnových 3,0 %. Na tuto hodnotu se statistika nezaměstnaných dostala v historii časové řady poprvé. Za poklesem ale nenajdeme až tak příznivý vývoj české ekonomiky jako spíš nástup sezónních prací ve stavebnictví a v zemědělství. Především stavebnictví je hladové po nových pracovních silách, jejichž nedostatek vidí jako hlavní překážku svého růstu. Počet volných pracovních pozic se oproti březnu mírně zvýšil na téměř 340 tisíc, na jednoho uchazeče tak připadá 1,6 volného pracovního místa.

Pokles nezaměstnanosti byl zaznamenám ve všech okresech, přičemž nejvyšší zůstala v okrese Karviná s téměř 7 %. Na druhou stranu 22 okresů ze 77 zaznamenalo míru nezaměstnanosti pod 2 %. Prvenství si stále držíme i mezi členskými zeměmi EU, druhé místo pak obsadilo Německo. Tam i přes pokles výkonnosti průmyslu zůstává trh práce utažený a podporuje domácí poptávku. Podobná situace nastává i u nás, kdy i přes nižší ekonomickou dynamiku očekáváme letos solidní spotřebu domácností. Náš odhad však počítá s tím, že podíl nezaměstnaných už je v tuto chvíli poblíž svého minima a prostor k dalšímu poklesu je minimální. Další snížení pravděpodobně zaznamenáme v jarním měsících před příchodem absolventů na trh práce, v průměru by se tento rok měl podíl nezaměstnaných držet pod třemi procenty. 

Zdroj:Monika Junicke, Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrativní obrázek

Akciové trhy - denní zpráva 19.7.2019

Ilustrativní obrázek

Akciový výhled 19.7.2019

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 19.7.2019

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu

Ilustrativní obrázek

Ranní zpráva z finančního trhu 18.7.2018Čti více
Ilustrativní obrázek

Ropa posiluje v reakci na sestřelení íránského dronu

Ilustrativní obrázek

Zlato dnes zdražilo nejvýše za více než 6 let. Na vině jsou centrální banky

Ilustrativní obrázek

Asijsko-pacifické indexy končí v zeleném

Ilustrativní obrázek

Index DAX roste

Ilustrativní obrázek

Akcie na Wall Street zavřely mírně v zelených číslech

Ilustrativní obrázek

Ozvěny trhu: Je americký dolar silný, nebo není?

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.