Analýzy makroindikátorů: Slabá produkce aut potápí celý průmyslový sektor

11:01 | S L | Diskuze

Domácí průmyslová výroba následovala německého příkladu a v lednu zaznamenala pokles.

Ilustrativní obrázek
Foto: public

Stojí za ním hlavně snížení výroby v automobilovém průmyslu. V průmyslu došlo také po dlouhé době ke snížení zaměstnanosti. Výrazný propad zaznamenalo i stavebnictví. To se ale dalo čekat, protože se muselo srovnávat s nafouknutou srovnávací základnou.

Průmyslová výroba v lednu meziměsíčně klesla o 1,3 %. Potvrdila tak to, co naznačovaly předstihové indikátory PMI. V meziročním vyjádření to představuje pokles o 1,1 %. Vzhledem ke stejnému počtu pracovních dnů, se výrazně neliší ani statistika po očištění o kalendářní efekty. Největší brzdou byl v lednu automobilový průmysl, který vyrobil o 6,9 % méně než v loňském lednu. Nebyl to však jediný sektor, kterému se nedařilo. K poklesu přispěla i výroba plastů a například zpracování dřeva. Naopak letošní o něco tužší zima se zasloužila o vyšší výrobu tepla. Vlivem růstu cen se tržby z průmyslové činnosti zvýšily o 0,2 %.

Útěchu přinesly alespoň statistiky nových objednávek, které se zvýšily o 1,9 %, zejména zakázky ze zahraničí naznačují zlepšení situace. To se týká i automobilového průmyslu, kde se zakázky zvýšily o 4,4 %.

Poprvé od konce roku 2013 se dokonce podle předběžných měsíčních údajů meziročně snížil počet zaměstnanců (-0,5 %) v průmyslovém sektoru. Mzda těch zbývajících však stále roste solidním tempem 7,2 % y/y.    

Průmysl by si letos měl udržet loňskou dynamiku kolem 3 %. V první polovině roku ho ještě bude brzdit nejasná situace v Německu, v jeho druhé polovině by však už mělo dojít k vyřešení největších nejistot v globální ekonomice a rozjet by se měla i eurozóna v čele s Německem.

Vysoká základna srazila stavebnictví na kolena

Stavební výroba v lednu v meziročním vyjádření poklesla o 13,2 %. Ve srovnání s loňským lednovým mimořádně silným růstem o skoro 33 % to ale nemohlo dopadnout jinak. Loňský leden byl velmi teplý, takže řada stavebních prací mohla začít dříve, zatímco v letošním roce stavitelé takové štěstí neměli. Lednový propad je tak především důsledkem vysoké srovnávací základny. Produkce v pozemním stavitelství meziročně poklesla o 13,1 %, produkce v inženýrském stavitelství pak o 13,7 %.

Kromě špatného počasí stavební sektor bojuje i s nedostatkem pracovních sil. To je možné řešit i najímáním pracovníků ze zahraničí. Podle průzkumu společnosti CEEC si v závěrečném čtvrtletí loňského roku podala žádost o zahraniční pracovníky s vízem třetina ředitelů stavebních společností. Problém ovšem je, že získání takového pracovníka trvá až šest měsíců, což firmám komplikuje plánování zakázek. Zjednodušení legislativy na tomto poli by tak mohlo stavebním firmám značně zjednodušit život.

Poptávka po stavebních pracích bude v letošním roce už o něco nižší. V důsledku poklesu ziskových marží budou firmy do nových výrobních kapacit investovat o něco méně. Rostoucí úrokové sazby, přísnější regulace, i vysoké ceny budou částečně tlumit i poptávku po rezidenčním bydlení. Za celý letošní rok tak očekáváme, že stavebnictví přidá pouze 0,5 %, po loňských 8,4 %.

Zdroj:Viktor Zeisel, Komerční banka a.s.
Líbil se vám článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články


Čti více
Ilustrativní obrázek

Pražské burze se v úvodu týdne dařilo

Ilustrativní obrázek

Kofola oznámila prodej 100% podílu v Hoop Polska (+komentář analytika)

Ilustrativní obrázek

Firemní výsledky pro tento týden: ČEZ, VIG, BMW, FedEx, Micron, General Mills, Nike, či Tiffany

Ilustrativní obrázek

Frankfurtská burza po ránu s mírným růstem

Ilustrativní obrázek

FIS kupuje Worldpay za 43 mld. USD

Portál W4T.CZ používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.